Podľa Chudíka tu minulý týždeň došlo k drastickému výrubu storočných smrekov a borovíc. „Je Lesopark Chrasť ešte stále rekreačnou zónou, alebo lesom určeným na hospodárske využitie? Domnievam sa, že tieto veci sa navzájom vylučujú,“ myslí si Chudík. OZ Merkuria preto žiada prehodnotenie štatútu Lesoparku Chrasť za účasti verejnosti tak, aby nedochádzalo k jeho ďalšej devastácii. Domnievajú sa totiž, že je stále obeťou ľudí, ktorí v ňom vidia možnosť, ako sa obohatiť. „Kladieme si otázku, čo bude s kvalitným drevom, ktoré tu vyťažili a kto tento výrub vykonal? Myslíme si, že by, napríklad, stálo za úvahu ustanoviť, že ak v lesoparku bude vyrúbaný nejaký strom, mal by tam aj ostať. Napríklad na výrobu posedení, alebo určený na spálenie v ohniskách. Predišlo by sa tak rôznym špekuláciám aj v budúcnosti. Inak treba akýkoľvek výrub zakázať. Argumenty o prestarnutom lese neobstoja a ani tri spadnuté stromy nie sú dôvodom na výrub ďalších tridsiatich,“ dodal Chudík. Podľa jeho slov lesopark nie je len tá oplotená časť s hojdačkami, o ktorej sa najviac hovorí. Tvorí ho aj podstatná časť za plotom. „Predpokladáme, že Žilinčanom záleží na tom, aby miesto, kde ešte môžu nájsť pokoj a čerstvý vzduch uprostred zhonu a smogu, zostalo zachované aj pre ďalšie generácie. Preto si myslíme, že by už bolo načase, aby sa ustanovením pravidiel na jeho zachovanie a ochranu začali zaoberať nielen kompetentné orgány mesta, ale aj samotní obyvatelia,“ uviedol za OZ Merkuria Michal Chudík.
Vedúci odboru dopravy a životného prostredia Mestského úradu v Žiline Vladimír Baránek hovorí, že výruby v priestoroch ohradeného ihriska robili v súvislosti s tým, že búrka zlámala stromy. „Dali sme si urobiť posudok od odbornej firmy. Tá nám to odporúčila,“ povedal Baránek. Podľa jeho slov za lesopark zodpovedá odborný lesný hospodár, ktorého tam mesto ustanovilo. „Ten má schválený plán, podľa ktorého postupuje. Drevo z ťažby predáva a predaj je potom príjmom mestského rozpočtu,“ uviedol Baránek. Podľa jeho slov je konárov a dreva na ohniská v lesoparku dosť. Vyťažené drevo je navyše nižšej kvality a nehodilo by sa na výrobu lavičiek, či posedení. Baránek tvrdí, že v lesoparku sú lesy, ktoré majú osobitné určenie. „Je to les určený na prímestskú rekreáciu. V žiadnom prípade nie je pestovaný za účelom ťažby. Keď treba podľa plánu niektoré stromy vyrúbať, lesný hospodár ho predáva odberateľskej organizácií,“ dodal Vladimír Baránek.
Podľa Ivana Bárdyho, konateľa firmy Lesotaxácia, ktorá má mandátnu zmluvu na výkon činnosti odborného lesného hospodára v Lesoparku Chrasť, stromy v ohradenej zóne vyrúbali preto, že silnejší vietor tri vyvrátil. „Pozvali sme ľudí z lesníckeho centra vo Zvolene, aby posúdili ich zdravotný stav. Tí usúdili, že boli napadnuté hnilobou a takéto staré stromy treba v záujme bezpečnosti ľudí vyrúbať,“ uviedol Bárdy. Mimo oploteného územia vraj ide o pokračovanie toho istého porastu. „Spojili sme výrub stromov v záujme bezpečnosti ľudí s plánovanou ťažbou. Posúdil ho aj obvodný a krajský lesný úrad,“ dodal Bárdy. Takáto plánovaná ťažba sa v lesoparku vraj vykonáva každý rok. Naplánovaná je na osem rokov dopredu.
Podľa Juraja Seidla, ktorý sa zaoberá ošetrovaním a asanáciou stromov na ťažko prístupných miestach, vyrúbali v lesoparku aj úplne zdravé stromy. Navyše vo vegetačnom období. „Podľa zákona by sa stromy mali rúbať počas vegetačného pokoja, len do konca marca. Je škoda, že okrem smrekov vyrúbali aj zdravé borovice, brezu, dva duby a minimálne jeden javor. Výrub navyše prebieha nešetrným spôsobom. Poškodzujú sa aj zdravé, perspektívne stromy. Nechali tam obrovské pne, ktoré sú nebezpečné pre deti. Sú tam porozhadzované konáre a neporiadok ako v lese. Pritom ide o oddychovú zónu,“ uviedol Seidl. Podľa jeho názoru v lesoparku vyrúbali minulý týždeň dohromady asi
100 stromov.