Ujma na majetku
Týmto ustanovením sa pre potreby Trestného zákona definuje škoda ako dôležitý kvalifikačný znak. Škodou sa rozumie ujma na majetku alebo reálny úbytok na majetku alebo na právach poškodeného alebo jeho iná ujma, ktorá je v príčinnej súvislosti s trestným činom, bezohľadu na to, či ide o škodu na veci alebo na právach. Škodou sa na účely tohto zákona rozumie aj získanie prospechu v príčinnej súvislosti s trestným činom.
Škodou sa rozumie v zmysle predchádzajúceho odseku aj ujma na zisku, na ktorý by poškodený inak vzhľadom na okolnosti a svoje pomery mal nárok alebo, ktorý by mohol odôvodnene dosiahnuť. Všeobecne pod pojem zisk v tomto prípade nepatria úroky v peňažných ústavoch. Pokiaľ peniaze boli odcudzené priamo z účtu poškodeného, v takom prípade sú však aj úroky súčasťou zisku.
Pri trestných činoch proti životnému prostrediu sa škodou rozumie súhrn ekologickej ujmy a majetkovej škody, pričom majetková škoda v sebe zahrnuje aj náklady na uvedenie životného prostredia do predošlého stavu. Pri trestnom čine neoprávneného nakladania s odpadmi rozsahom činu sa rozumie cena, za ktorú sa odpad v čase a v mieste zistenia činu obvykle zbiera, prepravuje, vyváža, zhodnocuje, zneškodňuje alebo ukladá a cena za odstránenie odpadu z miesta, ktoré na jeho uloženie nie je určené.
Škodou malou sa rozumie škoda prevyšujúca sumu 8 000 Sk. Škodou väčšiou sa rozumie suma dosahujúca najmenej desaťnásobok takej sumy. Značnou škodou sa rozumie suma dosahujúca najmenej stonásobok takej sumy. Škodou veľkého rozsahu sa rozumie suma dosahujúca najmenej päťstonásobok takej sumy. Tieto hľadiská sa použijú rovnako na určenie výšky prospechu, hodnoty veci a rozsahu činu.
JUDr. Milan Rojček, advokát
Reštaurácia Daniela Hradište
Hradište 166
Hradište (Partizánske)