Premlčanie výkonu trestu
V tomto ustanovení Trestného zákona sú upravené zákonné podmienky premlčania výkonu trestu. Tento inštitút vychádza v podstate z rovnakého predpokladu ako inštitút premlčania trestného stíhania. Jedinou podmienkou premlčania výkonu trestu je uplynutie doby ustanovenej zákonom. Premlčanie výkonu trestu znamená, že po uplynutí premlčacej doby nemožno právoplatne uložený trest vykonať. Ak sa páchateľovi uložilo viac trestov popri sebe, podmienky premlčania sa posudzujú pri každom treste samostane.
Premlčacia doba je určená podľa druhu a výšky uloženého trestu nasledovne:
a) 20 rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody na doživotie,
b) 15 rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody prevyšujúci desať rokov,
c) 10 rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody najmenej na päť rokov,
d) 5 rokov pri odsúdení na iný trest.
Premlčacia doba začína plynúť od právoplatnosti odsudzujúceho rozsudku. Pri podmienečnom odsúdení, podmienečnom odsúdení s probačným dohľadom, podmienečnou prepustení alebo podmienečnom prepustení s probačným dohľadom premlčacia doba začína plynúť od právoplatnosti rozhodnutia o tom, že sa trest vykoná.
Do premlčacej doby sa nezapočítava doba, po ktorú nebolo možné trest vykonať preto, že sa odsúdený zdržiaval v cudzine s úmyslom vyhnúť sa trestu, alebo bol na ňom vykonávaný trest odňatia slobody.
Premlčanie výkonu trestu sa prerušuje, ak súd urobil opatrenie smerujúce k výkonu trestu, o ktorého premlčanie ide, alebo odsúdený spáchal v premlčacej dobe úmyselný trestný čin. Je potrebné ešte poznamenať, že prerušením premlčania sa začína nová premlčacia doba.
JUDr. Milan Rojček, advokát