Pracovný pomer vzniká dňom, ktorý je dohodnutý v pracovnej zmluve ako deň nástupu do práce. Nevzniká teda uzavretím pracovnej zmluvy, pretože pracovná zmluva je iba právnym základom pre vznik pracovného pomeru. Dohoda o dni nástupu do práce je jednou z podstatných náležitostí obsahu pracovnej zmluvy.
Ak zamestnanec v dohodnutý deň nenastúpi do práce bez toho, že by mu v tom bránila prekážka v práci, ani do týždňa neupovedomí zamestnávateľa, s ktorým uzatvoril pracovnú zmluvu o tejto prekážke, zamestnávateľ môže od pracovnej zmluvy odstúpiť. Odstúpením sa pracovná zmluva od začiatku zrušuje, ak sa účastníci nedohodli inak. To znamená, že po odstúpení vznikne taká situácia, akoby k uzavretiu pracovnej zmluvy vôbec nedošlo.
Týždňová lehota na oznámenie prekážky v práci sa počíta tak, že jej posledný deň je totožný s dňom, ktorý sa svojím pomenovaním zhoduje s dňom dohodnutým v pracovnej zmluve, ako deň nástupu do práce.
Od uzavretej pracovnej zmluvy môže odstúpiť aj účastník kona-júci v omyle, ktorý musel byť druhému účastníkovi v čase uzavierania pracovnej zmluy známy a tento omyl sa musí týkať takej okolnosti, že by bez neho k uzavretiu pracovnej zmluvy vôbec nedošlo, t.j. účastník konajúci v omyle by prejav vôle smerujúci k uzavretiu zmluvy vôbec neurobil.
Ak zamestnanec do práce nastúpil, nemožno už od pracovnej zmluvy odstúpiť, môže dôjsť len k skončeniu pracovného pomeru niektorým zo spôsobov skončenia pracovného pomeru uvedených v Zákonníku práce.
JUDr. Milan Rojček, advokát
HOPS Bar & Grill
Nám. sv. Františka 3440/6
Bratislava