Nedeľa, 26. september, 2021 | Meniny má EditaKrížovkyKrížovky

Dnes na návšteve v SPoŠ v Žiline

Zelená škola s európskym certifikátom Záujem o štúdium na Strednej poľnohospodárskej škole v Žiline sa z roka na rok zvyšuje. Svedčia o tom aj čísla.

Ľubomír SchvarcĽubomír Schvarc (Zdroj: autorka)

Zelená škola s európskym certifikátom
Záujem o štúdium na Strednej poľnohospodárskej škole v Žiline sa z roka na rok zvyšuje. Svedčia o tom aj čísla. Kým v minulom školskom roku tu mali 398 žiakov, v tomto školskom roku sa ich počet zvýšil na 435. Zvyšuje sa však aj kvalita vzdelávania. Hovorí o tom riaditeľ školy Ľubomír Schvarc.

Je to evidentné. V máji 2005 získala naša škola medzinárodný certifikát International Education Society. To jednoznačne znamená, že raiting našej školy sa podstatne zvýšil. Tento medzinárodný certifikát platí v celej Európe a otvára našim žiakom nové možnosti v mnohých krajinách nielen v Európe, ale aj v Amerike, Kanade, Austrálii, Afrike a v Ázii. O vydanie certifikátu môžu požiadať všetci absolventi certifikovaných vzdelávacích subjektov. Vlani nám certifikát obnovili a pevne verím, že sa tak stane aj tento rok.
Ste aj nositeľom titulu Zelená škola.
Áno, od mája 2005 a v našom regióne sme boli prví. Získali sme ho za humánne a ekologicky zamerané aktivity a enviromentálne podujatia, ktoré organizujeme, a ktoré prispievajú k zdravému a hospodárnemu životnému štýlu. Vlajka a certifikát majú čestné miesto vo vestibule školy.
Novinkou vo vašej škole je študijný odbor vidiecka turistika.
Je určený maturantom z iných škôl, ale aj našim, ktorí sa rozhodnú získať vyššie vzdelanie a majú o vidiecku turistiku a o rozvoj cestovného ruchu záujem. Veľký dôraz kladieme na to, aby žiaci získali aj najnovšie vedecko-technické poznatky, ktoré sú na výkon prác vo vidieckej turistike potrebné. Zaujímavé sú aj samotné predmety, ktoré sa v tomto pomaturitnom odbore vyučujú – dva cudzie jazyky, dejiny a kultúra Slovenska, spoločenský styk, kultúra ubytovania a stravovania, manažment a marketing v turistike, regionálny národopis a ľudová kultúra, tradičné ľudové výrobné remeselné techniky, lesnícka náuka, náuka o prírodnom prostredí, lesoturistika, špeciálna ochrana prírody, aplikovaná psychológia, aplikovaná informatika, právne predpisy a normy, ekonomika cestovného ruchu, účtovníctvo, geografia cestovného ruchu, projektovanie a plánovanie vidieka v Európskej únii, tradičné a ekologické poľnohospodárstvo, sprievodcovská činnosť, turistika na vidieku, seminár k tvorbe odborných prác, športovo rekreačné aktivity vidieckej turistiky, prax a základy záhradnej architektúry, spracovanie ovocia a zeleniny, poľovníctvo, rybárstvo, jazdectvo a športové hry.
Nájdu vaši žiaci uplatnenie aj v ďalšom živote?
Iste. Ponúkame kvalitné vzdelanie vo všeobecno-vzdelávacích, odborných aj ekonomických predmetoch, a preto môžu nájsť uplatnenie nielen v poľnohospodárskych firmách, ale aj v ďalších inštitúciách. Mnoho našich absolventov pokračuje v štúdiu na Poľnohospodárskej univerzite v Nitre, na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici či na Univerzite veterinárneho lekárstva v Košiciach. Ale dajú sa nájsť aj na ďalších vysokých a vyšších odborných školách.

Skryť Vypnúť reklamu

Reprezentovať bude Lukáš
Už o pár dní pocestuje štvrták Lukáš Franek z Varína, budúci agropodnikateľ, do Topoľčian. „Uskutoční sa tam celoslovenská Súťaž o mlieku, ktorú organizuje ministerstvo školstva. Postúpilo na ňu 23 víťazov školských kôl, zo všetkých poľnohospodárskych škôl na Slovensku. Zatiaľ sme tam vždy boli úspešní,“ verí aj v Lukášov úspech riaditeľ školy Ľubomír Schvarc. Najväčšie obavy má pred súťažou Lukáš z testu. „Na školskom kole bol tento rok oveľa ťažší ako vlani,“ priznáva sa chlapsky. Ale verí si. Z praktickej časti strach nemá. Je presvedčený, že čo sa raz človek naučí, to už vie.

