Piatok, 24. september, 2021 | Meniny má Ľuboš, ĽuborKrížovkyKrížovky

„Problémy nebudem zametať pod koberec,“ tvrdí Ivan Harman po sto dňoch vo funkcii

Vo funkcii je už viac ako sto dní. Prvýkrát sa do primátorského kresla posadil 2. januára 2007, kedy mu kanceláriu uvoľnil Ján Slota.

archívarchív

Práve na kritike niektorých jeho opatrení založil svoju predvolebnú kampaň. Ivan Harman dnes hovorí, že niektoré kroky predchádzajúceho vedenia sú už nezvrátiteľné. Zároveň však dodáva, že už teraz sa začína viac orientovať na budúcnosť a rozvoj mesta.

Uplynulo prvých sto dní od vášho nástupu do funkcie. Máte pocit, že média k vám boli počas tohto obdobia dostatočne zhovievavé?
Mám pocit, že novinári a ani verejnosť nečakali zhovievavo na nejakých symbolických sto dní. Už od prvého dňa sme cítili pomerne silný tlak médií a občanov. Od začiatku sme boli konfrontovaní s pomerne závažnými kauzami a za pochodu sme sa oboznamovali s tým, ako úrad konal, či nekonal. Zhovievavosť od verejnosti a ani od médií nečakám. Konštruktívnu kritiku vnímam ako potrebnú. Tiež nie som typ, ktorý by problémy skrýval. Sme tu predsa na to, aby sme problémy riešili.
Bývate v Budatíne. Pred voľbami ste razili heslo, že Ján Slota sa o prímestské časti príliš nestará. Kritizovali ste najmä výstavbu Hurbanovej sochy na úkor vybudovaného plynu v niektorých prímestských častiach. Dnes niečo podobné vyčítajú vám.
Mimochodom, tá socha dodnes nie je úplne vyplatená. Podobne, ako nie sú dodnes vyplatené mnohé ďalšie rozmarné stavby. Ale naspäť k otázke. Prímestské časti sú neoddeliteľnou a plnohodnotnou súčasťou Žiliny, a tak ich treba aj vnímať. Faktom je, že v minulosti boli dlhodobo zanedbávané. Na tento fakt sme upozorňovali niekoľko rokov, pretože niektoré nedostatky práve v prímestských častiach počas dlhých rokov „neriešenia“ narástli do veľkých rozmerov. Sme však ešte len na začiatku funkčného obdobia, a to, čo sa nahromadilo za niekoľko rokov, nemožno odstrániť za 3 mesiace. Pustili sme sa do mravenčej práce. Obyvatelia prímestských častí by mali výsledky pocítiť ešte počas tohto volebného obdobia. Mesto totiž vnímam ako celok a nezmenšujem ho iba na centrum a najviditeľnejšie časti. Na druhej strane je prirodzené, že centrum mesta si vyžaduje väčšiu pozornosť, pretože ho využívajú všetci Žilinčania, bezohľadu na to, kde bývajú.
Vo vašom predvolebnom programe ste ostro vystupovali proti platenému parkovaniu Žilinčanov na sídliskách pred ich vlastnými domami. Za systém parkovania ste kritizovali aj Georga Trabelssieho. Po vašom stretnutí však rezidentské karty zo systému parkovania v Žiline nevymiznú. Znamená to, že s pánom Trabelssiem ste už kamaráti?
Kamaráti s pánom Trabelssiem určite nie sme. Komunikujem s ním pracovne ako so zástupcom parkovacej spoločnosti. S Prvou parkovacou spoločnosťou sme začali pracovné rokovania tak, aby to prispelo k zlepšeniu systému plateného parkovania v Žiline. Prvým výsledkom je rezidenčné parkovanie. To zachované bude, ale cena za rezidenčnú kartu bude symbolická, na úrovni manipulačného poplatku. Plním tak jednu z mojich predvolebných téz, keď som kritizoval platenie za parkovanie vlastných áut pod oknami bytov.
Spomeňme aj ďalšie skutočnosti z vášho volebného programu, proti ktorým ste vystupovali – Mrakodrap začali stavať, investor Auparku nechce ustúpiť od zámeru postaviť ho na Štúrovom námestí. Ak sa nič nepredvídané nestane, Aupark na námestí postaví a udeje sa to za vášho primátorovania. Nemrzí vás to? Očakávali ste takýto vývoj?
Treba si uvedomiť, že niektoré rozhodnutia bývalého vedenia mesta sú nezvrátiteľné. Nemôžeme zákonný stav nastoľovať nezákonnými prostriedkami. Napriek tomu nezametám problémy pod koberec. Hľadáme všetky možné zákonné spôsoby nápravy. Od prvých dní som sa pustil do riešenia každej závažnej kauzy v Žiline. Čo sa týka tzv. mrakodrapu na Bôriku, dali sme návrh na obnovu stavebného konania. S investorom Auparku prebehlo niekoľko rokovaní a ponúkali sme viaceré konkrétne riešenia. V zásade nie som proti výstavbe Auparku v Žiline, ale na inom mieste. Investorovi sme preto ponúkli spätné odkúpenie pozemku a ponúknutie iných lokalít. Investor zatiaľ odmieta akékoľvek alternatívne návrhy. Na základe právnej analýzy sme dospeli k tomu, že zmluva o predaji Štúrovho námestia nebola uzavretá v súlade so slovenskou legislatívou, a preto sme v týchto dňoch doručili na okresný súd žalobu na určenie jej neplatnosti. Snažíme sa tak o zrušenie kúpno-predajnej zmluvy, čo by znamenalo, že Štúrovo námestie opäť získame do majetku mesta. Obdobne sme konali v prípade Športovej haly na Bôriku. Preto môžem s pokojným svedomím vyhlásiť, že postupujem presne podľa predvolebných téz.
Zdá sa, že jediným viditeľným pozitívom vášho stodňového pôsobenia je vytvorenie Útvaru hlavného architekta (UHA). Nemyslíte?
Nemyslím, máte veľmi zlú optiku. Mimochodom, zriadenie ÚHA je ale zásadný koncepčný krok. Hlavný architekt starostlivo posudzuje každú stavbu a chráni naše mesto pred necitlivými zásahmi. Zastavilo sa tak zahusťovanie sídlisk. Pracujeme na novom územnom pláne, ktorý usmerní urbanistický vývoj nášho mesta. Zriadenie Útvar hlavného architekta je veľkým prínosom pre celé mesto, ale zďaleka nie je jedinou vecou, ktorá sa nám podarila. Je toho veľa, čo sa zrealizovalo a výpočet by bol veľmi dlhý. Podarilo sa nám stabilizovať ekonomiku mesta, vyrovnávame sa s nekoncepčnými rozhodnutiami minulého vedenia a už teraz sa začíname viac orientovať na budúcnosť a rozvoj mesta. Aj Vy, ako novinár, ste určite museli zaregistrovať ústretovosť pri poskytovaní informácií. Radnica a mestský úrad sa otvorili pre všetkých občanov, agenda sa vybavuje v termínoch, odpovedá sa na sťažnosti a podnety. Prelomila sa hranica mlčania. Na internete sa zverejňuje široké spektrum informácií a dôležité dokumenty prebiehajú výberové konania. Vedenie mesta sa snaží o transparentnosť na každom kroku. Materiály mestského zastupiteľstva sa zverejňujú na internete. Pravidelne sa stretávam s rôznymi skupinami občanov, s predstaviteľmi cirkví, s pedagógmi, občianskymi aktivistami, umelcami, neziskovými organizáciami, ľuďmi s postihnutím, radou mládeže. Vážim si názory všetkých a pri rozhodnutiach sa snažím vychádzať aj z ich skúseností a námetov. Pozitívne ohlasy sú na zriadenie komisie na výrub drevín a zvýšenie čistoty v meste. Pre zvýšenie poriadku sme prvýkrát v histórii mesta využili možnosť aplikácie alternatívnych trestov.
Ak zamestnanci mesta v minulosti uzatvárali nevýhodné zmluvy, potláčali práva občanov na informácie, šafárili s verejnými prostriedkami, mali byť za to potrestaní. Koľko žalôb ste doteraz podali?
Nevýhodné zmluvy sa uzatvárali na základe rozhodnutia predchádzajúceho primátora a poslancov mestského zastupiteľstva. Keďže vo veľkej miere rozhodoval kolektívny orgán, je veľmi ťažké vyvodzovať osobnú zodpovednosť a dokázať úmysel. Na druhej strane, tam, kde vidíme možnosti nápravy formou súdnych rozhodnutí, neváhame ani minútu. Napadli sme zmluvu o predaji športovej haly a Štúrovho námestia a zasiahli sme aj v prípade Amfiteátra. Problémom čelíme v plnej miere aktuálneho poznania a kompetencií, ktorú umožňuje zákon.
Budú vinníci týchto káuz potrestaní?
V prípade, že zistím porušenie zákona, viem, čo je moja občianska povinnosť. A vôbec sa nebudem brániť vyvodeniu konkrétnej zodpovednosti, aj trestno-právnej. Na druhej strane sa nedá zahrabať iba v minulosti. Žilina má veľkú budúcnosť a mojou snahou je robiť v tomto smere všetko potrebné. Úprimne povedané, som presvedčený, že pre Žilinu je dnes ďaleko dôležitejší dobrý územný plán ako klietka hanby. A preto sa potrebujeme dívať skôr do budúcnosti ako do minulosti. Kričať po „hosana!“ „ukrižuj!“, je veľmi lacné a jednoduché. Ale nie vždy najzmysluplnejšie.
V čom by mali občania pocítiť konkrétne výsledky vašej práce? Čo pre nich chystáte v najbližšom období?
V najbližšom období bude určite rezonovať už avizované žrebovanie nájomných bytov. Pre Žilinčanov je téma prideľovania bytov veľmi citlivá a som presvedčený, že vzhľadom na počet žiadostí je takáto forma najspravodlivejšia. Konkrétne výsledky našej práce v tomto období určite ocenia aj všetci aktívni ľudia, ktorí majú nápady a požiadajú mesto o grant. V týchto dňoch sme pripravení otvoriť možnosť žiadať o granty z mesta. Zastupiteľstvo bude schvaľovať vznik odborných grantových komisií, ktoré budú tieto žiadosti o grantovú dotáciu požadovať. No a do tretice by som občanom dal do pozornosti, že do leta vybudujeme na Mestskom úrade v Žiline klientske centrum, súčasťou ktorého bude na základe dohody s krajským vedením policajného zboru aj časť policajnej správnej agendy. Ľudia si tak na jednom mieste, okrem bežných náležitostí, vybavia napr. občiansky preukaz, vodičský preukaz alebo pas. A čo je veľmi dôležité, vstup na úrad bude bezbariérový. Som presvedčený o tom, že postupne zaniknú aj iné bariéry v meste.

Skryť Vypnúť reklamu


Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 2. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 3. Môžu byť kancelárie pripravené na budúcnosť?
 4. Schátrali tam kúpele, palác aj železnica. Ako kedysi vyzeralo Trnavské mýto?
 5. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 6. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 7. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 9. Znalec slovenského brandy
 10. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 3. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 4. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 5. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 6. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále
 7. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 8. Spravte si zásoby zdravia
 9. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 10. Nevedomosť poslancov opäť zhorší podmienky pre zamestnancov
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 8 394
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 4 900
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 4 195
 4. Slovenský orloj – svetová atrakcia 4 153
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 604
 6. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 3 516
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 395
 8. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 155
 9. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 028
 10. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád 2 587

Blogy SME

 1. Ingrid Škropeková: Manažér, riaditeľ, upratovačka, chlap či žena. Na ARO je jedno, kým ste. Keď vám povedia, otočte sa mi ritkou, tak sa tou ritkou otočíte.
 2. Tomáš Mihalík: Depopulačná konšpiračná teória o vakcínach. Sú antivaxeri vždy o krok pred tajnou svetovou elitou alebo je to naopak?
 3. Rudolf Pado: Bordel, ktorý nikto nekontroluje
 4. Ľubomír Maretta: Čašníčka
 5. Jozef Černek: Tatiko takmer antiškôlkár
 6. Štefan Vidlár: Ex Robo coskoro
 7. Jiří Ščobák: Na změnu zdravotní pojišťovny už zbývá jen pár dní
 8. Marek Brezovský: Rozhodca je k..t, alebo čo má spoločné reforma súdnictva so športom
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 144
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 15 260
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 7 488
 4. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 878
 5. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 5 686
 6. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 307
 7. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 226
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 788
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Dočasné riešenie nestačilo. Prácam bude predchádzať geologický prieskum.


2 h

Keď sa v zime cítite na začiatku behu z pohľadu teploty pohodlne, budete mať problém! Konštatoval v našom podcaste odborník na behanie Rastislav Magna z Intersportu.


5 h
Brankár Bánovej Peter Kosa chytá penaltový pokus Adriána Kaprálika.

Futbalisti Bánovej boli blízko k vyradeniu MŠK Žilina.


19 h

Sieť supermarketov sa o expanziu v Žiline môže pokúsiť aj napriek tomu, že u mestským poslancov neuspela.


20 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V ankete uspelo až päť žilinských lekárov.


24 h

Opitý vodič BMW zrovnal so zemou stĺp verejného osvetlenia. Ťažko zranenému vodičovi druhého auta poskytol prvú pomoc hasič mimo služby.


6 h

Nad Horehroním sa už Nízke Tatry belejú.


22. sep

Vodiči musia počítať so zdržaním.


23. sep

Blogy SME

 1. Ingrid Škropeková: Manažér, riaditeľ, upratovačka, chlap či žena. Na ARO je jedno, kým ste. Keď vám povedia, otočte sa mi ritkou, tak sa tou ritkou otočíte.
 2. Tomáš Mihalík: Depopulačná konšpiračná teória o vakcínach. Sú antivaxeri vždy o krok pred tajnou svetovou elitou alebo je to naopak?
 3. Rudolf Pado: Bordel, ktorý nikto nekontroluje
 4. Ľubomír Maretta: Čašníčka
 5. Jozef Černek: Tatiko takmer antiškôlkár
 6. Štefan Vidlár: Ex Robo coskoro
 7. Jiří Ščobák: Na změnu zdravotní pojišťovny už zbývá jen pár dní
 8. Marek Brezovský: Rozhodca je k..t, alebo čo má spoločné reforma súdnictva so športom
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 144
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 15 260
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 7 488
 4. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 878
 5. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 5 686
 6. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 307
 7. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 226
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 788
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu