é poukážky
v určenej nominálnej hodnote. Ide o niečo podobné, ako je systém stravných lístkov. Ľudia budú nimi doplácať pri spotrebe verejných služieb. Mesto určí subjekty, ktoré budú poukážky prijímať, napríklad, divadlá, kino, neziskové a kultúrne organizácie či športové kluby. Rovnako, ako pri stravných poukážkach, sa bude môcť občan rozhodnúť, koho podporí a čo si za poukážky kúpi. „Mesto chce touto formou vrátiť ľuďom časť daní, ktoré od nich vyberie. Tí, sa následne rozhodnú ako svoju poukážku použijú,“ hovorí primátor Michal Sygút. Turčianske Teplice budú prvým mestom na Slovensku, ktoré takýto systém zavádza.
Poukážkový systém by mal v meste zvýšiť konkurenciu medzi poskytovateľmi verejných služieb. Tí tak budú odmenení za najlepšie služby.
Eliminuje sa aj korupcia pri využívaní verejných financií. V Žiline sa nič podobné nechystá. „Novinka z Turčianskych Teplíc je inšpiratívna, my v Žiline taktiež budeme hľadať spôsob ako verejnú službu čo najviac priblížiť občanovi. Tento rok bolo udalosťou roka v tomto smere otvorenie Klientského centra na mestskom úrade,“ povedal primátor Ivan Harman. Ani v Bytči osvedčený systém meniť nebudú. „Podobné poukážky nemienime zavádzať. Mesto dostatočne dotuje verejné služby inými formami,“ vyhlásil prednosta Mestského úradu v Bytči Ľubor Guniš. Napríklad, kultúru Bytča podporuje takmer štyrmi miliónmi korún ročne, športové aktivity dva a pol miliónom. Primátor Rajca Ján Rybárik si myslí, že poukážkový systém v Turci nebude mať dlhú životnosť, a preto ho tiež nemieni zavádzať: „Niečo podobné tu už bolo s kultúrnymi poukážkami od ministerstva a neosvedčilo sa to.“ Na kultúru mesto ročne prispieva dvomi miliónmi korún, šport dotuje pol miliónom ročne.
Autor: MV