Pondelok, 27. september, 2021 | Meniny má CypriánKrížovkyKrížovky

Dnes na návšteve v Lietavskej Svinnej-Babkove

O obci rozhodujú aj občania Obec Lietavská Svinná-Babkov sa rozprestiera v severnej časti malebných Strážovských vrchov, v doline riečky Svinianka.

(Zdroj: archív)

O obci rozhodujú aj občania
Obec Lietavská Svinná-Babkov sa rozprestiera v severnej časti malebných Strážovských vrchov, v doline riečky Svinianka. Úchvatnú panorámu kraja dotvárajú mohutné lesy, pastvou pre oči sú bralné útvary s prelomovými dolinami. Na skalnom kopci Cibuľník, vo výške 635 metrov nad morom, medzi obcami Lietava a Lietavská Svinná, je zrúcanina Lietavského hradu, druhého najväčšieho hradu na Slovensku. Od začiatku roka stojí na čele obce nový starosta Štefan Zjavka.

S akým volebným programom ste išli kandidovať na post starostu?
Ja som v podstate ani veľké sľuby nedával. Sľúbil som predovšetkým zlepšiť komunikáciu medzi starostom a občanmi a to, že spoločne vybudujeme športové ihrisko v areáli školy v Lietavskej Svinnej.
Skúsme teda zrekapitulovať, čo sa za posledného polroka v obci udialo?
Aby sme vedeli, čo občanom najviac chýba a na čo sa máme zamerať, dali sme si urobiť prieskum verejnej mienky. Zúčastnilo sa na ňom skoro 70 percent občanov. Veľmi si to vážim, pretože podľa výsledkov vidno, že dianie v obci nie je našim obyvateľom ľahostajné. Z predbežného vyhodnotenia tohto prieskumu vyplýva, že občania v Lietavskej Svinnej vrátane Kňazovej Lehoty si najviac prajú opravu a renováciu miestnych komunikácií (228 hlasov), výstavbu kanalizácie (193 hlasov) a reguláciu potoka (187 hlasov). Obyvatelia Babkova majú priority podobné, rozdiel bol len na treťom mieste, kde si žiadajú nové autobusové zastávky. Momentálne pracujeme na zhotovení Plánu hospodárskeho a sociálneho rozvoja obce, Územného plánu obce, urbanistickej štúdie časti Záhlodčie a tiež sme začali s Registrom obnovenej evidencie pozemkov. Veľmi by sme chceli kúpiť pozemok pod kultúrnym domom v Lietavskej Svinnej, ktorý patrí urbáru, aby sme mohli žiadať finančné prostriedky z fondov Európskej únie na jeho rekonštrukciu. Začali sme tiež s rekonštrukčnými prácami v kultúrnom dome v Lietavskej Svinnej, kde chceme upraviť jednu miestnosť a prenajať ju pre prevádzku kaderníctva. Chceme, aby naše ženy boli ešte krajšie.
Vo vašej obci vznikol kalendár kultúrnych a športových podujatí. Aký ohlas má medzi ľuďmi?
Myslím, že veľmi priaznivý. Svedčí o tom aj veľká účasť občanov na rôznych podujatiach, ktoré sa doteraz uskutočnili. Či to už boli fašiangy, oslava Medzinárodného dňa žien a Dňa matiek, výstava ornamentov akademického maliara Štefana Leonarda Kostelničáka, ktorú sme robili v spolupráci s Maticou slovenskou. Úplne výnimočná bola naša posledná akcia, váľanie mája. Prajem si, aby aspoň takáto účasť bola aj na podujatiach, ktoré nás čakajú v mesiaci jún. Budú to Požiarno–športové hry detí, Deň otcov a slávnosť pri príležitosti
30. výročia vzniku folklórnej skupiny Cibuľník.
To všetko sú pozitíva. Iste však vašu obec trápia aj problémy, ktoré treba akútne riešiť. Ktoré sú to?
Problémov je určite veľa. Našich občanov najviac trápi stav miestnych komunikácií a tiež skutočnosť, že obec Lietavská Svinná-Babkov bola vylúčená z projektu budovania stokovej siete v Rajeckej doline. Problémy sú však na to, aby sa riešili a verím, že s poslancami sa postupne s nimi dokážeme popasovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Mládež je v podstate dobrá

