Pondelok, 19. október, 2020 | Meniny má KristiánKrížovkyKrížovky

Na 17. basketbalovom festivale víťazstvo Žiliny

Záver uplynulého roka patril na dvoch žilinských športoviskách významnému basketbalovému podujatiu, medzinárodnému turnaju mládeže BADEM 2007.

Mladí slovenskí basketbalisti a basketbalistky si v piatich vekových kategóriách mohli porovnať výkonnosť s rovesníkmi z ôsmich štátov. Organizátorom zo žilinskej firmy Basketbal detí a mládeže sa podarilo zabezpečiť štart kvalitných družstiev z Poľska, Maďarska, Česka, Lotyšska, Srbska, Slovinska, Chorvátska a prvýkrát v 17-ročnej histórii podujatia aj z USA. Výber kadetov zo štátu Georgia na basketbalových „potulkách po Európe neobišiel ani Žilinu. Kadetky, kadeti, juniori a juniorky mali svoje turnaje v Športovej hale na Bôriku, starší žiaci v telocvični ZŠ na Limbovej. Na turnaji kadetiek hralo 7 družstiev zo štyroch krajín. V zahraničnom finále Riga porazila Lodž vysoko 62:42 (38:26). Tretím najúspešnejším tímom bola Lokomotíva Žilina, ktorá prehrala iba raz v zápase s Lodžou o postup do finále.

Výsledky Lokomotívy: Gdynia 68:46 (39:28), Košice 94:47 (48:29), Ľubľana 74:58 (31:25), Lodž 54:60 (29:36), Gdynia 69:47 (32:20).

Poradie na turnaji:
1. Riga (Lotyšsko), 2. Lodž (Poľsko), 3. Lokomotíva Žilina, 4. Gdynia (Poľsko), 5. Spišská Nová Ves, 6. Cassovia Košice, 7. Ľubľana (Slovinsko). Lokomotíva Žilina absolvovala turnaj v zostave: Majtánová, Šeligová, Kucharovičová, Petráková, Dludíková, Slyšková, Kubáňová, Gaňová, Milová, Chmulíková a Mozolová. Dievčatá kaučovala as. trénera
J. Petráková. Do All Stars turnaja zaradili Barboru Šeligovú. Turnaj junioriek bol konfrontáciou dvoch žilinských družstiev s dvoma zahraničnými. Hrací systém bol uspôsobený tak, aby každé družstvo zohralo spolu päť zápasov. V prvej fáze sa stretli každý s každým, v druhej zo zostavenej tabuľky prvý so štvrtým a druhý s tretím, víťazi potom o celkové prvenstvo a porazení o bronz. Finále bolo v zahraničnej réžii, slovinské Domžale porazilo český Olomouc 72:44 (42:23). Výsledky žilinských družstiev: ŠŠK – Lokomotíva 43:70 (21:39), Domžale 36:69 (22:28), Olomouc 51:62 (36:28), Domžale 43:65 (17:37), Lokomotíva 66:65 (35:31). Lokomotíva – ŠŠK 70:43 (39:21), Olomouc 58:83 (22:33), Domžale 53:59 (29:28), Olomouc 62:76 (28:45), ŠŠK 65:66 (31:35).

1. Domžale, 2. Olomouc, 3. ŠŠK Žilina, 4. Lokomotíva Žilina. Do All Stars zaradili zo žilinských hráčok Barboru Jaššovú (ŠŠK).
Turnaj kadetov mal najpočetnejšie obsadenie a herne najvyššiu úroveň. Medzi štrnástimi družstvami zo šiestich štátov dominoval základ poľskej reprezentácie, sústredený v Bytomi, na päty mu šliapali bratislavský Inter, výber Georgie a ďalšie poľské tímy. MBK Kros Žilina svoje úvodné zápasy vyhral, na ďalších súperov však nestačil a obsadil konečné 8. miesto.

Postupne dosiahol výsledky: Belehrad B 113:41 (54:24), Komárno 73:49 (44:25), Bytom 44:99 (14:58), Dunaujváros 49:74 (23:37) a Wieliczka 56:95 (25:56). Vo finále Bytom vyhral nad Interom Bratislava 106:35 (54:22), v zápase o 3. miesto Georgi porazila Lodž 124:55 (60:30). Poradie na turnaji: 1. Bytom, 2. Inter Bratislava, 3. Georgia Elite Team (USA), 4. Lodž, 5. Gliwice (Poľsko), 6. Dunaujvárosi (Maďarsko), 7. Wieliczka (Poľsko), 8. Žilina, atď.
Silná konkurencia sa zišla aj v kategórii juniorov (hráči do 18 rokov), kde slovensko-poľský súboj o prvenstvo rozhodol vo svoj prospech domáci MBK Fatran. Päť tímov hralo najprv každý s každým, potom v tabuľke prví dvaja finále o víťazný pohár, ďalší traja o konečné 3.-5. miesto. MBK Fatran Žilina síce v skupine s Poliakmi prehral, ale vo finále im prehru vo vyrovnanom a dramatickom zápase, na radosť početnej skupiny priaznivcov, vrátil.

Výsledky Žiliny: Katowice 64:74 (36:41), Kežmarok 105:57 (46:27), Karviná 91:82 (44:42), Gorlice 93:52 (46:27) a opäť Katowice 58:57 (36:33). Poradie na turnaji: 1. Žilina, 2. Katowice (Poľsko), 3. Karviná, 4. Gorlice (Poľsko), 5. Kežmarok. Domáce družstvo absolvovalo turnaj v zostave: Moravčík, Kovaľ, Faith, Chodelka, Hájek, Mičian, Káčer, Holiš, Repa, Beňadik, Mravec a Dobroň. B. Iljaško sa stal najúspešnejším trénerom, Juraja Holiša a Lukáša Mičiana zaradili do All Stars v tejto vekovej kategórii.
Kvalitné obsadenie mal i turnaj starších žiakov, najmladšia veková kategória na BADEM-e 2007. Osem družstiev z piatich štátov hralo v prvej fáze v dvoch skupinách každý s každým, v druhej fáze podľa určeného kľúča o konečné umiestnenie. Víťaznú trofej si odniesli Poliaci, vo finále Gdynia ľahko porazila najlepšie slovenské družstvo, Považskú Bystricu 70:40 (47:19). Žilinský MBK skončil piaty, tímy nad ním boli lepšie. Na turnaji postupne v skupine prehral s Dražicami 40:87 (18:54), porazil Pov. Bystricu B 64:25 (34:10) a prehral s Wieliczkou 35:50 (16:24), v zápasoch o konečné 5.-8. miesto vyhral nad Kladnom 58:25 (39:9) a opäť Pov. Bystricou B 59:14 (29:8). Poradie na turnaji: 1. Gdynia, 2. Pov. Bystrica A, 3. Dražice (Chorvátsko), 4. Wieliczka, 5. Žilina, 6. Pov. Bystrica B, 7. Kladno, 8. Zemun (Srbsko).

Prvé tri družstvá v každej kategórii získali poháre, najlepšie hráčky a hráči vecné ceny. Organizačný riaditeľ B. Iljaško neskrýval spokojnosť: „Teší ma, že sa nám opäť podarilo zabezpečiť kvalitnú účasť. Menej, že na stupňoch pre víťazov skončili väčšinou zahraničné družstvá. Už v mládežníckych kategóriách držíme horko-ťažko krok so susednými, nieto vyspelými štátmi.

1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
  2. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
  9. Prieskum: Prázdnu peňaženku už zažilo sedem z desiatich Slovákov
  10. Stretne sa minister, bankár a analytik. Zhodnú sa na niečom?
  1. Úpravy automobilov pre ZŤP
  2. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
  3. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
  4. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
  5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
  6. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.

Mesto Žilina požiada o návratnú finančnú pomoc vo výške viac ako 2 milióny eur

Radnica chce peniaze použiť na financovanie správy a údržby komunikácií a verejnej zelene.

KORONAVÍRUS: Žilina hlási menej nakazených, Čadca medzi najhoršími

V nemocniciach je hospitalizovaných 638 pacientov.

ONLINE DISKUSIA: Môže byť Žilina moderné a životaschopné mesto?

Ako dostať Žilinu na mapu moderných miest? Má krajské mesto priestor na rozširovanie? Aj tieto témy odznejú v LIVE diskusii už v stredu o 9. hodine na FB Žilina na Facebooku.