Robia poriadok s pozemkami
ČIČMANY. Obec sa pustila do veľkého upratovania. Robí poriadok s pozemkami a zároveň pracujú na územnom pláne. Ako priznala starostka obce Mária Bolvanová, majú s tým veľa práce a na nič iné im v súčasnosti čas nezostáva. Na ponuku Pozemkového úradu, ktorý oslovil mestá a obce, aby si v rámci projektu ROEP vypracovali nové územné plány, zareagovali už pred štyrmi rokmi a doposiaľ ich to stálo už pol milióna korún. Obec vyzvala ľudí, aby si dali do poriadku pozemky pod chalupami, záhradami či poliami, pretože mnohí majú postavené domy alebo obhospodarujú nevysporiadané pozemky. „Teraz majú naši občania jedinečnú príležitosť dať si všetko do poriadku,“ skonštatovala starostka Čičmian. Obec s necelými dvoma stovkami obyvateľov momentálne mapuje pozemky. Na rok ju čaká oceňovanie a registrácia starých pozemkov, ale aj vytyčovanie nových pozemkov. Keď budú presne zapolohované, získa obec novú mapu svojho katastrálneho územia, ktorého rozloha je vyše 2 500 hektárov. Občania si ju potom budú môcť pozrieť aj na internete.
Platiť budú spravodlivejšie
SÚĽOV-HRADNÁ. Aj v Súľove momentálne dokončujú územný plán obce, pretože ho potrebujú pre ďalší investičný rozvoj obce. To je v súčasnosti obecná priorita. Okrem toho pracujú aj na príprave projektovej dokumentácie na rekonštrukciu vodovodu. Najmä v časti Súľov, kde je vodovodná sieť štyridsať rokov stará, je značne opotrebovaná a žiada si opravu. Plánujú tiež do každej domácnosti inštalovať vodomery, aby obyvatelia obce platili za spotrebovanú vodu spravodlivejším systémom ako v súčasnosti. „Teraz účtujeme platby za vodu podľa tabuliek,“ vysvetlil starosta Jaroslav Bušfy. Ľudia platia za vodu podľa počtu členov v domácnosti, medzi ktorých sa rozpočítava celkovo minutá voda v obci. Súľov-Hradná má vlastný prameň pitnej vody. Je vraj taká čistá, že je vhodná aj pre kojencov. S opravou vodovodu a inštaláciou vodomerov by chceli začať už na budúci rok.
Dôjde aj na starobylý kostolík
STRÁNSKE. Do konca októbra má byť v obci hotová kanalizácia a položený nový koberec na ceste. Obyvatelia sa tak právom tešia, že budú mať konečne normálnu cestu. Spokojný je aj starosta Jaroslav Mitaš, podľa ktorého by si obec z vlastných prostriedkov kanalizáciu nemohla dovoliť. Vďaka nej však bude obec čistejšia, vzhľadnejšia a ekologickejšia. V Stránskom sa po trinástich rokoch dokončuje reprezentačná obecná budova, kde sídli obecný úrad a je tam aj kultúrny dom. Poslednou úpravou bude nová fasáda kultúrneho domu. Obec prišla o pôvodné priestory v rámci reštitúcií, neostávalo teda nič iné, len postaviť nové. Tie ich stáli približne 11 miliónov korún. Starosta by rád zveľadil autobusové zastávky. „Sme posledná z okolitých obcí, ktorá má staré a nevzhľadné zastávky.“ Ak sa obci Stránske podarí získať nejaké financie v rámci mikroregiónu Rajecká dolina z európskych fondov, dôjde vraj aj na zakonzervovanie vzácneho kostolíka zo 16.storočia, ktorý je v havarijnom stave. Projekt majú vypracovaný už 14 rokov. Vtedy boli predpokladané náklady na rekonštrukciu asi 10 miliónov korún.
Otvorili futbalové miniihrisko
RAJECKÉ TEPLICE. V areáli základnej školy otvorili minulý piatok nové futbalové miniihrisko. Nie je určené len pre žiakov školy, ale využívať ho budú všetky deti z Rajeckých Teplíc a okolia. Na projekte mesto spolupracovalo so Slovenským futbalovým zväzom, UEFA a ministerstvom školstva. Celkové náklady boli 1 098 000 korún, mesto prispelo sumou 248-tisíc korún, UEFA 200-tisíc a ministerstvo školstva ďalšími 300-tisíc korunami.