Cieľom je vychovať hráča pre A-tím Žiliny

Futbalový tím nemôže byť na vrchole, pokiaľ nemá dobrú základňu. V MŠK Žilina ju majú na aj tréner tímu U-11, Slavomír Konečný a tréner chlapcov narodených v roku 1996, Anton Nemčík, z ktorými sme sa o mládežníckom futbale v MŠK Žilina rozprávali.

Aká je v súčasnosti práca s mládežou? Máte dostatok talentovaných chlapcov na futbal?
SK: Talentov je dosť, ale sú tu aj výdobytky modernej doby ako počítače a internet. Deti už majú aj iné záujmy, nielen futbal. Talenty sa síce rodia, ale je náročnejšie objaviť ich, preto ich musíme pre MŠK Žilina neustále hľadať a objavovať v blízkom či širšom okolí Žiliny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Chodíte si vyberať aj talentovaných chlapcov z nižších tried, alebo sa zameriavate iba na vyššie ligy?
AN: Sme Žilinčania, takže veľa informácií a tipov na nové tváre získame aj od známych. Snažíme sa organizovať aj rôzne turnaje aj v rámci okolia. Mapujeme tých, ktorí pripadajú do úvahy pre MŠK Žilina, máme ich vytypovaných a zapísaných v databáze, pretože ak nie hneď, tak v budúcnosti môžu byť posilami pre naše tímy.

SkryťVypnúť reklamu

Nemôže sa vám teda stať, že na niektorého z mladých hráčov zabudnete?
AN: Nie, my nepozývame hneď všetkých k nám do MŠK. Niekedy je totiž pre chlapca lepšie, keď ho necháme takpovediac vyzrieť v jeho materskom klube, kde pravidelne nastupuje v zápasoch, ako keby sme u neho zmenou prostredia vyvolali akýsi menší šok a ten by potom ovplyvňoval jeho výkony. Vplyv na hru mladého futbalistu môže mať aj odlúčenosť od domova, väčšia vzdialenosť pri dochádzaní na tréningy. Niektorí chlapci ešte nie sú vo veku 10 – 14 rokov úplne samostatní a sú závislí dosť na rodičoch, takže ich radšej sledujeme naďalej
a postupne sa ich snažíme privádzať do MŠK. Pri chlapcoch, ktorí sú z väčších vzdialeností od Žiliny, máme dobrú spoluprácu s klubmi na Orave alebo východnom Slovensku, kde pracujú s mládežou tiež na slušnej úrovni.

SkryťVypnúť reklamu

Čo všetko potrebuje mladý hráč k tomu, aby mohol v MŠK hrávať? Aké má v klube vytvorené podmienky pre svoj rast?
SK: Keď to porovnám s minulými rokmi, tak napríklad škvárové ihriská už v MŠK nepoznáme. Umelý trávnik tu funguje už niekoľko rokov, teraz sa dokončuje dorastenecká akadémia v Strážove. Výborné podmienky sú aj v Závodí, kde je ďalšia umelá trávnatá plocha, takže chlapci majú zabezpečené, od dopravy, ubytovania a stravy na turnajoch až po výstroj vlastne všetko, čo potrebujú k tomu, aby sa mohli sústrediť na futbal. Rodičia platia na mesiac iba symbolický poplatok, ktorý je vlastne členským. Za to má ich dieťa vytvorené podmienky, ktoré sú suverénne jedny z najlepších na Slovensku. Chlapec sa platením členského prostredníctvom rodičov stáva členom MŠK Žilina a má k tomu ešte aj permanentku na futbal.
AN: Všetko je to naštartované veľmi dobre. Plochy, nielen
s umelým trávnikom pribúdajú a je to čoraz kvalitnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Finančne je teda výhodnejšie dať svoje dieťa na futbal ako, napríklad na iné športy?
SK, AN: Určite je to pri futbale a konkrétne v MŠK Žilina pre rodičov talentovaných mladíkov finančne menej náročné ako pri iných športoch. Všetky náklady spojené s futbalom hradí klub. Či už ide o platenie trénerov, dopravy, hracích plôch, všetko je v réžii MŠK.

