V minulom čísle sme priniesli informáciu o ubúdajúcich vrakoch zo žilinských ulíc. My sme jeden náhodne objavili na Karpatskej ulici. Naši čitatelia nás upozornili na ďalšie tri. Naša čitateľka býva na Lichardovej ulici v Žiline. Z okna má výhľad priamo na parkovisko
a na tri nepojazdné autá. O tom, že ich majitelia o ne dávno stratili záujem svedčí fakt, že nemajú ešpézetky a z miesta na parkovisku sa nepohli už takmer rok. „Vraky sme nahlásili na Mestskej polícii už pred rokom, ale nič sa s nimi nedeje. Boli tu aj mestskí policajti s tým, že majú problém vypátrať majiteľov. Napriek tomu, že my vieme, komu patrí jedno z áut a aj sme im to povedali, neriešili to,“ sťažuje sa naša čitateľka. Rok je naozaj dlhá doba, ak nie je kde parkovať. Navyše nie je pravda, že mestskí policajti nevedia zistiť majiteľa vraku, ak na ňom chýba ešpézetka. „Vieme zistiť majiteľa aj keď na aute chýbajú štátne poznávacie značky. Zisťujeme ho podľa výrobného čísla motora alebo karosérie, ktoré má každé auto a ktoré sú evidované na dopravnom inšpektoráte,“ informoval nás náčelník Mestskej polície v Žiline Stanislav Kľučka.
Ten však do funkcie nastúpil len tento rok. Podľa neho je háčik niekde inde. „Problém bude skôr v tom, že problému s vrakmi sa mestská polícia v minulosti nevenovala tak podrobne ako teraz. Až v septembri tohto roka nám žilinskí mestskí poslanci schválili novú štruktúru a bolo vytvorené oddelenie s tímom ľudí, ktorí sa problematikou vrakov zaoberajú hĺbkovo. Spomínané vraky na Lichardovej ulici, samozrejme, preveríme a budeme v tejto veci konať,“ prisľúbil Kľučka. Pravdou je, že zhruba pred mesiacom robili mestskí policajti obchôdzku mestom a zisťovali počet vrakov v meste. Mnohým nepojazdným autám pribudli na oknách upozornenia, aby ich majitelia čo najskôr odstránili. Inak im hrozí pokuta. Lichardovu ulicu však zrejme obišli. „Nie je možné okamžite zjednať nápravu. Na to máme málo ľudí, aby sme hneď odhalili každý jeden vrak. Preto sme radi, ak nám ľudia aj sami nahlásia, kde sa takéto nepojazdné autá nachádzajú,“ vysvetlil Kľučka. Žilinské ulice sa teda od vrakov áut naozaj očisťujú, aj keď možno pomalšie, ako by si obyvatelia priali.