Piatok, 2. jún, 2023 | Meniny má Xénia, Oxana

Dnes na návšteve v SPoŠ v Žiline

Zelená škola s európskym certifikátom Záujem o štúdium na Strednej poľnohospodárskej škole v Žiline sa z roka na rok zvyšuje. Svedčia o tom aj čísla.

Ľubomír SchvarcĽubomír Schvarc (Zdroj: autorka)

Zelená škola s európskym certifikátom
Záujem o štúdium na Strednej poľnohospodárskej škole v Žiline sa z roka na rok zvyšuje. Svedčia o tom aj čísla. Kým v minulom školskom roku tu mali 398 žiakov, v tomto školskom roku sa ich počet zvýšil na 435. Zvyšuje sa však aj kvalita vzdelávania. Hovorí o tom riaditeľ školy Ľubomír Schvarc.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je to evidentné. V máji 2005 získala naša škola medzinárodný certifikát International Education Society. To jednoznačne znamená, že raiting našej školy sa podstatne zvýšil. Tento medzinárodný certifikát platí v celej Európe a otvára našim žiakom nové možnosti v mnohých krajinách nielen v Európe, ale aj v Amerike, Kanade, Austrálii, Afrike a v Ázii. O vydanie certifikátu môžu požiadať všetci absolventi certifikovaných vzdelávacích subjektov. Vlani nám certifikát obnovili a pevne verím, že sa tak stane aj tento rok.
Ste aj nositeľom titulu Zelená škola.
Áno, od mája 2005 a v našom regióne sme boli prví. Získali sme ho za humánne a ekologicky zamerané aktivity a enviromentálne podujatia, ktoré organizujeme, a ktoré prispievajú k zdravému a hospodárnemu životnému štýlu. Vlajka a certifikát majú čestné miesto vo vestibule školy.
Novinkou vo vašej škole je študijný odbor vidiecka turistika.
Je určený maturantom z iných škôl, ale aj našim, ktorí sa rozhodnú získať vyššie vzdelanie a majú o vidiecku turistiku a o rozvoj cestovného ruchu záujem. Veľký dôraz kladieme na to, aby žiaci získali aj najnovšie vedecko-technické poznatky, ktoré sú na výkon prác vo vidieckej turistike potrebné. Zaujímavé sú aj samotné predmety, ktoré sa v tomto pomaturitnom odbore vyučujú – dva cudzie jazyky, dejiny a kultúra Slovenska, spoločenský styk, kultúra ubytovania a stravovania, manažment a marketing v turistike, regionálny národopis a ľudová kultúra, tradičné ľudové výrobné remeselné techniky, lesnícka náuka, náuka o prírodnom prostredí, lesoturistika, špeciálna ochrana prírody, aplikovaná psychológia, aplikovaná informatika, právne predpisy a normy, ekonomika cestovného ruchu, účtovníctvo, geografia cestovného ruchu, projektovanie a plánovanie vidieka v Európskej únii, tradičné a ekologické poľnohospodárstvo, sprievodcovská činnosť, turistika na vidieku, seminár k tvorbe odborných prác, športovo rekreačné aktivity vidieckej turistiky, prax a základy záhradnej architektúry, spracovanie ovocia a zeleniny, poľovníctvo, rybárstvo, jazdectvo a športové hry.
Nájdu vaši žiaci uplatnenie aj v ďalšom živote?
Iste. Ponúkame kvalitné vzdelanie vo všeobecno-vzdelávacích, odborných aj ekonomických predmetoch, a preto môžu nájsť uplatnenie nielen v poľnohospodárskych firmách, ale aj v ďalších inštitúciách. Mnoho našich absolventov pokračuje v štúdiu na Poľnohospodárskej univerzite v Nitre, na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici či na Univerzite veterinárneho lekárstva v Košiciach. Ale dajú sa nájsť aj na ďalších vysokých a vyšších odborných školách.

SkryťVypnúť reklamu

Reprezentovať bude Lukáš
Už o pár dní pocestuje štvrták Lukáš Franek z Varína, budúci agropodnikateľ, do Topoľčian. „Uskutoční sa tam celoslovenská Súťaž o mlieku, ktorú organizuje ministerstvo školstva. Postúpilo na ňu 23 víťazov školských kôl, zo všetkých poľnohospodárskych škôl na Slovensku. Zatiaľ sme tam vždy boli úspešní,“ verí aj v Lukášov úspech riaditeľ školy Ľubomír Schvarc. Najväčšie obavy má pred súťažou Lukáš z testu. „Na školskom kole bol tento rok oveľa ťažší ako vlani,“ priznáva sa chlapsky. Ale verí si. Z praktickej časti strach nemá. Je presvedčený, že čo sa raz človek naučí, to už vie.

Príďte študovať k nám
Na Strednú poľnohospodársku školu v Žiline
Prvé kolo prijímacích pohovorov do prvého ročníka na školský rok 2007/08
bude v budove školy 7. a 10. mája. Pre študijné odbory agropodnikanie a ekonomika pôdohospodárstva budú zo slovenského jazyka a literatúry a s prírodopisu. Pri študijnom odbore vidiecka turistika je podmienkou prijatia úspešné ukončenie akejkoľvek strednej školy maturitnou skúškou a preukázanie požadovaných vstupných vedomostí formou prijímacej skúšky. Tá bude v mesiaci jún.
Čo vám môžeme ponúknuť
AGROPODNIKANIE 4210 6
s odborným zameraním na poľnohospodársky manažment (08) a záhradnícku výrobu (09)
Štvorročný študijný odbor pre chlapcov i dievčatá. Jeho absolventi nájdu uplatnenie v štátnych i súkromných podnikoch poľnohospodárskej výroby a služieb, vo výskume, šľachtení, ale aj v mimorezortných a štátnych spoločnostiach, v štátnej správe, agroturistike a v podnikateľskej činnosti. Nič im nebráni pokračovať aj v ďalšom štúdiu na vysokých školách rôzneho zamerania či v pomaturitnom špecializačnom štúdiu. Od uchádzačov o tento študijný odbor sa vyžaduje dobrý zdravotný stav, nemali by trpieť poruchami pohybového ústrojenstva, alergiami kože, dýchacích ciest a chorobami srdca.
EKONOMIKA PÔDOHOSPODÁRSTVA 4236 6 00
Aj tento odbor je určený rovnako chlapcom ako i dievčatám po skončení základnej školy.
VIDIECKA TURISTIKA 4221 7
Denné, 3-ročné pomaturitné štúdium pre absolventov stredných škôl. Štúdium sa končí absolventskou skúškou a poskytuje vzdelanie na úrovni bakalára.
Čo dokážu absolventi
POĽNOHOSPODÁRSKY MANAŽMENT
Vykonávať manažérske činnosti, používať výpočtovú techniku v riadení výroby, v účtovníctve, pri vedení a využívaní štatistiky a v technike administratívy. Absolvent plynulo ovláda jeden svetový jazyk a má oprávnenie na vedenie motorového vozidla.
ZÁHRADNÍCKA VÝROBA
Sú mu vlastné odborné záhradnícke práce, má poznatky o tom, ako dopestovať, spracovávať, upravovať, skladovať, expedovať a predávať záhradnícke výpestky a produkty. Ovláda aj rôzne techniky a spôsoby viazacích a aranžérskych prác, ale aj základy ekonomiky, účtovníctva, marketingu, techniky administratívy a cudzí jazyk. Má aj vodičský preukaz.
EKONOMIKA PÔDOHOSPODÁRSTVA
Pre absolventa nie je problém uplatniť sa v ekonomických funkciách, vykonávať účtovné a odbytové operácie, viesť agendu malého i stredného podnikateľského subjektu. Ovládajú techniku administratívy, v dvoch zahraničných jazykoch vedia komunikovať s obchodnými, bankovými a ďalšími partnermi.
VIDIECKA TURISTIKA
Okrem pozícií v riadiacich funkciách v malých a stredných podnikoch môžu absolventi poskytovať služby vidieckeho cestovného ruchu, pracovať v turistických informačných kanceláriách, ale uplatnia sa aj ako manažéri vo veľkých organizáciách, napríklad v hotelových spoločnostiach.
Prečo práve k nám
•v škole je bohatá ponuka záujmových krúžkov (matematika, basketbal, futbal, futsal, turistika, zdravotnícky, anglický jazyk, country tance, aranžovanie, informatika a internet, ekonomika, cestovný ruch, písanie na PC, recitačný, enviromentalistika, volejbal,
•škola má vlastnú telocvičňu s dvoma posilňovňami,
•vlastnú jedáleň v areáli školy, cena za obed je 26 korún, výber z dvoch jedál, jedno z nich racionálna výživa,
•máme desať odborných učební (biológia, chémia, ekonomika, cudzie jazyky, informatika, písanie na PC, rastlinnej a živočíšnej výroby, dopravnej výchovy), všetky sú vybavené audiovizuálnou technikou, učebnými pomôckami, modernou výpočtovou technikou a inernetom,
•spolupracujeme aj s poľnohospodárskymi školami v zahraničí, so Združenou strednou školou poľnohospodárskou Česky Těšín a s poľskou školou v Miedzyswieciu, s ktorými organizujeme spoločné súťaže a výmenné praxe našich žiakov.
Čo ponúkame navyše
•využívanie internetu zdarma,
•možnosť získať vodičský preukaz v rámci vyučovania v škole,
•využívanie posilňovne zdarma,
•stravovanie v školskej jedálni,
•rozvoj osobných záľub v krúžkoch.
Čo treba urobiť?
Zvážiť, či spĺňate všetky predpoklady, najmä zdravotné. Potom si zvoliť ten správny študijný odbor a vyplniť prihlášku. Na študijný odbor agropodnikanie máte možnosť dostať sa bez prijímacích skúšok, pokiaľ ste na základnej škole dosiahli celkový priemerný prospech z vyučovacích predmetov za ôsmy a prvý polrok 9. ročníka do 2,50. Na študijný odbor ekonomika pôdohospodárstva sa na prijatie bez prijímacích skúšok vyžaduje priemerný prospech do 2,00.
Na Dni otvorených dverí v októbri 2006 sa tretiaci zo študentskej spoločnosti Dineros (3. E) venovali najmladším návštevníkom. Poukazovali im školu a pripravili pre nich veľa zábavy a súťaží.

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu
 2. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
 3. Cítite sa unavení, bez nálady a vaše problémy sa nezlepšujú?
 4. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
 5. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
 6. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 7. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 8. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
 1. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
 2. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
 3. Čítanie vytvára pre vaše deti bezpečný prístav!
 4. dm sa zameriava na ženské zdravie
 5. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
 6. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
 7. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
 8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 14 538
 2. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 7 999
 3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 6 737
 4. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 368
 5. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 4 930
 6. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 4 888
 7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 3 722
 8. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 833

Blogy SME

 1. Ján Šeďo: Koľko takýchto príbehov zažijú ukrajinské deti po vojne ?
 2. Anna Miľanová: Prečo má stúpnuť pôrodnosť, keď nás už teraz "nahrádzajú" roboty?
 3. Ján Valchár: Nové fronty, nové výzvy
 4. Andrea Bérešová: Doma v záhrade 06/2023
 5. Martin Pilnik: Liekové reformy od farmafiriem nás priviedli k "dvojnásobným" nákladom na lieky
 6. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Kameničany
 7. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Plavecký hrad
 8. Peter Kubica: O behaní s mobilom
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 133 441
 2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 930
 3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 11 826
 4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 8 765
 5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 539
 6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 516
 7. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 884
 8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 595
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Revište. Obnova tohto hradu je výsledkom dobrého tímového zohratia a medziodborovej spolupráce.

Na Slovensku je len 25 zastrešených hradov.


11 h
Pláž Sabuša, Kukljica na ostrove Ugljan.

Pri slovenskom mori si prídu na svoje aj milovníci piesku.


1. jún
Ilustračná fotografia.

Mesto Žilina preberá parkovaciu politiku a robí zmeny.


13 h
Nela Lopušanová.

O víťazke rozhodli svojimi hlasmi zástupcovia médií a pozvaní členovia rodiny IIHF.


TASR 1. jún

Blogy SME

 1. Ján Šeďo: Koľko takýchto príbehov zažijú ukrajinské deti po vojne ?
 2. Anna Miľanová: Prečo má stúpnuť pôrodnosť, keď nás už teraz "nahrádzajú" roboty?
 3. Ján Valchár: Nové fronty, nové výzvy
 4. Andrea Bérešová: Doma v záhrade 06/2023
 5. Martin Pilnik: Liekové reformy od farmafiriem nás priviedli k "dvojnásobným" nákladom na lieky
 6. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Kameničany
 7. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Plavecký hrad
 8. Peter Kubica: O behaní s mobilom
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 133 441
 2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 930
 3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 11 826
 4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 8 765
 5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 539
 6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 516
 7. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 884
 8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 595
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu