To sa hocikomu nepodarí. Práve toto mesto, ktoré len prednedávnom opäť pripadlo Číne, ale stále si udržuje autonómiu, sa považuje za centrum súčasného kung-fu. Žije tu aj rodina Lam, ktorú Ján Hrankay považuje za svojich učiteľov.
Ján Hrankay cestoval do Hongkongu dvadsať hodín. Jeho cesta viedla z Bytče do Prahy, z Prahy do Mníchova a z Mníchova do Hongkongu. To všetko preto, aby desaťdňový pobyt prežil intenzívnym cvičením u svojho učiteľa Lam-Jo. Zúčastnil sa aj na oslave 97. narodením veľmajstra Lam, ktorý je zakladateľom školy a v hierarchii stojí najvyššie. Okrem neho sa samotnej oslavy zúčastnilo viacero študentov z celého sveta. Rodina Lam má totiž školy v mnohých krajinách.
Ján Hrankay kung-fu naozaj prepadol. Na Slovensku má manželku, aj malú dcérku. Okrem toho chodí do práce, ale cvičeniu venuje takmer každú voľnú chvíľku. „Chodím do práce, okrem toho sa denne snažím štyri hodiny cvičiť, učím v niekoľkých školách a čo najviac času sa snažím tráviť aj s rodinou,“ hovorí Hrankay. Podľa jeho slov si na to, že je často mimo domu, jeho manželka už zvykla. „Berie ma takého, aký som. Dcérka má však osem rokov a uvedomuje si, že práve kvôli cvičeniu som od nej často preč. Preto mi hovorí, že ona cvičiť nebude, lebo by bola stále preč. Má talent, nadanie, ale nechcem ju do ničoho nútiť,“ prezradil.
Ján Hrankay hovorí, že kung-fu je životný štýl, bez ktorého už si svoju existenciu nevie predstaviť. Pritom vôbec nejde o budhizmus alebo iné východné filozofie. Ide jednoducho len o cvičenie a o radosť z neho. Tomu podriadil všetko. Poznať to aj na jeho výsledkoch. V súčasnosti vyučuje svojich študentov v Žiline, Považskej Bystrici, Bratislave a zo svojho bydliska, Bytče, urobil centrum slovenského kung-fu. Na minuloročných majstrovstvách Európy kung-fu sa dokonca jeho škola stala najúspešnejšou na starom kontinente, keď v rôznych kategóriách pozbierala viacero medailí.
Svojej vášni prepadol Ján Hrankay natoľko, že za dve cesty do Ázie za svojím učiteľom, sa bol ochotný zadĺžiť. „Len čo som splatil prvú pôžičku, zobral som si ďalšiu. Tentokrát ma pobyt v Hongkongu vyšiel na 68-tisíc. Všetko, čo zarobím výučbou, putuje naspäť do kung-fu. Je to systematický kolotoč. Pritom, samozrejme, nemíňam peniaze, ktoré zarábam v zamestnaní. Tie zostávajú všetky pre rodinu,“ hovorí Hrankay.
Ján Hrankay je slovenský unikát. Už veľmi dávno mu ponúkali, aby sa živil exhibíciami. On sa však ešte nerozhodol. „Musel by som nechať prácu. Je to navyše veľké rozhodnutie. Či ho ale urobím, nechávam to na budúcnosť,“ prezradil.
Zatiaľ chodí do Hongkongu, za svojím učiteľom, aby sa tam nadýchal atmosféry a skúsenosti potom odovzdal svojim žiakom na Slovensku. Dovezie si odtiaľ nezabudnuteľné zážitky, ale aj pomôcky, ktoré inde v Európe nezoženiete. Podľa mnohých je u nás najlepší a Bytča je skutočným centrom tohto umenia. Potvrdzuje to aj Hrankayov učiteľ. Lam-Jo totiž v lete už po druhýkrát príde do Bytče a usporiada exhibíciu. Bude sa skutočne na čo pozerať.
Cloud Restaurant
Trnavská cesta 13219/27A
Bratislava