Tvrdí to obyvateľ Jozef Dupkala, ktorý býva v blízkosti nebezpečného úseku.
Podľa Dupkalu patrí križovatka pri Bille k najrizikovejším v Žiline. V smere od mesta tu totiž od centra po križovatku vedú v jednom smere dva jazdné pruhy. Dopravné značenie, ktoré je nakreslené na vozovke v ľavom jazdnom pruhu hovorí, že vodič môže odbočiť doľava k Bille, alebo pokračovať rovno na Hlinskú ulicu. V pravom jazdnom pruhu šípky na zemi naznačujú, že vodič môže odbočiť doprava, na Saleziánsku, alebo tiež pokračovať rovno. Hneď za križovatkou však namiesto dvoch jazdných pruhov pokračuje už iba jediný. Navyše hneď za križovatkou je prechod pre chodcov a nie sú tu žiadne značky, ktoré by vodičov upozorňovali na zbiehanie dvoch pruhov do jedného, ani na prechod pre chodcov.
„Chcel by som kompetentných upozorniť na bezpečnosť prechádzajúcich chodcov na prechode hneď za križovatkou. Dva jazdné pruhy sa tam totiž zbiehajú do jedného, ale nie je tam značka, ktorá by na to upozorňovala. Vodiči, ktorí križovatku poznajú, sa automaticky radia do ľavého pruhu, ktorý pokračuje aj za ňou na Hlinskú ulicu. Keď sú na prechode chodci, autá zastavia a dávajú im prednosť. Vodiči za nimi však automaticky prechádzajú do pravého jazdného pruhu, ktorý im tiež umožňuje pokračovať v ceste rovno na Hlinskú. Keďže na križovatke sa tento pruh končí, vodiči sa musia zaradiť do ľavého pruhu. Ľudia na prechode to nemajú šancu včas zbadať a dochádza ku kolíziám,“ povedal Dupkala. K rovnakým situáciám dochádza aj v prípade, že vodiči na križovatke zastavia a chcú odbočiť doľava smerom k Bille. Vodičov, ktorí jazdia za nimi, jednoducho šípky na ceste pomýlia.
Jozef Dupkala s rodinou z obavy o život už tento prechod dlhú dobu nepoužíva. Pritom by stačilo tak málo, aby pravý jazdný pruh bol iba odbočovací, alebo, aby pred križovatkou umiestnili značku o zbiehaní dvoch pruhov do jedného. „Polícia sem často chodí, ale kompetentní to zatiaľ nijako nevyriešili. Rád by som vedel, čo s tým chcú robiť. Stáva sa tu totiž množstvo zbytočných nehôd,“ dodal.
Podľa stanoviska Okresného dopravného inšpektorátu (ODI) sa táto situácia nedá vyznačiť zvislou dopravnou značkou „zníženie počtu jazdných pruhov,“ nakoľko táto je určená len na označovanie zníženia počtu jazdných pruhov mimo križovatky. Podľa zákona sa však vodič pri prejazde uvedenou križovatkou musí plne venovať vedeniu vozidla a situácii v cestnej premávke. Na križovatku tak nesmie vojsť, ak mu situácia nedovoľuje pokračovať za križovatkou v jazde, takže by bol nútený zastaviť vozidlo na križovatke. Musí tiež rešpektovať dopravné značenie vyznačujúce prechod pre chodcov, pred ktorým je povinný dať prechádzajúcim chodcom prednosť. „Uvedenú situáciu je možné riešiť len stavebnými úpravami križovatky, čo je vzhľadom k tomu, že sa jedná o miestne komunikácie v plnej miere v kompetencii Mestského úradu v Žiline,“ uvádza sa v stanovisku ODI.
Podľa Vladimíra Baránka, vedúceho oddelenia dopravy a životného prostredia MÚ, sa na tejto križovatke v súčasnosti neplánovali robiť žiadne úpravy. Na základe nášho podnetu nám však potvrdil, že situáciu odkonzultuje s ODI. „Potom prijmeme opatrenia na zjednodušenie dopravy na tejto križovatke,“ prisľúbil Baránek.