Býva zvykom, že mladým ľuďom niekedy akosi nevieme prísť na meno. Nie je tomu inak ani v Lietavskej Svinnej-Babkove. Zdá sa však, že Komisia pre kultúru a šport, ktorá pracuje pri obecnom zastupiteľstve, našla riešenie, ako všetko zmeniť. Jej členovia sa rozhodli, že dajú mladým ľuďom šancu. „Určili sa presné pravidlá a zistili sme, že to pôjde. Deti nás nesklamali. Na jar vznikli dve skupiny detského parlamentu, jedna v Lietavskej Svinnej a druhá v Babkove. Dohromady je tam viac ako sto detí,“ prezradila nám predsedníčka kultúrnej komisie Janka Dubcová. To bolo na jar tohto roku. Teraz je dôležité, aby dospeláci splnili to, čo deťom sľúbili. „V prvom rade je to miestnosť, kde by sa deti a mladí ľudia mohli stretávať,“ dodala Janka Dubcová. Tu našli pochopenie v organizácii Dobrovoľného hasičského zboru v Lietavskej Svinnej, ktorá poskytla priestory na detskú klubovňu v hasičskej zbrojnici.
Prvým veľkým podujatím bolo stavanie mája. „Kedysi to bolo u nás tradíciou, ale za posledné roky sa na ňu akosi zabudlo. Aj preto sa kultúrna komisia rozhodla pre túto akciu,“ povedala nám pracovníčka OcÚ v Lietavskej Svinnej-Babkove Soňa Jamečná. Detský parlament a hasiči spojili svoje sily a v predvečer 1. mája postavili pred kostolom takmer 30-metrový máj. Tak, ako tradícia káže. Dievčence ho vyzdobili, chlapci a chlapi postavili. Vraj to bola poriadna fuška. Aj váľanie mája malo svoje čaro. Hlavne preto, že sa ho zúčastnili aj členovia jubilujúceho súboru Cibuľník, ktorí originálnymi piesňami spríjemnili atmosféru celého podujatia. Aktivitu detí ocenil aj starosta Štefan Zjavka.

Skryť Vypnúť reklamu

Cibuľník vkladá dušu do piesní
Snaha zachovať naše kultúrne dedičstvo, to bol hlavný cieľ Osvetovej besedy v Lietavskej Svinnej, kde sa v roku 1977 rozhodli založiť dedinský folklórny súbor Cibuľník. Dobre si uvedomovali, že život človeka sa skladá z myšlienok a spomienok, vďaka ktorým vieme, ako veľmi nám vie byť na svete dobre.

Stretla sa hŕstka vzácnych a obetavých ľudí a zrodila sa myšlienka nacvičiť jeden z najkrajších dedinských zvykov, odobierku mladej nevesty od rodičov. Vznikol organizačný tím v zložení Blažena Tomaščíková, Anton Barčiak, Jozef Miho a Vladimír Urban. Vzácnou radou pri realizácii sviňanskej svadby boli spomienky najstarších ľudí, ktorí sa stretávali v kultúrnom dome, kde „oprášili“ každú zabudnutú pieseň i zablúdené slovo. Prehľadali nejednu sviňanskú povalu, z maľovaných truhlíc a lodných kufrov povyťahovali kroje starých materí. Chýbajúce časti podľa originálnej predlohy dorobili vychýrené vyšívačky a krajčírky Anna Barčiaková, Matilda Barčianková a Jozefína Ďurkovská.

Skryť Vypnúť reklamu

Prišiel deň D, 17. február 1980. V strede dediny sa zišli „svadobčania“ a na ovenčenom rebrináku, ktorý majstrovsky zvládal Ferdinand Badík, trpezlivo vyčkávali príchod ženícha a nevesty. Dodnes mnohí spomínajú na to studené ráno, keď do dediny prišiel televízny štáb pod vedením Klimenta Ondrejku, aby navždy zvečnil na filmovom páse sviňanskú „Svadbu pod Cibuľníkom“, kde boli „hviezdami“ členovia FS Cibuľník.

Činnosť DFS Cibuľník pokračovala. Nacvičovali nové programy, pribúdali ďalší členovia. Ich vystúpenia boli úspešné a získali viacero uznaní. A pretože časť Lietavskej Svinnej nesie meno Kňazova Lehota, reprezentovala FS Cibuľník Slovensko na medzinárodnom zjazde Lhot a Lehot v Dlouhé Lhotě (okr. Mladá Boleslav) práve ukážkou sviňanskej svadby.
Aby pieseň žila, ale i pre pocit radosti, vznikol v roku 1981 detský folklórny súbor Cibuľníček. Založila ho učiteľka Blažena Tomaščíková. Dnes pracuje pri MŠ pod vedením Jarmily Kasákovej. Tá sa trpezlivo venuje malým spevákom i tanečníkom a jej najväčšou odmenou sú šťastné a spokojné deti. Vystúpenia Cibuľníčka patria k obecným oslavám, ale reprezentujú Lietavskú Svinnú aj na okresných prehliadkach hier a zvykov nášho regiónu.
Deti z Cibuľníčka na oslavách MDŽ. Zľava Róbert Fujdiak, Ema Kasáková, Kristínka Matiašková, Filip Štefánik, Laura Grečnárová, Lenka Hrtánková, Andrej Kasák a Janko Barčiak.

