Spoločnosť Imagement funguje v priestoroch Kie pri Tepličke nad Váhom. Robí kontrolu kvality finálnych dielov v „motorárni“ tejto automobilky a pracuje v nej takmer tridsať ľudí. Na nevyhovujúce pracovné podmienky a prístup zo strany vedúcich sa štyridsiatnička zo Žiliny sťažovala podľa jej slov viackrát. „Bola to vyložene chlapská robota. Museli sme kontrolovať dielce a pri tom prekladať krabice po celý deň. Chlapov nám vedúca dala na pomoc, iba ak bolo treba ešte o tretej urobiť desať krabíc,“ hovorí pani Eva. Ako hovorí Krížová ďalej, viackrát prosila o zmenu pracovného zaradenia kvôli svojim zdravotným problémom. „Ja mám vredy, chodila som zohnutá vo dvoje a v robote som vracala. Neviem, čo by naša vedúca robila, keby som odpadla. Hovorila som jej, že mi je zle, ona mi povedala, že v tom prípade tam nemôžem robiť, lebo že tu iná robota nie je. Keďže som nič iné nemala, tak som sa nehádala, lebo na ulici som zostať nemohla,“ dodala.
Vedenie firmy sa obvineniam bráni. V rukách má správu o vstupnej lekárskej prehliadke. „V zdravotnej správe uvádza, že nemá žiadne problémy, ktoré by jej zabraňovali vykonávať finálnu kontrolu kvality dielov. Je fakt že žiadala o inú prácu, ale túto sme jej neboli schopní zabezpečiť,“ uviedol riaditeľ spoločnosti Imagement, s.r.o. Lubor Kianička. Ako sme sa dozvedeli na Inšpektoráte práce (IP) v Žiline, pokiaľ bola táto zamestnankyňa schopná vykonávať dohodnutý druh práce v čase vzniku pracovného pomeru a jej stav sa počas neho zhoršil, „mala možnosť predložiť zamestnávateľovi lekársky posudok o svojom zdravotnom stave, že nemôže vykonávať dohodnutý druh práce. Zamestnávateľ by bol povinný preradiť zamestnanca na iný druh práce,“ uviedol hlavný inšpektor práce Rudolf Kubica z IP Žilina. V spoločnosti sa pracuje v dvoch zmenách, každá z nich má svojho „shiftleadera“, teda vedúceho. Tomu majú zamestnanci adresovať svoje požiadavky a ten ich má tlmočiť vedeniu. V tomto prípade sa tak vraj nekonalo a Krížová hovorí o nehumánnom prístupe: „Vážne zdravotné problémy mala aj kolegyňa, ale vedúca jej nedovolila ani pri teplote 37 stupňov, aby si spustila ramienka na montérkach. Myslím, že to bolo z jej strany šikanovanie,“ dodala bývala zamestnankyňa. Podľa Kubicu z IP má zamestnanec „právo podať zamestnávateľovi sťažnosť v súvislosti s porušením zásady rovnakého zaobchádzania a ten je povinný na túto, bez zbytočného odkladu odpovedať, vykonať nápravu, upustiť od takého konania a odstrániť jeho následky.“
O šikanovaní na pracovisku riaditeľ spoločnosti nevie. Ako dôvod prepustenia tejto zamestnankyne vidí iné dôvody. „Pani Krížová bola v skúšobnej dobe, počas ktorej sme, bohužiaľ, zistili, že jej výkony sú pre nás nevyhovujúce a z toho dôvodu sme sa rozhodli rozviazať s ňou pracovný pomer,“ uviedol Kianička. Ako ďalej povedal, vedúca zmeny, na ktorú je sťažnosť adresovaná, je v tejto práci od začiatku pôsobenia Imagementu v Žiline a patrí medzi najlepších vedúcich. Zákonník práce hovorí, že zamestnanec, ktorý sa domnieva, že jeho práva boli dotknuté nedodržaním zásady rovnakého zaobchádzania alebo nedodržaním zásady dobrých mravov, sa môže obrátiť na súd a domáhať sa právnej ochrany.
Dobrú chuť LM
Námestie mieru 1
Liptovský Mikuláš