O sezóne, talentoch, či záujme mladých o šport v súčasnosti hovorí Ján Kocúr, tréner 7. a 9. hokejovej triedy MsHK Žilina
Aké boli ciele pred touto sezónou? Je známy fakt, že družstvá hokejových tried sa pravidelne umiestňujú v tabuľkách na popredných priečkach.
Ciele pri hokejových triedach nie sú stavané podľa umiestnení v tabuľkách. Ide o to, aby chlapci vyhrali. Hrá sa stále na štyri päťky a snažíme sa pripraviť hráčov čo najlepšie. V deviatej hokejovej triede je cieľom postúpiť na majstrovstvá Slovenska a vychovať desať kvalitných hráčov pre dorast. Je tam taký prvý zlom, kde sa to trochu triedi. V doraste máme aj B-družstvo, to znamená, že kto sa nedostane medzi tých desať hráčov dorasteneckého áčka, tak nemusí skončiť s hokejom, ale kľudne sa môže stať, že sa z béčka časom prepracuje A-tímu.
Je k talentovaným žiakom nejaký špeciálny prístup?
V žiackych kategóriách sa talentovaní hráči posúvajú o ročník vyššie. Napríklad, ak je veľmi dobrý šiestak, tak hrá za siedmakov, kde má príležitosť viac na sebe pracovať, ako keby vynikal vo svojej kategórii a nemal ďalšiu motiváciu.
Je o hokej v Žiline záujem, máte z čoho vyberať do žiackych kategórií?
Musím povedať, že je to z roka na rok horšie. Hlási sa ich stále menej. Robíme rôzne nábory v školách aj
v škôlkach. Neviem, či je to súčasným trendom, že chlapci si ten hokej zahrajú radšej na počítači, ako by sa mali venovať vo voľnom čase športu. Neplatí to len pre hokej, ale aj pre ostatné športové odvetvia.
Aký je systém cestovania na zápasy, chodia mladší a starší žiaci zvlášť?
Rozdelené je to podľa jednotlivých športových tried. Deviataci a siedmaci chodia na zápasy spolu autobusom v sobotu a takisto ôsmaci a šiestaci. Ja a Marián Holák máme na starosti práve deviatakov a siedmakov. Piataci a štvrtáci chodia spolu, zápasy hrávajú v nedeľu.
Čím si vysvetľujete, že žilinskí žiaci sa už dlhšie držia na prvých miestach v regionálnych súťažiach?
Dá sa povedať, že to má naozaj stúpajúcu tendenciu. Naozaj vidieť, že sa v Žiline pracuje s mládežou na dobrej úrovni, svedčia o tom aj tieto umiestnenia. Aj keď, ako som už spomínal, v týchto kategóriách to nie je prvoradý cieľ. Je potrebné aj z hľadiska financií, aby si klub vychoval niekoľko kvalitných odchovancov pre seniorský tím a zároveň hráčov „na predaj“.
Platí ešte stále to, že už v žiackych kategóriách rozmýšľajú mladí hráči nad pôsobením v zahraničí?
To áno, stále to platí. Niekedy o tom viac rozmýšľajú rodičia ako ich deti. Častokrát ide pritom o hráčov, ktorí na to vôbec nemajú. Žilinskí dorastenci postúpili minulý rok do extraligy. Extraligová je aj juniorka, mladí hráči dostávajú príležitosť takisto v seniorskom áčku. Preto je podľa mňa hlúposť, aby mladí hráči odtiaľto utekali niekam preč. Teraz je skôr taký trend, že aj Američania a Kanaďania chodia napríklad do Čiech, Ruska, ale aj na Slovensko. Prídu na letné kempy, pozrieť sa, aký štýl hokeja sa tu hrá. Alebo si idú zahrať jednu sezónu do Švédska a vrátia sa späť do NHL. Získajú tu skúsenosti, ktoré im doma chýbajú a môžu ich potom využiť.
Chodíte aj vy na turnaje do zahraničia?
Pravidelne. Vyberáme hlavne také podujatia, kde sa nestretneme s klubmi, s ktorými hráme spolu počas ligy. Boli sme na turnaji v Třinci, kde bolo päť dobrých českých tímov. Hrali sme prípravné zápasy proti Vsetínu, či Olomoucu, čo sú všetko vynikajúce družstvá.