„Napríklad srnčiatka sú uložené v skrýšach, maskované v tráve, či v poraste. Sú v akynéze, teda v stave akejsi strnulosti, kedy je mláďatko bez pohybu a čaká iba na prikojenie od svojej matky, ktorú zavolá na zapískanie. Zver treba nechať na mieste a čo najskôr od nej odísť,“ upozorňuje Štefan Engel zo Slovenského poľovníckeho zväzu. Srnčaťa sa nikdy nedotýkame holými rukami, matka ho inak môže odvrhnúť. Mláďatko sa nestratí, zvukovými signálmi sa dohovára so svojou matkou a tá vie, kde sa nachádza. Ak je zviera zranené, poľovníci majú takúto radu: „Nedotýkať sa, treba upovedomiť najbližšie poľovnícke združenie, štátnu ochranu prírody, veterinára, rehabilitačnú stanicu alebo políciu. Ak mu hrozí nebezpečenstvo, napríklad je blízko cesty, treba spraviť akési náručie z trávy alebo zo sena a odniesť ho opodiaľ“ dodal Engel. Zviera nikdy neberte domov. Držanie poľovnej zveri, či chráneného živočícha, bez povolenia je protizákonné.
Najlepším riešením je obrátiť sa na štátnu ochranu prírody. Vo Varíne sídli Správa Národného parku Malá Fatra. Má na starosti celý Žilinský okres. Svoj dočasný domov tu našlo už veľa zvierat. Niekoľkokrát im priniesli vydru, často ich volajú k operencom, raritou bolo medvieďa – Editka, často sem nosia ježov. „Riešime nájdené mláďatá sŕn a jeleňov, ktoré sa zdajú byť opustené. Pokiaľ však nie je zranené, alebo nie je v nebezpečenstve, treba ho nechať v prírode,“ upozorňuje zoologička Ivana Labudíková.
Najčastejšie nájdenými zvieratami sú vtáky. „Vypadnuté mláďa spevavcov je najlepšie doložiť späť do hniezda, prípadne ho treba dať na vyššie položené miesto, kde ho budú rodičia dokŕmovať,“ hovorí Labudíková. Inak treba postupovať, ak ide o dravé, či chránené vtáky. „Dravé vtáky sú špecifické, treba ich inak kŕmiť. Starostlivosť o ne je veľmi náročná, preto odporúčame, aby sa obrátili na nás alebo na najbližšiu rehabilitačnú stanicu,“ dodala. To isté platí pri zranených, či zoslabnutých jedincoch. Problémy sú aj s malými sovami. Pred vyletením samy opúšťajú hniezdo a rodičia ich ešte potom dokrmujú. Je to prirodzený jav.
Podobne aj mladý sokol myšiar, ľudovo nazývaný „poštolka“, vylietava z hniezda a niekedy nie je schopný sa tam vrátiť. Netreba sa báť, že tento operenec neprežije.
Nájsť zviera v meste nie je nič nezvyčajné. „Pri nájdení zvieraťa je najlepšie kontaktovať Mestskú políciu a tá vyhodnotí ďalší postup. Pri túlavých domácich zvieratách povolajú mestského šarhu. Útulok mesto nemá, existuje ale databáza, na základe ktorej sa oslovujú ľudia, ktorí sa o tieto zvieratá chcú postarať,“ hovorí Martin Barčík, hovorca mesta Žilina.
S podobnými prípadmi sa stretol aj Marián Stoška, ktorý vedie prírodovedný krúžok v CVČ Spektrum: „Stalo sa, že ľudia našli užovku a nevedeli, čo s ňou, tak ju doniesli nám. Chodia aj deti, ktoré si kúpia domáce zvieratko a keď ich omrzí, obrátia sa na nás.“ Takzvaný „zookútik“ však nie je útulok.
Ak nájdete v prírode opustené mláďa, či zranené zviera, najlepšie je zavolať Správu Národného parku Mala Fatra. Jej pracovníkov zastihnete na telefónnych číslach: 041/5692 311, 0903 563 121, 0903 827 113.