Otvorte svoje srdcia
Tieto slová vítajú domácich, ale i návštevníkov obce Lietavská Svinná-Babkov na Dome spomienok, ktorý tu otvorili minulý rok. „Kde sa rekonštruovala alebo búrala drevenička, určite sa po dvore tmolila Soňa Jamečná a prosila ľudí, aby požičali obci staré veci z povál. Dnes sú všetky v Dome spomienok a rozprávajú našim deťom, ako naši predkovia žili, obliekali sa a pracovali. Nedovolia zabudnúť,“ hovorí o tomto projekte bývalá starostka Jaroslava Sedliaková. Keď pôjdete náhodou cez Lietavskú Svinnú, pristavte sa. V centre obce, oproti obecnému úradu, v objekte nevyužívaného domu smútku, vás ovanie duch minulosti. Maľované truhlice, náradie, kroje a ďalšie predmety, ktoré predkovia zanechali. Ako svedectvo skromného, ťažkého, kresťanského života. Pokiaľ sa vám dostane do rúk brožúrka V čerení času, budete mať život v Lietavskej Svinnej-Babkove ako na dlani.

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 2. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 3. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi
 4. Od legendárneho trhoviska po hanbu Bratislavy. Ako sa menilo Trnavské mýto?
 5. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 6. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 7. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 8. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 9. Divočina na ceste: ako postupovať, ak v noci zrazíte zviera?
 10. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 1. Zahlasujte za ďalší klimatický projekt s podporou dm
 2. Vydajte sa po stopách kvalitnej kávy
 3. Orange má najkvalitnejšiu mobilnú sieť na Slovensku i v Európe
 4. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 5. "Vzrušenie, nadšenie a radosť" tvrdí DJ Milan Lieskovský
 6. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 7. Divočina na ceste: ako postupovať, ak v noci zrazíte zviera?
 8. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 9. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 10. Termming vo Veľkých Kapušanoch modernizuje tepelné hospodárstvo
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 7 061
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 252
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 5 490
 4. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 817
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 4 808
 6. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 4 119
 7. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy? 3 437
 8. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 364
 9. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále 2 965
 10. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 2 920

Blogy SME

 1. Martin Pilnik: Covid-19 je po vakcíne kašlíček a soplíček
 2. Milan Tkáč: 5 znakov toho, že rastiete
 3. Soňa Bulbeck: Committee for the Promotion of Virtue and the Prevention of Vice…
 4. Štefan Vidlár: "Dva roky prázdnin"
 5. Miroslav Sabol: Koniec mobingu a ekonomického šikanovania. Nie sme občania 2 triedy.
 6. Martin Šteinübel: tisíc odtieňov šedej
 7. Anton Sládek: Dunaj VII. Od PKO k Mostu SNP
 8. Pavol Kéri: ČSOB maratón
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 896
 2. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 10 540
 3. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné. 7 574
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 387
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 623
 6. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 4 912
 7. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 4 849
 8. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 393
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Cez víkend sa odohralo 9. kolo oblastných súťaží.


Maxim Mičúch 3 h

V dnešnej časti sa dozviete aj novinky z klubu FC Nitra, ktorý padá rýchlo ku dnu. Čaká populárny klub znovuzrodenie?


5 h
Andrej Majštiník (vľavo) v pohárovom zápase proti Žiline.

Rozhovor s útočníkom TJ Jednota Bánová.


25. sep

Frézovať sa bude v nočných hodinách.


TASR 25. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Obeť mala len 27 rokov.


25. sep

Vodič motocykla neprežil náraz do dopravnej značky. Osobné auto, v ktorom boli aj dve deti, sa zrazilo s domiešavačom.


25. sep

Na radnici potvrdili, že záujem developerov evidujú, ale regulujú ho. K anonymu sa zatiaľ nevyjadrujú, podali trestné oznámenie.


26. sep

O kom je reč v zákulisí?


15 h

Blogy SME

 1. Martin Pilnik: Covid-19 je po vakcíne kašlíček a soplíček
 2. Milan Tkáč: 5 znakov toho, že rastiete
 3. Soňa Bulbeck: Committee for the Promotion of Virtue and the Prevention of Vice…
 4. Štefan Vidlár: "Dva roky prázdnin"
 5. Miroslav Sabol: Koniec mobingu a ekonomického šikanovania. Nie sme občania 2 triedy.
 6. Martin Šteinübel: tisíc odtieňov šedej
 7. Anton Sládek: Dunaj VII. Od PKO k Mostu SNP
 8. Pavol Kéri: ČSOB maratón
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 896
 2. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 10 540
 3. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné. 7 574
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 387
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 623
 6. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 4 912
 7. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 4 849
 8. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 393
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu