sa. Dnes by sa tam už málokto unúval. Stromčekov je dostatok v obchodoch. Umelých i živých. Kto chce podporiť sviatočnú atmosféru aj vôňou a uprednostní živý stromček, zaplatí za približne 1,5 m vysoký smrek od 250,- korún, za tradičnú jedličku až 600. Umelý stromček, ktorý je v mnohých prípadoch na nerozoznanie od živého, je o niečo vyššia položka. Čo naň však miniete tento rok, ušetríte na budúci. Za stredne vysoký strom dáte minimálne 900 korún, kto si potrpí na veľký stromček, zaplatí zaň aj cez dvetisíc korún. Štvorčlennej rodine spravidla jeden stromček stačí. Prakticky zmýšľajúca domácnosť si kúpi umelý za približne tisíc korún. Ďalšiu tisícku vynaloží na jeho ozdobenie. Svetelná reťaz, ozdoby, neodmysliteľné salónky či kolekcia sa do tejto sumy vojdú. Stromček však zväčša na vianočnú atmosféru v dome nestačí. Prirátajme k tomu adventný veniec, živú vianočnú ružu, zopár dekorácií do bytu a svetelné ozdoby na okná či stromček na dvore a z peňaženky vyťahujeme ďalšiu tisícku. Takže len na dekoračné predmety vynaloží rodina tritisíc korún.
Neodmysliteľnou súčasťou Vianoc je štedrá večera. Málokto sa s ňou však uspokojí. Rovnako štedré musia byť prinajmenšom aj ďalšie dva vianočné sviatky, v mnohých rodinách to štedro ťahajú až do Troch kráľov. Najtradičnejším menu na štedrovečernom stole je oplátka s medom, ovocná misa, aperitív, kapustnica, ryba so zemiakovým šalátom, zákusok a káva. Táto hojnosť po celodennom pôste vyjde štvorčlennú rodinu v najlepšom prípade na 500 korún. Keďže ale kapustnica sa navarila na týždeň, údené z nej sa spotrebuje na raňajky, vianočné pečivo a ovocie vydrží až do Nového roka a fľaška dobrého aperitívu sa tiež nevypije naraz, predvianočný nákup stál minimálne tri razy toľko. Do neho však treba zarátať aj druhý chod, ktorý prichádza po polnočnej omši, kedy si mnohí zvyknú dopriať buď repete alebo dobrý bravčový rezeň. Na druhý deň správne štedrá rodina nedojedá zvyšky kapra a šalátu, ale upečie si hus. A tak prirátame minimálne šesťsto korún za túto delikatesu. Takže ak v druhý vianočný sviatok podojedá rodina zvyšky z predošlých dní a do Silvestra sa prestravuje bežným spôsobom, pred Silvestrom jej chýba v peňaženke približne päťtisíc korún. A to nakupovala len „nevyhnutné“ komodity a vychytala väčšinu predvianočných akcií. So Silvestrom sa kolotoč nákupov začína odznova. Ak ste sa nerozhodli stráviť ho s plnou penziou na niektorej z horských chát alebo v prímorskom letovisku. Ale to už je iná téma. Naša priemerná štvorčlenná rodina teda doposiaľ vynaložila na Vianoce približne sedemtisíc korún. A to ju ešte čaká to pre mnohých najdôležitejšie. Veď čo by to už boli za Vianoce bez darčekov?
Koľko stojí nákup surovín na štedrú večeru
l Kapustnica minimálne pre štvorčlennú rodinu:
kapusta (30 Sk)
pár klobások (100 Sk)
údené mäso (100 Sk)
bravčové rebrá (50 Sk)
sušené huby (40 Sk).
Spolu: 320 Sk
l Zemiakový šalát:
v obchode sa dá kúpiť kilové balenie za 50 Sk
Vlastná príprava:
zemiaky (20 Sk)
koreňová zelenina (20 Sk)
vajcia (40 Sk)
sterilizovaný hrášok a uhorky (60 Sk)
cibuľa (5 Sk)
majonéza (40 Sk)
plnotučná horčica (14 Sk)
koreniny, soľ (20 Sk)
ocot (15 Sk)
Spolu: 220 Sk
l Kapor: optimálny je 2,5- až 3-kilový kus. Zhruba trojkilový kapor vyjde na 300 korún.
Ostatné: oplátky (20 Sk), med (40 Sk), ovocie (50 Sk), zákusok
(1 ks / 12 Sk), aperitív
+ nealko+káva (300 Sk)
Celkom: 1 120 až 1 300 Sk
Dlhy by nemali prekročiť tretinu vašich príjmov V minulom čísle sme v ankete zisťovali, koľko peňazí ľudia minú v súvislosti s vianočnými sviatkami. Najčastejšie okolo 10-tisíc korún. Nechýbala ani raz taká a ani oveľa menšia suma. Každý musí vyjsť z toho, na čo má. Alebo nie? Zadĺžovať sa rozhodne neoplatí. Nikdy totiž subjektu, ktorý vám peniaze požičia, nevrátite rovnakú sumu. Tá sa vám navýši minimálne o 9%. Takýto ročný úrok ponúkajú banky. Aj to len v prípade, že by ste požičané peniaze vrátili do roka. Aj tak si však k požičanej sume musíte prirátať jednorazový poplatok za poskytnutie úveru, ktorý v bankách činí minimálne 1,5% z požičiavanej sumy. Navyše menej ako 10-tisíc vám poskytne len OTP banka. V ostatných požičiavajú najmenej 10, 15 alebo až 20- tisíc korún. Banky to majú dobre spočítané. Čím menšiu sumu chcete, tým viac vám ju zúročia a navýšia vám aj dobu splácania. Aby sa im to oplatilo. Ak vás banka akokoľvek presviedča, že sa vám úver oplatí, neverte jej. Nikdy sa vám neoplatí. Vždy je lepšie peniaze zarobiť alebo vyhrať, ako požičať. Alebo sa musíte uskromniť. Ak si predsa len požičiate, pretože chcete kapra vysmážať v novej kuchyni a vďaka nečakaným koncoročným prémiám v práci ho môžete splatiť skôr, veľmi sa netešte. Za to, že ste si finančne polepšili, zasa zaplatíte a navyše od vás budú požadovať rovnakú sumu, ako keby ste to splácali podľa dohodnutého harmonogramu.
Ešte lepšie to majú spočítané nebankové subjekty. Ak vám na pekné sviatky so všetkým čo k tomu patrí, pochybilo, napríklad 5-tisíc korún, v banke, samozrejme, takýto nízky úver nedostanete. Tak ak sa rozhodnete požičať si ich od takejto spoločnosti a splatíte ich do troch mesiacov, vrátite im 8-tisíc. Ak to budete splácať dlhšie, vrátite ešte viac. Pri ročnom splácaní je to viac ako dva razy toľko. Ak si požičiate 10-tisíc a zvládnete troj- mesačné splátky po 4 500 korún, vrátite 15-tisíc. Ak si môžete dovoliť odkrojiť z mesačného rozpočtu len polovičnú splátku, za rok vrátite namiesto desať až dvadsaťtisíc korún. Pravda, mnohých láka jednoduchšia možnosť vybavenia úveru aj za podmienok, za akých by v banke úver nedostali. A dôležité je aj to, ako veľmi vám to „horí“. Tieto spoločnosti sú schopné poskytnúť vám peniaze ešte v ten deň, kedy o ne požiadate.Ak peniaze nemáte a potrebujete, napríklad, na darčeky, ďalšou z možností je obísť banku i nebankové subjekty a zakúpiť tovar na splátky. Tovar síce určite preplatíte, a to aj v prípade, že vám splátková spoločnosť ponúka splátky bez navýšenia, ale úroky nie sú horšie ako v banke a ak ste už v minulosti tovar takto nakupovali, vybavíte transakciu na mieste a môžete okamžite odísť s tovarom domov. Rovnako, ako keď použijete čoraz populárnejšiu bankovú kreditku či obyčajnú bankomatovú kartu, ak máte kontokorentný účet. Úrok na požičanej sume sa síce vyšplhá do takmer dvadsiatich percent, ale nemusíte zháňať potvrdenia o príjme, ručiteľa ani nijako inak dokazovať svoju schopnosť splácať požičané peniaze.
NAJČASTEJŠIE DARUJEME OBLEČENIE
Na vianočné darčeky vynakladáme čoraz viac finančných prostriedkov. Ich priemerný počet pod slovenským vianočným stromčekom je jedenásť. Podľa prieskumu spoločnosti Unilever prevažnú časť z nich tvoria odevy, obuv, kozmetika hračky a knihy. Z Európanov sú na Vianoce najštedrejší Íri, na darčeky chcú minúť v prepočte 30-tisíc korún. Priemerný Slovák investuje do vianočných darčekov 5-tisíc korún.
Aké darčeky chceme?
Väčšina Slovákov kúpi svojim blízkym taký darček, ktorý by chceli aj oni sami. Každý tretí opýtaný by pod vianočným stromčekom najradšej našiel oblečenie. Pätina obyvateľov Slovenska by ako darček uvítala knihu či parfum. Slováci by sa potešili aj bežnej kozmetike, šperkom či hodinkám.
Vyplýva to z výskumu zameraného na vianočné správanie sa slovenských spotrebiteľov, ktorý omnibusovou metódou prostredníctvom face-to-face rozhovorov v novembri tohto roku uskutočnila spoločnosť TNS SK.
Mladí by na Vianoce chceli dostať hlavne mobilné telefóny, fotoaparáty, videokamery či počítače, ďalej oblečenie na bežné nosenie, športové oblečenie a športové vybavenie. Dôchodcov potešia hlavne vitamíny. Respondentom vo vekovej kategórií 50-59 rokov by urobili radosť umelecké predmety, spotrebná elektronika, potreby pre domácich majstrov, klenoty a hodinky. Ženy by pod stromčekom uvítali luxusnú pleťovú a dekoratívnu kozmetiku a parfumy či šperky. Mužov by potešili potreby pre domácich majstrov, fotoaparáty, kamery, počítače a počítačové hry. Vysokoškolsky vzdelaní ľudia by pod stromčekom najradšej našli knihu či luxusnú kozmetiku. Obyvatelia Slovenska so základným vzdelaním sa potešia mobilným telefónom alebo oblečeniu.
Čím obdarúvavame?
Najčastejšie nakupovaným darčekom je oblečenie. To ukladá pod vianočný stromček až polovica opýtaných. Bežnou kozmetikou a knihami prekvapia svojich blízkych dvaja z piatich opýtaných. Hračky a parfumy má v pláne na Vianoce venovať tretina opýtaných.
Polovica Slovákov začína s nákupom vianočných darčekov až v decembri. Na poslednú chvíľu nakupujú najmä muži. Niet divu. V obchodoch to pred sviatkami vyzerá ako v mraveni-
skách. A muži sú známi svojou nevôľou k nákupom a ešte k tomu v davoch. Ženy sú celkom iný prípad. V nákupoch darčekov sa mnohé doslova vyžívajú. Nad darčekmi premýšľajú viac a oveľa skôr ako muži, nezriedka už v novembri.
Z prieskumu spoločnosti TNS tiež vyplýva, že Slováci sú stále rozumní a hodnotu darčekov prispôsobujú svojim možnostiam. Nákup vianočných darčekov na splátky alebo na úver zvažuje tento rok necelá desatina respondentov. Pri nakupovaní darčekov zohráva čoraz väčšiu úlohu internet. Spotrebitelia ho využívajú nielen na nakupovanie, ale i na hľadanie inšpirácie a porovnávanie cien. Prevažná časť Slovákov nakupuje pred Vianocami v hypermarketoch a supermarketoch. Špecializované obchody prichádzajú na rad pri netradičných či luxusných darčekoch.