Rovnako ako vlani, aj tento rok sa v Žiline uskutoční 29. januára konferencia
s názvom Inovačný rozvoj regiónov. Prebiehať bude v rámci projektu Žilinská inovačná politika. Hovorili sme s koordinátorom projektu, profesorom Milanom Dadom.
Pán profesor, ste koordinátorom projektu Regionálnej inovačnej stratégie žilinského regiónu s názvom Žilinská inovačná politika (ZIP). Keďže sa projekt blíži ku svojmu koncu, čo sa vám v rámci jeho realizácie podarilo, resp. čo považujete za jeho najväčší prínos?
- Za najväčší úspech možno považovať to, že sa v tomto regióne začalo veľmi vážne hovoriť o potrebe inovačného rozvoja, že Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja prevzal v oblasti vytvárania znalostnej ekonomiky a inovačného rozvoja mnohé z myšlienok, ktoré riešitelia projektu spracovali v rámci vypracovania Rámcovej stratégie žilinského regiónu pre oblasť inovačného rozvoja.
Projekt ZIP je projektom vytvorenia stratégie pre rozvoj inovácií v regióne. Ale čo po skončení tohto projektu. Sú naplánované, alebo sa už realizujú aktivity, ktoré môžeme považovať za pokračovanie projektu?
- Predpokladám pokračovanie projektu v rámci vytvárania Regionálneho inovačného centra, ktoré by malo vzniknúť s podporou ŽSK a MH, SR ale aj v rámci aktivít Rozvojovej agentúry ŽSK. Pripravili sme pilotné aktivity pre vytváranie klastrov, ako jedného zo základných mechanizmov zvyšovania konkurencie schopnosti na základe inovačného rozvoja, ale aj medzinárodné projekty podporujúce užšiu spoluprácu s Moravsko-slezským krajom a Sliezskym vojvodstvom v rámci vytvárania veľkého cezhraničného regiónu, či projekt pripravovaný pre spoluprácu regiónov pri vytváraní inovačnej infraštruktúry na základe vzájomnej výmeny skúseností. Nie na poslednom mieste by som rád spomenul udeľovanie inovačného ocenenia ŽSK firmám a samosprávam za realizované inovačné diela. V závere projektu chceme ešte viac ako tomu bolo doteraz, stimulovať medzinárodný rozmer nášho Žilinského samosprávneho kraja.
Kto je podľa vás v regióne zodpovedný za podporu rozvoja inovácií, či už v službách pre obyvateľstvo alebo v podnikaní?
- Môžeme spomenúť istotne viacerých. - ŽSK, miestne samosprávy, školy prakticky na všetkých stupňoch ale hlavne stredné a vysoké, firmy, ministerstvá, jednotlivci....Treba vytvárať podmienky pre inovačný rozvoj. Tieto podmienky sú však výsledkom pôsobenia existujúcich a novo sa vytvárajúcich procesov. Musí byť na to klíma, tú môžu podporovať - možno najlepšie - inštitúcie štátnej a verejnej správy..
Čo považujete za najväčšie bariéry rozvoja inovácií na Slovensku? Je to nedostatok financií, kvalifikovaných ľudských zdrojov, či kultúra „nespolupráce“ medzi firmami, či organizáciami?
- Meškajúca realizácia inovačnej stratégie SR a hlavne s tým súvisiace nedostatočné financovanie. V SR nejestvuje inovačná infraštruktúra, ktorú by mal štát výrazne podporoval a financoval ako to funguje v iných krajinách, aj nových členských štátoch EÚ. U nás existujú len ojedinelé aktivity, ktoré fungujú najmä vďaka záujmu jednotlivcov. Temer žiadne konzultačné schémy, finančné schémy, priestory. Ak áno, tak s minimálnymi rozpočtami. Systematická podpora ako informačné podujatia, konferencie o inováciách, školenia, príprava ľudských zdrojov je stále na veľmi nízkej úrovni.
Koncom januára bude v rámci projektu realizovaná konferencia Inovačný rozvoj regiónov 2008. Čo je jej cieľom?
- Konferencia priblíži účastníkom inovatívne firmy a projekty zo žilinského regiónu a hlavne poskytne priestor pre diskusiu o stratégií rozvoja inovácií v Slovenskej republike a žilinskom regióne. Preto by som na ňu chcel pozvať všetkých tých, ktorí by sa radi k tejto problematike vyjadrili a pomohli nám (a hlavne ŽSK) formulovať požiadavky na zodpovedné ministerstvá, aby podporovali určité aktivity, ktoré pomôžu tomu, aby sme neboli len montážnou krajinou, ale aby sa u nás tvorila vyššia pridaná hodnota. V rámci konferencie bude vyhlásené aj Inovačné ocenenie Žilinského samosprávneho kraja a uskutočnia sa workshopy klastrových iniciatív, ktoré vznikli počas projektu ZIP.
Autor: JK