mu s tým nič nerobí.
V minulosti bola v dome predajňa textilnej galantérie. Bývala tam tiež známa cukráreň. Dnes je jeho súčasťou terasa so zmrzlinou. My sme chceli zistiť meno majiteľa budovy. V zmrzlinárni sme našli iba jeho údajného spoločníka, ktorým nám však meno majiteľa budovy odmietol prezradiť. Nepovedal nám ani svoje. „Nechápem, na čo to chcete vedieť. Majiteľ budovy nebýva v Žiline, a preto by ste sa s ním neskontaktovali,“ povedal nám muž s cudzím, zrejme balkánskym prízvukom. Prezradil nám však, že na Mestskom úrade v Žiline vraj požiadal o dotáciu na opravu budovy. Zatiaľ ale vraj nedostal ani dotáciu, ani povolenie na opravu. V dome totiž vraj majú ďalšie podnikateľské zámery, ale nechcel prezradiť aké.
Podľa našich informácií žiadny dom na Národnej ulici, okrem hotela Astoria, nepatrí medzi pamiatky. Riaditeľa Krajského pamiatkového úradu Miloš Dudáš nám preto povedal, že zo zákona im preto v tejto súvislosti nepatria žiadne kompetencie. Nemajú právomoc dokonca ani majiteľa upozorniť na zlý stav tejto budovy. „Nijako ho nemôžeme prinútiť, aby dom opravil. Keby to bola pamiatka, mohli by sme mu uložiť opatrenie. Teraz to ale nejde,“ uviedol Dudáš.
Podľa jeho slov sa v tomto prípade jedná o mestskú architektúru z prelomu 19. a 20. storočia. „Masaryčka bola kedysi len akoby dedinská ulica. Viac sa začala budovať, až keď postavili železnicu a Žilina sa stala priemyselným strediskom,“ dodal Dudáš. Ak by sa ale dom rozpadol, bola by to škoda. „Fasáda má prvky, ktoré sú typické pre toto obdobie. Sú tu charakteristické domy z tohto obdobia a tým sú vlastne v malej architektúre Žiliny významné. Dotvárajú charakter mesta,“ doplnil šéf Krajského pamiatkového úradu. Kompetencie by v tomto prípade mohol mať stavebný úrad mesta Žilina. Ale len v prípade, že by mohlo dôjsť o ohrozeniu obyvateľov. Podľa hovorcu Mesta Žilina Martina Barčíka z ustanovení stavebného zákona vyplýva, že vlastník nehnuteľnosti je povinný stavbu udržiavať v dobrom stavebno-technickom stave. „Zo zákona nevyplýva, že správca územia, to znamená mesto, by malo prideľovať finančné prostriedky pre rekonštrukciu stavieb, ktoré ich vlastník riadne neudržiava,“ povedal Barčík. Rovnako ani stavebný úrad vraj nemá kompetencie na prideľovanie finančných prostriedkov na rekonštrukčné práce nehnuteľnosti patriacich právnickým a fyzickým osobám. „Nemáme informácie o tom, že by mesto v posledných 3 – 4 rokoch prijímalo žiadosti a prideľovalo finančné prostriedky na rekonštrukcie schátralých objektov,“ dodal Barčík. Podľa všetkého sa teda dom na Národnej ulici v Žiline bude rozpadávať ďalej.