Toto ustanovenie upravuje podmienky a lehoty na zahladenie odsúdenia. Jeho účelom je umožniť, aby sa pri splnení určitých podmienok odstránili nepriaznivé dôsledky odsúdenia, ktoré trvajú aj po výkone trestu a ktoré by mohli odsúdenému sťažovať jeho uplatnenie v ďalšom živote. Zahladenie odsúdenia vždy predpokladá, že trest uložený v rámci odsúdenia, o zahladenie ktorého ide, bol už vykonaný alebo odpustený, alebo jeho výkon bol premlčaný.
Súd môže zahladiť odsúdenie, ak odsúdený viedol po výkone alebo odpustení trestu, alebo po premlčaní jeho výkonu riadny život nepretržite po dobu najmenej
a) 10 rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody prevyšujúci päť rokov,
b) 5 rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody prevyšujúci jeden rok,
c) 3 roky, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody neprevyšujúci jeden rok.
Ak odsúdený preukázal po výkone alebo odpustení trestu alebo premlčaní jeho výkonu svojím vzorným správaním, že sa napravil, môže súd zahladiť odsúdenie na žiadosť odsúdeného i pred uplynutích uvedených dôb.
Tieto doby sa v prípade, že sa u podmienečne prepusteného a podmienečne prepusteného s dohľadom má za to, že trest bol vykonaný dňom, keď odsúdený bol podmienečne prepustený, spravuje dĺžkou skutočného výkonu trestu. Ak bol trest zmiernený rozhodnutím prezidenta Slovenskej republiky, spravuje sa dĺžkou trestu takto zmierneného.
Odsúdenie sa zahladzuje, ak to nariadi prezident Slovenskej republiky na základe svojho práva zahládzať odsúdenie formou milosti alebo amnestie.
Ak bolo odsúdenie zahladené, hľadí sa na páchateľa, ako keby nebol odsúdený.
JUDr. Milan Rojček, advokát
PEPE pizza & restaurant
ulica 1.Mája 699
Liptovský Mikuláš