nikto z kompetentných si ho nevšíma. My sme sa boli presvedčiť priamo na mieste. Zistili sme, že je to skutočne tak. Prasa ležalo hneď vedľa cesty, začalo odporne zapáchať a rozkladalo sa. Čitateľov zaujíma, kto by mal uhynuté zviera odstrániť a či diviak vo vysokom štádiu rozkladu nemôže znamenať vznik nejakej epidémie.
Epidemiologici Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Žiline nás však ubezpečili, že pokiaľ sa rozkladajúce zvyšky nedostanú do rieky, nehrozí z mŕtveho diviaka žiadne nebezpečenstvo. Odporučili nám však ohlásiť prípad na Veterinárnu a potravinovú správu v Žiline. Vedúci úseku zdravia zvierat Pavol Jendrišek bol z nálezu prekvapený. „Nevedeli sme o tom,“ povedal. Podľa jeho slov pôjdu hneď na miesto a z diviaka odoberú vzorku a pošlú ju na vyšetrenie na Štátny veterinárny ústav do Zvolena. „Súčasne urobíme obhliadku, či nebol zrazený. Je to totiž dosť pravdepodobné. Na základe toho potom zvolíme ďalší postup. Kompetentní na odstránenie diviaka by však v tomto prípade mali byť ľudia z poľovného združenia z Tepličky nad Váhom,“ dodal Jendrišek. A či hrozí v tejto súvislosti nejaká epidémia? „Myslím si, že nie. Nemáme hlásený výskyt žiadnych chorôb diviačej zveri v tomto období.“
Kontaktovali sme aj Poľovnícke združenie Dubeň z Tepličky nad Váhom. Jeho predseda Juraj Štefún uviedol, že o diviakovi nevedel, ale aj keby, na riešenie situácie nemal právomoci. „Nie je to totiž náš revír. Je to priestor pre obvodný lesný úrad. My sme s ním totiž nemali podpísanú zmluvu, že na tomto území môžeme poľovať. Preto nemáme povinnosť situáciu riešiť,“ uviedol Štefún. Dodal, že sa tam aj napriek tomu pôjde pozrieť a zrejme dá mŕtveho diviaka aspoň zakopať.
Podľa prednostu Obvodného lesného úradu v Žiline Kornela Bugana mal Štefún pravdu v tom, že v týchto dňoch dochádza v tejto oblasti k úprave hraníc revíru. Ak to totiž bolo za hranicou uznaného poľovného revíru, nemali poľovníci právo s diviakom nijako nakladať. „Dochádza tam k pričleneniu jedného revíru k druhému. Rozhodnutie o hraniciach revíru ešte nie sú právoplatné. Preto nie je jasné, kto by mal situáciu vyriešiť,“ uviedol Bugan. Podľa jeho slov tam vznikla rovnaká situácia, ako predčasom na začiatku Tepličky. „Diviaky chodili pravidelne až takmer k domom. Ľudia mali strach, ale poľovníci nemohli zasiahnuť. Nedalo sa nič robiť,“ dodal na záver Kornel Bugan.