V rozhovore rozoberá finančné aj ľudské možnosti v žilinskom hokejovom klube, ako aj ciele do nasledujúcej sezóny.
Budete vo väčšej miere počítať so žilinskými odchovancami pre A-mužstvo aj v novej sezóne?
Otázka nestojí tak, či budeme počítať s odchovancami. Budeme počítať so všetkými mladými žilinskými hráčmi, ktorí budú spĺňať kritériá na to, aby mohli byť zaradení do seniorského kádra. Čo sa týka mzdových nákladov A-mužstva, tie budú výrazne nižšie ako po minulé roky. Cieľ je ale stanovený tak, že chceme postúpiť do play off. Preto všetci mladí hráči, ktorí budú spĺňať kritériá po výkonnostnej stránke a budú chcieť napredovať, budú do tohto kádra zaradení. Do letnej prípravy seniorského tímu bude zaradených viac mladých hráčov. Ktorí sa v ňom naozaj uplatnia, to dnes ešte nevieme.
Zahŕňa nový rozpočet klubu všetky vekové kategórie?
Rozpočet, ktorý som pripravoval, je vyslovene tvorený tak, že zahŕňa všetko. Samozrejme, v rámci neho sú prerozdelené jednotlivé položky, napríklad mzdové prostriedky áčka, realizačného tímu, výstroj pre mužov, výstroj pre dorastencov, atď. Ak budú reklamní partneri a sponzori dodávať peniaze, tak tieto budú súčasťou celého klubu. Vo vnútri ich môžeme prerozdeľovať v rámci priorít v reálnom čase. Rozpočet je vytvorený tak, že zahŕňa všetko od mužov, cez mládežnícke kategórie až po prípravku.
Máte v klube dostatok trénerov pre mládežnícke družstvá?
Podľa môjho názoru je kvalifikovaných trénerov v tejto oblasti určite nedostatok. Mám pocit, že v minulých obdobiach sa s touto kategóriou trénerov v Žiline veľmi nepracovalo. Dnes nie sú mladí chlapci, ktorí by tu mohli trénovať, ešte pripravení, aby mohli prebrať funkcie hlavných trénerov v jednotlivých kategóriách. Snažíme sa však v maximálnej miere využívať potenciál, ktorý je odtiaľto, ale nedá sa tvrdiť, že by bol pretlak trénerov. Musíme sa zamerať na skvalitňovanie a získavanie skúseností, pretože základňu by sme si mali vybudovať doma. Je to pre nás ekonomickejšie riešenie, ako keby sme brali trénerov zvonku.
Majú v súčasnosti šancu hrať hokej aj chlapci, ktorých rodičia na tom nie sú finančne až tak dobre?
Samozrejme, že majú. Na jednej strane pôsobí Slovenský zväz ľadového hokeja ako hlavný tútor a nejakým spôsobom sa snaží podporovať túto vec. Je tu otázka, či je rozdeľovanie a prerozdeľovanie, ktoré robia správne, ale niečo sa robí. Za posledné obdobie je cítiť pokles výkonnostnej úrovne slovenského mládežníckeho hokeja, to nikto nespochybní. Je to na úrovni všetkých reprezentačných kategórií, bolo to vidieť, napríklad, v kategórii do 20 rokov. Tu sa skúša nový model, kedy by malo byť toto družstvo účastníkom extraligy. Či sa podarí alebo nepodarí, to dnes nevieme, ale sú zaradení do tejto súťaže. Je jasné, že ekonomické prostredie, napríklad v USA, je úplne iné ako u nás. Tam sa musia o kompletný výstroj svojich detí postarať rodičia. U nás je to aj vecou klubov, ako sa budú dívať na svoju mládež, či ju ponímajú ako svoj potenciál a vedia nájsť vzájomne výhodnú spoluprácu pomocou ľudí, ktorí chcú v tejto veci pomôcť. Aj v rámci klubov sa dá veľa spraviť. Samozrejme, že nie je možné šibnúť zázračným prútikom a všetko bude v poriadku. Je to dlhoročná práca.