Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Dnes na návšteve v ZŠ Jarná, Žilina

Preferujeme záujmy našich žiakov Viac ako štyridsať rokov chodí väčšina detí z hlinskej sedmičky do Základnej školy na Jarnej ulici.

(Zdroj: autorka)

Preferujeme záujmy našich žiakov
Viac ako štyridsať rokov chodí väčšina detí z hlinskej sedmičky do Základnej školy na Jarnej ulici. Už v školskom roku 1968/69 sa tu začalo s rozšíreným vyučovaním cudzích jazykov, okrem povinnej ruštiny to bola aj angličtina a nemčina. Dnes má škola štyri budovy, 28 tried, špeciálne učebne chémie, fyziky, cudzích jazykov, hudobnej, technickej a výtvarnej výchovy a tri učebne výpočtovej techniky. Vystriedalo sa tu osem riaditeľov, od roku 1992 je v tejto funkcii Juraj Čorej (na snímke).

Skryť Vypnúť reklamu

Ako vašim deviatakom dopadol Monitor 9 v tomto školskom roku?
Už tradične veľmi dobre. Sme viac ako spokojní. Presné poradie zatiaľ nevieme, ale, napríklad, v minulom školskom roku sme boli najlepší v rámci okresu v matematike i v slovenskom jazyku.
A čo ďalšie úspechy?
Tradične sú vynikajúci naši výtvarníci. Výpočet ich úspechov by zabral veľmi veľa miesta. Môžem však spomenúť 3. miesto Soni Galomičovej v 48. ročníku okresného kola fyzikálnej olympiády v kategórii F, hrdí sme aj na nášho plavca Michala Salaja z 9. C, ktorý na školských majstrovstvách Slovenska v plávaní získal 2. miesto na 100 metrov prsia a 3. miesto na 100 metrov polohové plávania. Verím, že do konca školského roku pribudnú ešte ďalšie úspechy.
Počuli sme aj o vašej úspešnej spolupráci s jednou pražskou základnou školou.
Áno, je zo ZŠ Nad priehradou v Prahe 15. Každý rok zvolíme pre žiakov oboch škôl rovnakú tému projektu, ktorú musia podrobne spracovať a navzájom ju odprezentovať. Vlani to bola, napríklad Záhrada. Tento školský rok sme to však vymysleli trochu inak. Každá škola pracuje na vlastných projektoch, ktoré sa na konci školského roku vyhodnotia a vzájomne odprezentujú. Vedenia oboch škôl sa pravidelne stretávajú dvakrát ročne, samozrejmosťou sú aj stretnutia a výmeny žiakov i pedagógov.
Skúsme spomenúť aj ďalšie aktivity, ktoré organizujete.
Je ich dosť. Chceme, aby naše akcie boli prínosom pre rozširovanie vedomostí a obzoru našich žiakov a musím povedať, že sa tešia veľkej obľube žiakov i rodičov. Robievame jazykové a poznávacie zájazdy do zahraničných miest, rôzne podujatia, napríklad ku Dňu Zeme, Dňu vody, k Svetovému dňu zdravia, besiedku na Vianoce či ku Dňu matiek. Veľmi populárny je aj Deň otvorených dverí pre materské školy, kde sa budúci prváčikovia aktívne zapájajú do budúcich školských povinností. Nesmiem zabudnúť ani na školské kolá v predmetových olympiádach a ďalších vedomostných súťažiach. A sú tu, samozrejme, aj ďalšie mimoškolské aktivity. V škole pracuje 24 krúžkov rôzneho zamerania, ktoré vedú väčšinou naši učitelia. Spolupracujeme aj s niektorými športovými organizáciami, ktoré sa starajú o voľný čas detí. Je to v prvom rade tanečný súbor Lentilky, karate, džudo, kanoe klub, Turistický oddiel Solinky, ale aj Slovenský rybársky zväz. Naši žiaci, ktorí sú členmi týchto oddielov, získali minulý rok tiež veľa ocenení a tituly majstrov Slovenska, Európy i sveta.

Skryť Vypnúť reklamu

Úspechy výtvarnej výchovy pribúdajú
Zlatica Lajčiaková je výtvarníčka telom i dušou. Okrem toho, že v ZŠ na Jarnej ulici v Žiline vyučuje výtvarnú výchovu, popoludní pracuje s nadanými deťmi v piatich oddeleniach výtvarného krúžku, a ak má náhodou trochu voľného času, venuje ho práci s výtvarnými talentami ako externá učiteľka v základnej umeleckej škole. „Mám dobrého manžela a deti sú už dosť veľké,“ odpovedala nám s úsmevom na otázku, či chodí niekedy aj domov. Systematická práca a rozvoj talentu detí musí zákonite priniesť výsledky. A veru s výtvarníkmi sa môže škola na Jarnej ulici Hliny VII len pýšiť. Ocenenia, diplomy sa hrnú zo všetkých strán a z rôznych súťaží. Dnes už väčšinou medzinárodných. Vymenujme len niektoré, ktoré oboslali v tomto školskom roku – Krásna jako kvítka, Dni nádeje, Matičná galéria Snina, Proglas Humenné, Vianočná pohľadnica Dolný Kubín, Dieťa a pes (Poľsko), Lidice, Vesmír očami detí. Keď sme sa v piatok predpoludním so Zlaticou Lajčiakovou rozprávali, pochválila sa nám: „Aj dnes išlo šesť detí do Starej Ľubovne na vyhodnotenie medzinárodnej výtvarno-literárnej súťaže Dúha. Zuzana Veselý, Alexandra Zvrškovcová, Dária Hrabovská, Ondrej Šútor, Nikola Madovčíková a Michaela Gašpieriková donesú odtiaľ všetkých šesť hlavných cien.“ V polovici mája dostanú malí výtvarníci z Jarnej ulice aj ocenenie za kolekciu prác, ktoré poslali do súťaže Zelený svet do Banskej Bystrice. A nakoniec niekoľko mien tých najlepších z najlepších, okrem tých, ktorých sme spomenuli už vyššie. Ivanka Papová (3. C), Monika Straková (6. A), Lenka Matejčíková a Ivanka Papánková (3. C), Tomáš Holub (6. A), Radka Štoderová
(7. D), Gabriela Veselý (4. A), Zuzka Pavelčíková (3. C), Kristínka Kubištová (2. B), Michal Ovšonka (2. A), Zuzka Bulejě a Lucia Rafajová (7. C), Angelika Kršková
(6. C), Denis Valašek (2. A), Zuzana Vojanská (7. C), Marek Wolf (3. A), Matúš Nosáľ, Ivana Hrivová (6. C), Natália Botánová (6. A), Zuzana Marcová (7. D), Daniela Matušková (2. B), Laura Bugáňová (4. C), Simona Krčová (2. A). Nuž a napokon treba spomenúť aj účasť malých výtvarníkov na celosvetovej detskej výtvarnej súťaži v japonskom Tokiu s tematikou ochrany životného prostredia, kde ceny získali Ela Miniariková (9. C) a Martina Mirtová (7. D) a vystavené boli práce Dárie Hrabovskej, Nikoly Saganovej, Gabriely Veselý, Moniky Strakovej, Marka Urbana, Mišky Bednárovej, Katky Kaliskej, Martiny Hrmelovej a Zuzky Szovákovej. A aby sme nezabudli ani na učiteľku Zlaticu Lajčiakovú, tá získala na súťaži Proglas v Humennom Cenu M. Klinčáka za pedagogické vedenie svojich zverencov.

Skryť Vypnúť reklamu

SuperStar na jarný spôsob
Spevácka súťaž Slovensko hľadá SuperStar silno zapôsobila aj na žiakov ZŠ na Jarnej ulici. A tak sa rozhodli, že svoju SuperStar budú mať aj oni. S pomocou učiteľky Heleny Závadskej tu zorganizovali už tretí ročník tejto obľúbenej súťaže. O pár dní čaká „sedmičkárov“ galakoncert najlepších. „Berieme to všetci veľmi vážne. Do školského kola sa prihlásilo 39 detí, do finále sme vybrali jedenásť, ako v ozajstnej SuperStar,“ popísala nám súťaž Helena Závadská. Okrem iných speváčikov sa na galakoncerte predstavia aj víťazi školského kola, dievčence zo
4. C Timea Petesová, Michaela Heglasová a Alexandra Bulejčíková, ktoré sú SuperStar ročníkov 1.-4. a traja chlapci, ktorí dominovali v kategórii starších žiakov. Tomáš Koprda z 9. A a Marek Brxa s Martinom Hudobom zo 6. C. „Záverečný galakoncert je veľkolepé predstavenie s muzikou, divákmi, moderátormi tak, ako to má byť,“ teší sa Helena Závadská a spolu s ňou aj celá škola.

Budú z nich programátori
Základná škola na Jarnej ulici (Hliny VII) má veľmi kvalitné zázemie, čo sa týka vybavenia výpočtovou technikou. Okrem dvoch odborných učební, sú počítače inštalované, napríklad, aj v školskom klube detí. Počítače žiaci využívajú aj pri vyučovaní iných predmetov. „Už od 6. ročníka pracujú naši žiaci s programom POWER POINT, kde využívajú nielen svoje znalosti z práce s počítačmi. Pri práci s týmto najrozšírenejším prezentačným programom využívajú aj svoje poznatky z teoretických hodín zemepisu,“ prezentovala šikovnosť možno budúcich programátorov učiteľka Katarína Žatkuliaková. Projekty, ktoré žiaci vypracujú, sú na veľmi vysokej úrovni. V tomto školskom roku vyhlásili súťaž o najlepší projekt, ktorý bude zverejnený aj na webovej stránke školy.

Škola je aj životné prostredie
Pred vyhodnotením je celoškolská súťaž s názvom Škola je tiež naše životné prostredie, ktorú vyhlásilo vedenie školy v rámci environmentálneho projektu Zdravá škola. „V rámci súťaže sa hodnotí zber použitého papiera, ktorý robíme dvakrát ročne. Ďalej by mala každá trieda, ktorá chce v súťaži uspieť, zasadiť v areáli školy jeden ihličnatý stromček, zapojiť sa do jarného upratovania a starať sa o zeleň v budove školy,“ porozprávala nám zástupkyňa riaditeľa Amália Walterová. Vyvrcholením bude určite spoločný školský bilboard na tému Zachráňte Zem, ktorý bude zdobiť jednu zo stien učebne výtvarnej výchovy. „Bude mať rozmery asi 3 x 9 metrov,“ doplnila informáciu Amália Walterová. V rámci environmentálnych projektov škola úzko spolupracuje aj so Správou národného parku Malá Fatra vo Varíne.

Aký je náš cieľ
Naším dlhodobým cieľom bolo a bude zvyšovať vzdelanostnú úroveň žiakov a percento žiakov, ktorí sa zaujímajú o maturitné odbory štúdia. Chceme, aby viac ako 90 percent našich žiakov prijali na stredné školy s maturitou, hlavne na gymnáziá. Chceme si udržiavať popredné umiestnenie v Monitore 9 a stále zlepšovať úspešnosť v olympiádach a v projektoch.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 6. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 7. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 8. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 9. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 10. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 20 156
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 18 801
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 14 043
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 245
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 659
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 290
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 10 619
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 516
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 228
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 10 225
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Žilinská Kia ruší pre nedostatok dielov od zahraničného dodávateľa nočné zmeny

Do stredy bude fabrika fungovať iba v dvojzmennej prevádzke.

Predlžujeme akciu o 24h

Ak nemôžete za novinami, noviny prídu k vám. Dnes to máte s 50% zľavou na celý rok

Akcia platí pre nových aj existujúcich predplatiteľov, ktorí si ho predĺžia.

Táto akcia platí len 24 hodín a nebude sa opakovať.

Žilinská nemocnica hlási už 84 nakazených pracovníkov

V Pandemickom pavilóne je hospitalizovaných 17 pacientov.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Už ste čítali?