Štvrtok, 23. september, 2021 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky

Otvorenosť, kreativita a modernosť

Základná škola Belá, Oslobodenia 165, okres Žilina sa nachádza v strede terchovskej doliny.

V tomto roku oslávi svoje 55. narodeniny. Od školského roku 1996/1997, v rámci strategickej koncepcie v horizonte roku 2009, sa zamerala na rozvoj svojich profilujúcich oblastí: výchovno-vzdelávací proces, šport /futbal/, cudzie jazyky, ľudové tradície, mimoškolská záujmová činnosť. Škola žije nápadmi, projektmi a perspektívami. O tom všetkom sme sa rozprávali s riaditeľom Jozefom Šugárom (na snímke).

Aká je Základná škola v Belej?
Sme verejnou organizáciou, kde vo vzájomne súvislých vzťahoch a väzbách pôsobia žiaci, učitelia, prevádzkoví pracovníci, rodičovská verejnosť a príslušné zodpovedné inštitúcie. Krédom nášho vedenia je otvorenosť pre všetkých a zmena tradičnej školy na modernú.
Skúste sa opísať.
Sme modernou školu, ktorá je pripravená naplniť všetky požiadavky verejnosti zamerané na odbornosť a úroveň vzdelania, rozvoj talentu žiakov, mimoškolských záujmových aktivít a utváranie optimálnych podmienok pre kvalitný výchovno–vzdelávací proces.
Aké sú vaše ciele?
V prvom rade chceme pripraviť všetkých absolventov našej základnej školy na úspešné zvládnutie požiadaviek úrovne stredného vzdelávania v oblasti vedomostnej, špecifickej i v získavaní jednotlivých praktických zručností a návykov. Pod špecifickou oblasťou rozumieme šport, jazyky a kultúra. Veľmi nám však záleží aj na rozvíjaní miestnych ľudových tradícií
Iste sú však aj veci, ktoré vás trápia.
Tu by som na prvom mieste spomenul nedostatok vyučovacích kapacít. Očakávame však, že sa nám úspešne podarí presadiť projekt nadstavby školy z prostriedkov Európskej únie v rámci základnej infraštruktúry pod názvom Do Európy rozvojom vzdelanosti a kultúry v obci Belá. Jeho aktualizáciu predložíme tento rok.
Ale určite sa máte aj čím pochváliť?
Každoročne pod záštitou starostu obce Ivana Dvorského vyhodnocujeme súťaž o najlepšieho žiaka školy. V školskom roku 2005/2006 to boli Lenka Muráriková (8. A), Patrik Kolčák (7. A)
a Zuzana Šuštiaková (9. A). Ako odmenu dostali knihy, diplomy a detské vkladné knižky. Naši žiaci sa pod odborným vedením pedagogických pracovníkov aktívne a úspešne zapájajú aj do predmetových súťaží a olympiád. Úspech sme za posledný rok dosiahli na úrovní okresných kôl Pytagoriády, matematickej i geografickej olympiády, dvaja žiaci boli na olympiáde z nemeckého jazyka. Máme aj dobrých výtvarníkov a speváčky. Do celoslovenského finále detskej superstar postúpili Lenka a Natália Martošové. A mohol by som menovať aj ďalších.

Skryť Vypnúť reklamu


Futbal je v Belej športom číslo jeden
Nosnou časťou športového života školy je projekt športových tried so zameraním na futbal. Tento sa začal v školskom roku 1996/97 a je určený pre talentovaných žiakov z terchovskej doliny. Škola má 5 športových tried (ŠT), v ktorých sa pripravuje 70 nádejných futbalistov. Tí sú zároveň mládežníckou základňou FK Belá. Činnosť športových tried koordinuje vedenie školy v súčinnosti s radou pre športové triedy a Futbalovým klubom Belá. Žiaci ŠT hrajú v II. žiacku slovenskú futbalovú ligu. „Vari najvýznamnejšie úspechy sme dosiahli v rokoch 2006 a 2007. V slovenskom finále v malom futbale sme skončili tretí, vo futsale sme získali titul majstra kraja a v okresnom finále 9. ročníkov v Rosinkách sme tiež zvíťazili,“ pochválil svojich futbalistov riaditeľ školy Jozef Šugár. Najmladší žiaci hrajú slovenskú ligu prípraviek. Pod záštitou starostu obce Belá Ivana Dvorského a firmy Belstav Praha tu organizujú každý rok medzinárodný futbalový turnaj Belstav Cup. Tento rok, 10. mája, tu privítajú tímy z Ružomberka, Dubnice, Vítkovíc, výber SsFZ i hostí z Bialsko Bialej. V škole pracuje aj Školské športové stredisko so zameraním na futbal, ktoré má dve oddelenia a 32 žiakov. „Mimoriadny prínosom pre rozvoj športu na našej škole je viacúčelové ihrisko s umelou trávou v areáli školy. Jeho výstavbu zrealizoval Obecný úrad a Obecný podnik Belá a začiatkom novembra minulého roku ho slávnostne otvoril predseda vlády SR Róbert Fico,“ zaspomínal na minulý rok riaditeľ školy. Nie sú to, samozrejme, jediné aktivity futbalistov. V januári pre futbalistov zo školy zabezpečilo vedenie obce a FK besedu so slovenským reprezentantom a hráčom Sparty Praha Radovanom Zábavníkom, bývalým hráčom MŠK Žilina.

Skryť Vypnúť reklamu

Motto školy
Škola je o múdrosti slov, bohatstve myšlienok, sile ducha, zručnosti a šikovnosti tela, symbióze, vzájomných vzťahov žiakov, učiteľov a občianskej verejnosti.

Filozofia školy
Otvorenosť, kreativita, odbornosť, humánnosť,
perspektívnosť a úspešnosť.
Koncepcia školy
•Je postavená na úspešnosti jej profilujúcich oblastí:
•úspešné výsledky vo výchovno-vzdelávacom procese,
•v profesijnej orientácia a zaradení žiakov,
•školský klub detí (2 oddelenia),
•športové triedy so zameraním na futbal (5. - 9. ročník),
•školské športové stredisko (futbal – 2 oddelenia),
•výučba cudzích jazykov (angličtina, nemčina) od 1. ročníka ZŠ,
•od školského roku 2007/08 s rozšíreným vyučovaním,
•školské stredisko záujmovej činnosti – rozvoj mimoškolskej
•činnosti žiakov v záujmových útvaroch (krúžky, herňa),
•individuálna integrácia žiakov,
•rozvoj ľudových tradícií (spev, tanec, hudba),
•medzinárodná družobná spolupráca škôl Poľsko a Srbsko-Čierna Hora,
•projekty.
Stručná štatistika
Od 1. apríla 2002 má škola právnu subjektivitu, od 1. júla toho istého roku je jej zriaďovateľom obec Belá. ZŠ v Belej veľmi dobre spolupracuje s obecným úradom, obecným školským úradom, obecným podnikom, športovým klubom, inštitúciami a podnikateľskými subjektmi v obci Belá.
Počet žiakov – 502
Počet tried – 23
Počet športových tried (futbal) – 5
Školské športové stredisko – 2 oddelenia
Školské stredisko záujmovej činnosti – 501
Záujmové útvary – 53
Počet pracovníkov školy – 63
Budovy ZŠ – 2
Telocvičňa – 1
Školská jedáleň – 1
Ihrisko s umelou trávou – 1
Najdôležitejšia je odbornosť
„Vo výchovno-vzdelávacom procese máme radosť zo súčasnej odbornosti vyučovania. Podporujeme odborný rast pedagogických pracovníkov formou ďalšieho vzdelávania,“ informoval nás riaditeľ školy Jozef Šugár. Niet sa potom čo čudovať, že v minulom školskom roku boli všetci deviataci po prijímacích pohovoroch na stredné školy a stredné odborné učilištia prijatí. Žiaci 9. ročníkov z Belej boli úspešní aj v Monitoroch 9. Vlani prekročili celoslovenský priemer zo slovenského jazyka 6,9 percenta a z matematiky o 8,1 percenta. Na tých posledných, tohtoročných dokonca o 12,3 (Sj) 9,7 (M) percenta.

Skryť Vypnúť reklamu

Školský klub detí
V Základnej škole v Belej pracujú aj dve oddelenia školského klubu detí (ŠKD), kde chodí spolu 68 žiakov. Klub zabezpečuje mimoškolskú činnosť žiakov a ich prípravu na vyučovanie. „Prostredníctvom ŠKD sme sa v roku 2006 zapojili aj do humanitárnej pomoci v projekte „Pomôžte Beruške“, v súčinnosti s televíziou Markíza formou finančnej zbierky. Tento projekt inicioval Žilinský samosprávny kraj,“ priblížil činnosť klubu riaditeľ školy. .

Projekty, ktoré pomáhajú
V realizácii je úspešný projekt Márie Holúbkovej v Otvorenej škole Škola pre budúcnosť – Orange. Má názov Hľadajú sa poklady – kto ich nájde, kto ich objaví.
V procesnom konaní sú aj ďalšie projekty:
Eurofondy – školská infraštruktúra – Do Európy rozvojom vzdelanosti a kultúry v obci Belá. Projekt je po splnení podmienok zaradený v zásobníku projektov pre obdobie 2007-2013 a prebieha etapou aktualizácie.
Európsky sociálny fond - Naša budúcnosť je v rukách našich detí – nová výzva 2007-2013.
Operačný program - vzdelávanie MŠ-SR nová výzva 2007-2013 – Premena tradičnej školy na modernú.
Otvorená škola – Šport 2007 so zámerom doplniť materiálno-technickú základňu a vybavenosť školy v oblasti telesnej výchovy a športu.
Šport pre všetkých 2007 – na rozvoj infraštruktúry v oblasti športu v areáli ZŠ, dobudovanie viacúčelového športového ihriska s umelou trávou a relaxačného strediska pri telocvični ZŠ. Enviroprojekt 2007 – MŠ-SR so zameraním na ochranu životného prostredia v obci a regióne

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 2. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 3. Nová certifikovaná káva na vašich obľúbených čerpacích staniciac
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 5. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 6. Môžu byť kancelárie pripravené na budúcnosť?
 7. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 9. K online predplatnému teraz získate DIGI GO na 6 mesiacov zdarma
 10. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 1. Spravte si zásoby zdravia
 2. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 3. Nevedomosť poslancov opäť zhorší podmienky pre zamestnancov
 4. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 5. Na ropnej plošine sa len pracuje a spí
 6. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 7. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 8. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 9. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 10. K online predplatnému teraz získate DIGI GO na 6 mesiacov zdarma
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 191
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 5 358
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 4 330
 4. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 692
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 622
 6. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 106
 7. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 653
 8. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád 2 309
 9. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 2 281
 10. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 2 239

Blogy SME

 1. Symptomedica: Divertikuly hrubého čreva má v pokročilom veku 50% populácie.
 2. Lubo Repka: Zakladajúce štáty USA – Massachusetts
 3. Alžbeta Szomolaiová: Hrad Divín
 4. Patrik Tulinský: § 353 TZ - Ohrozenie dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Z čoho boli obvinení Monika Tódová a Konštantín Čikovský
 5. Ján Valchár: Horúčka, s ktorou nič nerobíme, vedie...k článku Renáty Zelnej
 6. Jozef Javurek: Ako sme našli Budzogáň
 7. Inštitút strategických politík: Koniec iránskej izolácie vďaka pripojeniu Teheránu k Šanghajskej organizácii spolupráce
 8. Tupou Ceruzou: 3. vlna
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 25 816
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 17 197
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 951
 4. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 6 080
 5. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 650
 6. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 4 184
 7. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 763
 8. Peter Chudý: Aký je motív sledovania špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica? Kompromitácia alebo príprava na spáchanie násilného trestného činu? 3 699
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

V ankete uspelo až päť žilinských lekárov.


2 h

Fyzická odolnosť, zdatnosť a celkovo fyzické zdravie sa postupne vyvíjajú už od útleho veku, preto je dôležité včasné podchytenie nesprávnych návykov a nastavenie správnej terapie, ktorá ich odstráni.


3 h

Erik prezradil aj to, ako si neoficiálne musel zabezpečiť účasť na olympiáde.


9 h
Momentka zo zápasu Mária Brezovského (vľavo) proti Grékovi Georgiosovi Theodoropoulosovi.

Rodák z Nededze prednedávnom súťažil na Svetovom pohári v Prahe.


21 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nad Horehroním sa už Nízke Tatry belejú.


22 h

Situácia sa zhoršuje, v nemocnici sú zakázané návštevy, výnimkou sú ťažko chorí pacienti.


22. sep

Nové rozdelenie okresov platí od pondelka 27. septembra.


22. sep

Podľa nemocnice ide o jediný a zatiaľ najbezpečnejší spôsob následnej identifikácie pacienta.


TASR 22. sep

Blogy SME

 1. Symptomedica: Divertikuly hrubého čreva má v pokročilom veku 50% populácie.
 2. Lubo Repka: Zakladajúce štáty USA – Massachusetts
 3. Alžbeta Szomolaiová: Hrad Divín
 4. Patrik Tulinský: § 353 TZ - Ohrozenie dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Z čoho boli obvinení Monika Tódová a Konštantín Čikovský
 5. Ján Valchár: Horúčka, s ktorou nič nerobíme, vedie...k článku Renáty Zelnej
 6. Jozef Javurek: Ako sme našli Budzogáň
 7. Inštitút strategických politík: Koniec iránskej izolácie vďaka pripojeniu Teheránu k Šanghajskej organizácii spolupráce
 8. Tupou Ceruzou: 3. vlna
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 25 816
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 17 197
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 951
 4. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 6 080
 5. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 650
 6. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 4 184
 7. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 763
 8. Peter Chudý: Aký je motív sledovania špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica? Kompromitácia alebo príprava na spáchanie násilného trestného činu? 3 699
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu