Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Dnes na návšteve v Štiavniku

Vychádzame z dlhodobých projektov Štiavnik je najväčšou obcou bytčianskeho regiónu. Pri poslednom sčítaní ľudu tu žilo 4 091 obyvateľov, rozloha katastra je 5 500 hektárov.

(Zdroj: autorka)

Vychádzame z dlhodobých projektov
Štiavnik je najväčšou obcou bytčianskeho regiónu. Pri poslednom sčítaní ľudu tu žilo 4 091 obyvateľov, rozloha katastra je 5 500 hektárov. Domy sú nastavané popri riečke Štiavničke. Od konečnej zastávky autobusu po hranicu s obcou Hvozdnica meria obec asi 12 kilometrov. I keď sa zdá, že je na konci sveta, žijú tu ľudia, ktorí vedia čo chcú. Najlepšie o tom vie starosta Štefan Pucko. Veď obec vedie už dvanásť rokov.

Je po komunálnych voľbách, vy ste sa opäť stali starostom Štiavnika. Skúste zhodnotiť to predchádzajúce volebné obdobie?
Som starostom už štvrté volebné obdobie. Keď mám hodnotiť posledné štyri roky, tak som veľmi rád, že sa nám podarilo skolaudovať 20-bytovú jednotku, pretože v našej obci je neutíchajúci záujem o bývanie. Veľa mladých ľudí si dáva žiadosti na obecný úrad, v tomto čase ich evidujeme asi päťdesiat. Dlhodobo pripravujeme zámery v oblasti cestovného ruchu, kde sme v rámci európskych finančných prostriedkov získali podporu na prípravu študijných podkladov pre budúce rekreačné stredisko. Taktiež sme z Interegu tri áčko v spolupráci s Českou republikou boli úspešní pri získavaní finančných prostriedkov a tieto sme využili na spracovanie projektov v spolupráci s českou obcou Velké Karlovice. Tento projekt by mal zabezpečiť vyváženosť medzi oboma republikami, nakoľko oblasť Velkých Karlovíc a jej priľahlých dedín je oveľa lepšie vybavená rekreačnými zariadeniami ako táto oblasť Slovenska, oblasť Javorníkov.
Nebol to váš jediný dlhodobý projekt?
Rozhodne nie. Bolo ich viac. Jedným z nich je aj dokončenie kanalizácie a vybudovanie obecného vodovodu, ktorý budeme robiť so žilinskou vodárenskou spoločnosťou. Začať by sa malo zhruba v priebehu dvoch rokov. Obrovským problémom sú naše komunikácie. Uvedomujeme si, že sú v dezolátnom stave, robila sa plynofikácia, ale práve z toho titulu, že sa bude robiť kanalizácia a vodovod, nebolo by múdre riešenie investovať do ich opráv, tak to len tak látame. Vieme, že ľudí to hnevá a nadávajú. Ja to plne rešpektujem, ale keď sa dokončia dve spomínané stavby, dostanú aj miestne komunikácie, na základe dohody s investorom, nový asfaltový koberec. Musíme to všetci vydržať. Ďalšie veci, ktoré sa pripravili ešte v minulom volebnom období, je projektová dokumentácia na výstavbu kultúrneho domu. Ten, ktorý máme teraz, je už v havarijnom stave. Je to stará historická budova. Rovnako máme hotový aj projekt na rekonštrukciu budovy bývalého obecného úradu na domov dôchodcov, ktorú by sme chceli čo najskôr zrealizovať. Pripravená je aj nadstavba školskej bytovky, kde kvôli rovnej streche zateká a bývanie sa znehodnocuje. Podľa projektu je v podkroví priestor na ďalšie dva byty, ktoré chceme zrealizovať z vlastných zdrojov a svojpomocne.
Ako to chcete všetko vyriešiť?
V prvom rade budeme zháňať financie všade, kde sa len dá. Veľa prác dokážeme urobiť s ľuďmi, ktorých obec zamestnáva na aktivačných prácach. Momentálne ich máme asi päťdesiat. Okrem toho, že udržiavajú poriadok v obci, robia všetky roboty, na ktoré netreba odborné firmy. Teraz, napríklad, natierajú oplotenie na škole, robia tam poriadok okolo kotolne, pretože v škole sa ešte stále kúri klasickým tuhým palivom. V spolupráci s urbárom tu pripravujú drevo na zimu, aby škola ušetrila financie za kúrenie.
Zdá sa to byť dobré riešenie?
Isteže. S týmito ľuďmi sme, napríklad, dokázali zrekonštruovať materskú školu, robili aj na stavbe nového obecného domu, počítame s nimi pri rekonštrukcii domova dôchodcov i pri výstavbe kultúrneho domu. A verím, že nám budú výdatnou pomocou aj pri ďalších investičných zámeroch.

Skryť Vypnúť reklamu

V štiavnickej škole vraj nie je nič nové

Pri našej návšteve Štiavnika sme, samozrejme, nevynechali ani školu. Len sme sa chceli opýtať riaditeľa Rudolfa Pirohu, čo je u nich nového. Odpovedal nám stručne: „Nič. Učitelia učia, detičky sú šikovné, snažíme sa urobiť zmeny v areáli školy, aby sme tu mali pekné športové centrum. Vo výhľade máme veľký športový trávnik s basketbalovým a volejbalovým ihriskom, presunúť pamätník spred školy na iné, možno ešte dôstojnejšie miesto tiež v areáli školy, ale je to veľmi zložité a úradníci pracujú veľmi pomaly.“ Rudolf Piroha je však optimista a má veľkú radosť z toho, že štiavnickí deviataci dopadli v Monitore 9 viac ako dobre. Veľké plány so školou má aj obec. Momentálne najaktuálnejšie je vybudovanie tenisových kurtov a ihriska pre minifutbal, ale vidia aj ďalej. Rozmýšľajú o umelej tráve, mantineloch, aby sa na ihrisku mohol hrať, napríklad, aj hokejbal. „Škole sa venujeme zodpovedne, nielen skvalitňovaniu vyučovacieho procesu, ale aj podmienok v rámci školy,“ ukončil stretnutie Štefan Pucko.
Obecný dom je pre všetkých
Pýchou obce je aj nový obecný dom, kde sa už takmer presťahoval obecný úrad. „Jeho stavba trvala trochu dlhšie, možno 6-7 rokov, ale pritom sme v obci postavili tri nové bytovky. V prvom rade sme riešili veci, ktoré ľudí najviac zaujímajú, bývanie a služby,“ skonštatoval starosta Štiavnika Štefan Pucko. Nakoniec sa nového úradu predsa len dočkali. V súčasnosti sú ešte kde-tu nerozbalené škatule, ale sťahovanie je už v záverečnej fáze. „Ešte sa sťahuje knižnica, archív, zamestnanci si vybavujú nové pracovisko,“ vidí túto veľkú zmenu optimisticky starosta. Budova obecného úradu je na správnom mieste. V centre obce, je tam dobrý prístup a ani starí či chorí ľudia sa nemusia obávať, že sa do kancelárií na prvom poschodí nedostanú. Je tam nainštalovaný aj výťah. Súčasťou je sobášna miestnosť, ktorá môže alternatívne slúžiť ako zasadačka a knižnica, ktorá bude otvorená každý deň a ešte jedna menšia zasadačka, ktorá bude slúžiť aj spoločenským organizáciám.

Skryť Vypnúť reklamu

Škôlku premenili na nepoznanie
Materská škola v Štiavniku sa za posledné dva roky zmenila na nepoznanie. Už tento školský rok, síce s menším sklzom, začínali detičky vo vynovených priestoroch. „Nadstavbou sa zvýšila kapacita škôlky prakticky o sto percent. Teraz tam chodí vyše sto detí a rodičia prihlasujú ďalšie,“ pochválil sa starosta Štefan Pucko. Cez prázdniny v starej časti vymenia drevené okná za plastové, budovu zateplia a dostane novú fasádu. Novú tvár dostane aj priestor okolo škôlky, kde sa dobudujú terasy, miesta na hranie a nové oplotenie. V objekte je aj školská kuchyňa pre školu i škôlku, svoje miesto tu v dvoch triedach našli aj školáci – prváčikovia. „Trochu sa nám podarilo znížiť dvojsmennosť a prechod detí zo škôlky do školy nie je tak psychicky náročný. Vlastne len prejdú do iných dverí,“ dodáva starosta. Finančný rozpočet na túto stavbu bol asi 12 miliónov korún, zatiaľ minuli asi sedem. Vedenie obce počíta, že na okná, fasádu a školský dvor budú potrebovať ďalšie dva milióny. „Všetko sme financovali z vlastných zdrojov a robili svojpomocne. Dokázali sme ušetriť a všetko zrealizovať za dva roky,“ teší sa starosta.
Aká bude budúcnosť Štiavnika?

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa vízií vedenia obce celkom určite dobrá. „Hlavnou prioritou je orientácia obce na cestovný ruch, kde chceme v plnej miere využiť finančné prostriedky na vybudovanie rekreačných zariadení. Ďalej je to bývanie pre mladých a kompletná rekonštrukcia miestnych komunikácií. Spomeniem aj športoviská pre mladých ľudí, aby mali kde aktívne tráviť svoj voľný čas. Potom kultúrny dom a ďalšie veci, o ktorých sme hovorili,“ definoval vízie starosta. Bývalá budova obecného úradu sa zmení na domov dôchodcov. Projekt je hotový už dlhšie, teraz sa vybavuje stavebné povolenie. „Malo by tam byť miesto asi pre 18 ľudí. Predovšetkým pre našich, preto chceme rekonštrukciu robiť v prvom rade z vlastných zdrojov, aby sme mohli priamo ovplyvňovať chod zariadenia a uprednostniť našich ľudí,“ hovorí starosta, ale verí, že sa im v plnej miere podarí využiť aj európske peniaze. Očakáva výzvy, aby obce vedeli, na čo sa budú dať financie čerpať a podľa toho sa zariadiť. Dá sa však predpokladať, že o rok, možno o dva, tu budú mať dom dôchodcov s kompletnou starostlivosť, bývaním pre jednotlivcov i manželské páry, so zdravotnou sestrou, stravovaním, práčovňou, hygienickými zariadeniami. „Sme pripravení tak, aby sa v rámci nového obecného domu mohlo pokračovať zástenou až po ihrisko, to bude náš nový kultúrny dom,“ prezradil plán do budúcnosti starosta. Bude to veľmi rozsiahla a finančne náročná stavba. Tak sa hľadajú cesty a cestičky, ako získať nejaké finančné zdroje, či už z eurofondov, ale sú ochotní siahnuť aj po úvere. „Chceme kultúrny dom čo najskôr postaviť, aby slúžil občanom,“ je rozhodnutý Štefan Pucko. V novom územnom pláne sa počíta aj s lokalitami na výstavbu nových rekreačných zariadení a chát. „Nie sme ani proti väčším ubytovacím zariadeniam,“ hovorí starosta. Štiavnik zatiaľ nie je cieľovou stanicou turistických výletov. Ľudia sem však radi chodia na huby, čučoriedky, maliny. Vedenie obce je presvedčené, že by bola veľká škoda nevyužiť prírodný potenciál a dotiahnuť sem väčší počet návštevníkov. Prvé lastovičky sa už objavili aj v poskytovaní služieb v rámci cestovného ruchu medzi podnikateľmi.

Zaberie aj turistika
Aj v Štiavniku, podobne ako v ostatných obciach regiónu, je medzi športovými aktivitami na prvom mieste futbal. Muži hrajú II. triedu, momentálne sú v tabuľke na prvom mieste. Dorastenci reprezentujú obce v IV. lige, majú tu aj dve mužstvá žiakov. A dokonca aj dievčenskú futbalovú jedenástku. „Tie sú najlepšie zo všetkých. Vlani hrali finále Slovenského pohára, skončili na 2. mieste,“ zasmial sa veselo starosta Štefan Pucko. Aj on, podobne ako riaditeľ školy a tréner futbalistiek Rudolf Piroha, je na dievčatá veľmi pyšný. Futbalu sa venujú intenzívne aj v škole. Už tento týždeň by sa mal v Štiavniku uskutočniť 1. ročník turistického pochodu a starosta verí, že sa z neho stane tradícia.
Aby boli zdravé
Čulý pracovný ruch vládne v týchto dňoch aj na štiavnickom cintoríne. Dominujú mu dve obrovské, viac ako storočné, lipy. Pripomienky obyvateľov smerovali hlavne k obdobiu, keď padajú listy. Preto obec objednala firmu, ktorá teraz robí odbornú preriezku a ošetrenie oboch líp, hoci oba stromy sú zdravé a v dobrom stave. Spílené konáre odpratujú zamestnanci na aktivačných prácach a odvážajú ho rovno do školskej kotolne.
Trápi ich neporiadok
„Najviac nás hnevajú neoficiálne skládky popri cestách, na brehoch Štiavničky, pri plotoch či za chalupami. Rozhodli sme sa proti tomuto nešváru zakročiť ráznejšie,“ našiel riešenie Štefan Pucko a poslanci obecného zastupiteľstva. Členovia komisií prešli celou dedinou a urobili si zoznam „neporiadnikov“. Potom vyzvali ľudí, ktorých sa to týka, aby skládky spred chalúp a z verejných priestranstiev odstránili do konca mesiaca. Ak tak neurobia, je stanovená výška sankcie a majiteľ bude musieť navyše za odpratanie neporiadku zaplatiť obci, ktorá to urobí za neho. „V budúcnosti budeme takéto skládky tolerovať len na základe povolenia a len na krátky čas. Nechápem, že ľudia majú krásne upratané dvory a záhradky, ale, napríklad, štrk a piesok si dajú zložiť niekde k rieke. Aj stavebný odpad vyhodia za plot. Je to znehodnocovanie okolia i životného prostredia,“ odsudzuje takéto správanie spoluobčanov starosta Štiavnika.ŇPOZVÁNKA
Obecný úrad Štiavnik a Centrum voľného času Štiavnik pozývajú všetkých na 1. ročník turistického pochodu pri príležitosti oslobodenia obce Štiavnik. Zraz a prezentácia účastníkov bude v sobotu 28. apríla od 8.00 do 8.30 h pred budovou školy. Trasa: Štiavnik – Doktorovec – Kykula – Čierne – zastávka Jastrabie. Pre každého účastníka je pripravené občerstvenie a účastnícky diplom.
POZVÁNKA
Obecný úrad Štiavnik a Centrum voľného času Štiavnik pozývajú všetkých na 1. ročník turistického pochodu pri príležitosti oslobodenia obce Štiavnik. Zraz a prezentácia účastníkov bude v sobotu 28. apríla od 8.00 do 8.30 h pred budovou školy. Trasa: Štiavnik – Doktorovec – Kykula – Čierne – zastávka Jastrabie. Pre každého účastníka je pripravené občerstvenie a účastnícky diplom.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Zelená Bratislava
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 2. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 3. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 4. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 5. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 8. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 9. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 19 582
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 16 259
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 258
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 419
 5. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 11 551
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 086
 7. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 943
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 10 401
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 087
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 907
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Žilinská Kia ruší pre nedostatok dielov od zahraničného dodávateľa nočné zmeny

Do stredy bude fabrika fungovať iba v dvojzmennej prevádzke.

Predlžujeme akciu o 24h

Ak nemôžete za novinami, noviny prídu k vám. Dnes to máte s 50% zľavou na celý rok

Akcia platí pre nových aj existujúcich predplatiteľov, ktorí si ho predĺžia.

Táto akcia platí len 24 hodín a nebude sa opakovať.

Žilinská nemocnica hlási už 84 nakazených pracovníkov

V Pandemickom pavilóne je hospitalizovaných 17 pacientov.

ONLINE DISKUSIA: Môže byť Žilina moderné a životaschopné mesto?

Ako dostať Žilinu na mapu moderných miest? Má krajské mesto priestor na rozširovanie? Aj tieto témy odznejú v LIVE diskusii v utorok 27.októbra o 9. hodine na FB Žilina na Facebooku.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus na Orave: V sobotu zachytili 1600 pozitívnych prípadov (minúta po minúte)

Na Orave bol o celoplošné testovanie na Covid-19 opäť záujem.

Nemocnica v Nitre má 104 infikovaných zamestnancov

Reprofilizovaných je už 92 lôžok. Na Zobor zatiaľ preložili trinásť ľudí, ktorí potrebujú doliečenie.

Prípravy na Kysuciach v plnom prúde, testovať sa bude aj v reštaurácii či v kolkárni

Sme na jednej lodi, musíme sa zomknúť, hovorí starosta Čierneho.

V Lučenci hľadajú posily do tímov v celoplošnom testovaní, denná odmena je 70 eur

Záujemcovia sa môžu hlásiť do pondelka 26. októbra do 9.00 hod.

Už ste čítali?