Aký je systém mládežníckych tímov v MŠK Žilina?
AN: Nový systém práce s mládežou funguje približne štyri roky, vlastne od nástupu Daniela Kováčika do funkcie manažéra mládeže MŠK Žilina. V klube sa pracuje s mládežou ročníkovo. Znamená to, že v jednom tíme sú napr. chlapci narodení v roku 1996, v ďalšom ročník 1997 atď. Každý ročník má na starosti jeden tréner, od piatej triedy na základnej škole až po dorast, kde sú 19-roční chlapci. Tréneri sa chlapcom venujú nielen v tréningovom procese, ale musia mať o jednotlivých hráčoch prehľad aj čo sa týka ich rodiny a študijných výsledkov. V každom tíme je približne 18 až 20 hráčov. Ak získame nejakého talentovaného hráča, tak je to na tréneroch, ako pracujú so svojím tímom a či dokážu jeho talent v ňom rozvíjať. Snažíme sa komunikovať pri tom všetkom aj s rodičmi a vysvetliť im, napríklad situáciu, keď ich chlapec nehráva, pretože už u neho nevidíme progres a dosiahol svoj výkonnostný strop. Vtedy sa hráčovi snažíme pomôcť a umiestniť ho na hosťovanie do okolitých klubov, napríklad Bánovej alebo Bytče.

Snažia sa vám rodičia niekedy hovoriť do zostavy?
AN: Tréner, ktorý takýmto tlakom podľahne, sa prakticky dehonestuje. Žiadny lobing teda neprichádza do úvahy. Rodičia sú iba na to, aby chlapca doviezli na tréning a po jeho skončení si ho vyzdvihli.
SK: My sa nevyhýbame komunikácii s rodičmi. Je našou povinnosťou vysvetliť im, ako ich syn napreduje, či naopak stagnuje a v prípade, že nedosahuje požadované výsledky, poradiť im, aby svoje dieťa presunuli radšej do iného klubu, kde môže byť platným členom tímu vo svojej vekovej kategórii. Nám ide o to, aby sme vychovali hráčov pre A-tím MŠK Žilina a nie každý má, bohužiaľ, na to predpoklady. Väčšina rodičov to však chápe a dokáže akceptovať naše pripomienky.

Sú nejaké výrazné talenty v MŠK, ktoré sa už presadzujú aj v reprezentáciách?
AN, SK: Pri žiakoch ide o regionálne výbery. Do slovenskej reprezentácie sa vyberajú chlapci až od 15-tich rokov a v každej kategórii máme nejakého talentovaného futbalistu, ktorý sa objavuje aj v reprezentačnom výbere.

Snažíte sa spestriť tréningy aj tým, že pozvete na tréningy žiakov či dorastu aj členov A-tímu?
AN: V tomto smere nie je žiadny problém. Napríklad Pavel Devátý aktívne pomáha ako asistent v jednej kategórii. Nie je žiadny problém s chlapcami z A-tímu, ani keď ide o fotenie s mladíkmi.
SK: Chlapci, napríklad vyprevádzajú hráčov na ligové a pohárové zápasy, cez prestávku si môžu zahrať proti sebe pred niekoľkotisícovou kulisou. Už to je pre nich obrovskou motiváciou. Za seba môžem povedať, že v minulosti, keď som bol ja v prípravke, sa nám o niečom takom ani nesnívalo, aby prišlo desať hráčov z tímu mužov zatrénovať si s nami. Teraz je to realita. Klub už je jednoliatym celkom, nie je rozdiel medzi žiakmi, dorastom a mužmi, všetci v MŠK Žilina sme jedna rodina.

Čo musí urobiť chlapec základnej školy, ktorý rád hrá futbal a chcel by svoj talent ďalej rozvíjať v MŠK Žilina?
SK: Tí chlapci, ktorí majú chuť kopať do lopty, sa môžu prísť ukázať k nám, pre každého máme dvere otvorené. Nemusia sa báť, dáme im priestor a niekoľko týždňov na to, aby ukázali, čo v nich je, aké majú fyzické predpoklady a pohybové danosti. Naši tréneri už budú vedieť, do ktorej kategórie chlapca zaradiť a či má vôbec na to, aby hrával futbal na vyššej úrovni. Robíme v súčasnosti nábory do prípraviek pre chlapcov z ročníkov 1997 až 2001, takže ak má niekto záujem, aby jeho syn hrával za MŠK, stačí nás kontaktovať na čísle 0918 595 173 a my sa s rodičmi dohodneme na ďalšom postupe.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Nové Planeo v Košiciach
  2. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi
  3. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  4. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  5. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  6. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  7. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  8. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  1. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  2. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi
  3. Nové Planeo v Košiciach
  4. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  5. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  6. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  7. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  8. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 8 816
  2. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 8 425
  3. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo? 3 552
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 441
  5. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 3 048
  6. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke 2 952
  7. Čo bude toto leto in? 2 889
  8. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 583
  1. Kristína Behúňová: Bikepacking s deťmi po Slovensku: Z Nízkych Tatier cez Muránsku planinu až do Stratenej
  2. Soňa Kallová: Legendárny námorník a Macháček
  3. Irena Šimuneková: Čriepky z Anglicka - Pláže Lamanšskeho prielivu
  4. Tomáš Csicsó: Pellegriniho prejav pomôže len jednej osobe
  5. Branko Štefanatný: Nedovoľte, aby vám to stúplo do hlavy
  6. Viktor Pamula: Správa o stave republiky 1994. Podobnosť čisto náhodná
  7. Kristína Konvičková: Masa v hlave a diera v srdci. Máj - mesiac povedomia o nádoroch mozgu (Brain Tumor Awareness Month)
  8. Irena Šimuneková: Čriepky z Anglicka - Birdworld
  1. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/ 7 158
  2. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 7 139
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 5 438
  4. Martin Ondráš: Podivné penzióny vs rozkrádanie eurofondov - skutočná pravda 5 371
  5. Viktor Pamula: Odkaz premiera jeho voličom i nám všetkým. 5 074
  6. Tomáš Mikloško: Toxické peklo: Ako rozpoznať narcistu a jeho obeť 4 770
  7. Soňa Kallová: Národný dopravca zvýšil cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%. 4 687
  8. Eva Gallova: Dopadnú Ukrajinci tak ako za starých čias dopadli Indiáni? 4 487
  1. Tupou Ceruzou: Žiačik
  2. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy
  3. Věra Tepličková: Bujak Marián alebo Odkaz ženám, čo obľubujú bitkárov
  4. Věra Tepličková: Temné progresívne sily ovládli Brusel
  5. Marcel Rebro: Bude na ochranu premiéra Fica prijatý "LEX ALKOHOL"?
  6. INESS: Cena zamestnanca verzus OECD: ktoré je správne?
  7. Radko Mačuha: Teleráno na ministerstve kultúry?
  8. Roman Kebísek: Pilárik: Harpha Davidica, 1651, slovenský literárny barok
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Kristína Behúňová: Bikepacking s deťmi po Slovensku: Z Nízkych Tatier cez Muránsku planinu až do Stratenej
  2. Soňa Kallová: Legendárny námorník a Macháček
  3. Irena Šimuneková: Čriepky z Anglicka - Pláže Lamanšskeho prielivu
  4. Tomáš Csicsó: Pellegriniho prejav pomôže len jednej osobe
  5. Branko Štefanatný: Nedovoľte, aby vám to stúplo do hlavy
  6. Viktor Pamula: Správa o stave republiky 1994. Podobnosť čisto náhodná
  7. Kristína Konvičková: Masa v hlave a diera v srdci. Máj - mesiac povedomia o nádoroch mozgu (Brain Tumor Awareness Month)
  8. Irena Šimuneková: Čriepky z Anglicka - Birdworld
  1. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/ 7 158
  2. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 7 139
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 5 438
  4. Martin Ondráš: Podivné penzióny vs rozkrádanie eurofondov - skutočná pravda 5 371
  5. Viktor Pamula: Odkaz premiera jeho voličom i nám všetkým. 5 074
  6. Tomáš Mikloško: Toxické peklo: Ako rozpoznať narcistu a jeho obeť 4 770
  7. Soňa Kallová: Národný dopravca zvýšil cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%. 4 687
  8. Eva Gallova: Dopadnú Ukrajinci tak ako za starých čias dopadli Indiáni? 4 487
  1. Tupou Ceruzou: Žiačik
  2. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy
  3. Věra Tepličková: Bujak Marián alebo Odkaz ženám, čo obľubujú bitkárov
  4. Věra Tepličková: Temné progresívne sily ovládli Brusel
  5. Marcel Rebro: Bude na ochranu premiéra Fica prijatý "LEX ALKOHOL"?
  6. INESS: Cena zamestnanca verzus OECD: ktoré je správne?
  7. Radko Mačuha: Teleráno na ministerstve kultúry?
  8. Roman Kebísek: Pilárik: Harpha Davidica, 1651, slovenský literárny barok

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu