V nich sa zjavuje had, ktorý sa jej plazí po tele. Sen je odrazom šoku, ktorý zažila 29. apríla, keď sa popoludní vybrala spolu so sestrou Luckou a kamarátkou Petrou opaľovať do záhrady pri rodinnom dome. Zobrali si deky a ľahli na trávnik.
„Dala som si na uši slúchadlá a počúvala hudbu z rádia. Cítila som, že ma niečo uštiplo. Po ruke sa mi plazil had. Hrozne ma vyľakal. Potom spadol na zem. Rozbehla som sa ku mame. Potom sme išli do nemocnice. Od strachu ma celú triaslo,“ spomína Žanetka na hrozný zážitok. Dodáva, že keď si na to len spomenie, celú ju trasie. Vraví, že keď pôjde do prírody, oči bude mať na stopkách. A opaľovať sa len tak skoro nebude. „Keď sme ju prijali na oddelenie, potvrdili sa hryzné ranky po uhryznutí hada a následné vstreknutie jedu do oblasti ľavého ramena. Nastal rozsiahly opuch a došlo ku krvným podliatinám. To svedčilo o jednoznančnej diagnóze, že ide o uhryznutie jedovatým hadom. Okamžite sme podali sérum proti hadiemu jedu. Momentálne je stav pacientky stabilizovaný a v najbližších dňoch ju môžeme prepustiť domov,“ povedal nám minulú stredu primár oddelenia traumatológie a úrazovej chirurgie NsP v Čadci Roman Jablonický. V tomto roku nejde o prvý prípad uštipnutia vretenicou. Šťastím je, že postihnutí skončia v nemocnici, kde im vždy promptne podajú účinné sérum.
Vipera berus – vretenica severná, je jediný jedovatý had, ktorý žije v našich zemepisných šírkach a naháňa hrôzu. Aj na Kysuciach sa už niekoľko rokov šíria fámy, že ochranári každoročne vypúšťajú do voľnej prírody v oblasti Riečnica a Harvelka, tiež do vodnej nádrže v Novej Bystrici niekoľko desiatok týchto hadov. Dokonca ich vraj zhadzujú z lietadla. „Táto fáma koluje už tri či štyri roky, nevieme, kde vznikla. Môžem vás však ubezpečiť, že nie je na nej ani slovko pravdivé. Vretenice nechováme, nerozmnožujeme a ich počty v prírode umelo nezvyšujeme,“ dozvedeli sme sa od ochranárov. Pravda je podľa nich niekde úplne inde. Hady, a teda aj vretenice, sa pária v apríli až v máji. Z vajec sa hneď po znesení rodia malé vretenice, 15- až 20-centimetrové. Mladšie samice majú 5 či 6 mláďat, staršie aj 15. Tento rok je vraj pre vretenice mimoriadne priaznivý. Majú dobré podmienky na rozmnožovanie. Je sucho a teplo a majú aj dostatok potravy. Prežijú takmer všetky. V nepriaznivých rokoch skoro všetky mláďatá hynú. Poznávacím znamením vretenice je kľukatý pás cez chrbát. Nie je to však spoľahlivé. Niektorým jednofarebným jedincom pás chýba. Had na človeka zaútočí, keď sa cíti ohrozený. Pohryznutie vretenicou by však nemalo byť pre zdravého človeka ani pre väčšie dieťa kriticky nebezpečné. Rizikové skupiny sú malé deti a alergici. Nebezpečné útoky sú na hlavu, krk a chrbát.