Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Medailová žatva žilinských triatlonistov

Pretekári z Klubu plaveckých športov Nereus Žilina uspeli v sobotu 23. júna na majstrovstvách Slovenska v šprinttriatlone v Dvoroch nad Žitavou vo všetkých obsadených kategóriách.

Tomáš Jurkovič bol v hlavnej kategórii mužov druhý, jeho brat Martin skončil piaty. Junior Jozef Tomašovič vyhral pri neúčasti oddielového kolegu Michala Fiabáne a najlepšieho slovenského juniora Martina Hubáčka z Trenčína. Ďalšia žilinská pretekárka Zuzana Nováková obsadila v kategórii juniorov druhé miesto. Medzi staršími žiakmi skončil Michal Jančura na tretej priečke.
Z Moravy si ďalší úspech priniesol počas víkendu Karol Džalaj, ktorý na pretekoch v dlhom triatlone (38km plávanie – 180km bicykel – 42,2km beh) s názvom Moravia man získal druhé miesto. Týždeň predtým sa na olympijských tratiach (1,5 – 40 – 10km) konal v rakúskej metropole Vienna City Triathlon, ktorý bol zárove aj majstrovstvami Rakúska. Na štarte týchto pretekov bol aj Tomáš Jurkovič z KPŠ Nereus, ktorý sa v konkurencii predovšetkým domácich pretekárov nestratil a v absolútnom poradí skončil na veľmi dobrom šiestom mieste. V elitnej kategórii mužov obsadil výborné tretie miesto. V rámci Viedeňského triatlonu sa na Dunajskom ostrove uskutočnil aj Európsky pohár juniorov. Zo slovenských pretekárov sa zúčastnil jediný zástupca - Michal Fiabáne (KPŠ Nereus), ktorý v kontrolnom štarte pred majstrovstvami Európy obsadil slušné 11. miesto. Prvé kolo už má za sebou aj Slovenský pohár v triatlone, konal sa v Senci za účasti 117 pretekárov z Poľska, Česka, Rakúska, Maďarska a Slovenska. V hlavnej mužskej kategórii štartovali aj traja žilinskí pretekári. Napriek vyšším ambíciám skončil Tomáš Jurkovič na piatom mieste, Karol Džalaj skončil za ním šiesty a Martin Jurkovič desiaty. Po sobotných pretekoch Slovenského pohára v triatlone sa zišlo sa v nedeľu 10. júna na štarte Pretekov olympijských nádejí pod hlavičkou národných reprezentácií v 8 kategóriách 116 pretekárov z Poľska, Česka, Maďarska a Slovenska. V úmornom 30-stupňovom teple čakali na pretekárov trate 750m plávanie, 20km cyklistika a 5km beh. Žilinčan Michal Fiabáne získal tretie miesto a vybojoval si účasť na majstrovstvách Európy, ktoré sa uskutočnia na konci júna v Kodani. Jeho oddielový kolega Jozef Tomašovič skončil desiaty, Zuzana Nováková sa umiestnila v kategórii junioriek na siedmom mieste. Týždeň predtým, 5. júna, sa triatlonisti z KPŠ Nereus Žilina zúčastnili výborne organizovaných pretekov v Podebradoch, kde sa stretla mužská a juniorská špička, zastúpená u mužov Pavlom Šimkom a Tomášom Jurkovičom (KPŠ Nereus Žilina) a juniormi Martinom Hubáčkom a Michalom Fiabáne (KPŠ Nereus). Okrem nich sa na štart postavili aj ďalší Žilinčania Martin Jurkovič a Jozef Tomašovič. Zo Slovákov najlepšie vyplával v „balíku“ junior Hubáček na 25. mieste, Jurkovič bol 30., Šimko až ako 39., Fiabáne na 41. mieste. Po plávaní nasledovala cyklistika a začali sa diať veci... Šimko ukázal, že má „našľapané“ a stratu 40 sekúnd stiahol spolu s T. Jurkovičom na nulu, dotiahli vedúci „balík“ a na beh vybiehali z depa už medzi prvými. Šimko nakoniec skončil druhý a Tomáš Jurkovič celkovo siedmy. Aj ostatní Slováci si viedli slušne. Vo viac ako 100-člennom poli skončil Hubáček celkovo 21. (medzi juniormi 4.), Michal Fiabáne celkovo 28. (v junioroch 7.), Martin Jurkovič celkovo 50. (v mužoch 21. ) a Jozef Tomašovič celkovo 61. (v junioroch 21.).