Príďte študovať k nám
Na Strednú poľnohospodársku školu v Žiline
Prvé kolo prijímacích pohovorov do prvého ročníka na školský rok 2007/08
bude v budove školy 7. a 10. mája. Pre študijné odbory agropodnikanie a ekonomika pôdohospodárstva budú zo slovenského jazyka a literatúry a s prírodopisu. Pri študijnom odbore vidiecka turistika je podmienkou prijatia úspešné ukončenie akejkoľvek strednej školy maturitnou skúškou a preukázanie požadovaných vstupných vedomostí formou prijímacej skúšky. Tá bude v mesiaci jún.
Čo vám môžeme ponúknuť
AGROPODNIKANIE 4210 6
s odborným zameraním na poľnohospodársky manažment (08) a záhradnícku výrobu (09)
Štvorročný študijný odbor pre chlapcov i dievčatá. Jeho absolventi nájdu uplatnenie v štátnych i súkromných podnikoch poľnohospodárskej výroby a služieb, vo výskume, šľachtení, ale aj v mimorezortných a štátnych spoločnostiach, v štátnej správe, agroturistike a v podnikateľskej činnosti. Nič im nebráni pokračovať aj v ďalšom štúdiu na vysokých školách rôzneho zamerania či v pomaturitnom špecializačnom štúdiu. Od uchádzačov o tento študijný odbor sa vyžaduje dobrý zdravotný stav, nemali by trpieť poruchami pohybového ústrojenstva, alergiami kože, dýchacích ciest a chorobami srdca.
EKONOMIKA PÔDOHOSPODÁRSTVA 4236 6 00
Aj tento odbor je určený rovnako chlapcom ako i dievčatám po skončení základnej školy.
VIDIECKA TURISTIKA 4221 7
Denné, 3-ročné pomaturitné štúdium pre absolventov stredných škôl. Štúdium sa končí absolventskou skúškou a poskytuje vzdelanie na úrovni bakalára.
Čo dokážu absolventi
POĽNOHOSPODÁRSKY MANAŽMENT
Vykonávať manažérske činnosti, používať výpočtovú techniku v riadení výroby, v účtovníctve, pri vedení a využívaní štatistiky a v technike administratívy. Absolvent plynulo ovláda jeden svetový jazyk a má oprávnenie na vedenie motorového vozidla.
ZÁHRADNÍCKA VÝROBA
Sú mu vlastné odborné záhradnícke práce, má poznatky o tom, ako dopestovať, spracovávať, upravovať, skladovať, expedovať a predávať záhradnícke výpestky a produkty. Ovláda aj rôzne techniky a spôsoby viazacích a aranžérskych prác, ale aj základy ekonomiky, účtovníctva, marketingu, techniky administratívy a cudzí jazyk. Má aj vodičský preukaz.
EKONOMIKA PÔDOHOSPODÁRSTVA
Pre absolventa nie je problém uplatniť sa v ekonomických funkciách, vykonávať účtovné a odbytové operácie, viesť agendu malého i stredného podnikateľského subjektu. Ovládajú techniku administratívy, v dvoch zahraničných jazykoch vedia komunikovať s obchodnými, bankovými a ďalšími partnermi.
VIDIECKA TURISTIKA
Okrem pozícií v riadiacich funkciách v malých a stredných podnikoch môžu absolventi poskytovať služby vidieckeho cestovného ruchu, pracovať v turistických informačných kanceláriách, ale uplatnia sa aj ako manažéri vo veľkých organizáciách, napríklad v hotelových spoločnostiach.
Prečo práve k nám
•v škole je bohatá ponuka záujmových krúžkov (matematika, basketbal, futbal, futsal, turistika, zdravotnícky, anglický jazyk, country tance, aranžovanie, informatika a internet, ekonomika, cestovný ruch, písanie na PC, recitačný, enviromentalistika, volejbal,
•škola má vlastnú telocvičňu s dvoma posilňovňami,
•vlastnú jedáleň v areáli školy, cena za obed je 26 korún, výber z dvoch jedál, jedno z nich racionálna výživa,
•máme desať odborných učební (biológia, chémia, ekonomika, cudzie jazyky, informatika, písanie na PC, rastlinnej a živočíšnej výroby, dopravnej výchovy), všetky sú vybavené audiovizuálnou technikou, učebnými pomôckami, modernou výpočtovou technikou a inernetom,
•spolupracujeme aj s poľnohospodárskymi školami v zahraničí, so Združenou strednou školou poľnohospodárskou Česky Těšín a s poľskou školou v Miedzyswieciu, s ktorými organizujeme spoločné súťaže a výmenné praxe našich žiakov.
Čo ponúkame navyše
•využívanie internetu zdarma,
•možnosť získať vodičský preukaz v rámci vyučovania v škole,
•využívanie posilňovne zdarma,
•stravovanie v školskej jedálni,
•rozvoj osobných záľub v krúžkoch.
Čo treba urobiť?
Zvážiť, či spĺňate všetky predpoklady, najmä zdravotné. Potom si zvoliť ten správny študijný odbor a vyplniť prihlášku. Na študijný odbor agropodnikanie máte možnosť dostať sa bez prijímacích skúšok, pokiaľ ste na základnej škole dosiahli celkový priemerný prospech z vyučovacích predmetov za ôsmy a prvý polrok 9. ročníka do 2,50. Na študijný odbor ekonomika pôdohospodárstva sa na prijatie bez prijímacích skúšok vyžaduje priemerný prospech do 2,00.
Na Dni otvorených dverí v októbri 2006 sa tretiaci zo študentskej spoločnosti Dineros (3. E) venovali najmladším návštevníkom. Poukazovali im školu a pripravili pre nich veľa zábavy a súťaží.

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 2. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 4. Znalec slovenského brandy
 5. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 6. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 7. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 8. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 2. Samočistiace vypínače chránia pred infekciami
 3. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 4. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 5. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 6. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 7. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 8. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 9. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále
 10. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 7 038
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 165
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 654
 4. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 521
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 4 327
 6. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 3 923
 7. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 493
 8. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 491
 9. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy? 3 349
 10. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 2 620

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Za ty prachy z Bruselu
 2. Zuzana Cascino: Striptér duše
 3. Kristína Jakubičková: Je sila osobnosti synonymom bezohľadnosti či fyzickej zdatnosti?
 4. Ivo Nesrovnal: Vďaka Angele Merkelovej!
 5. Viktor Pamula: Spišiaci stále nohami na zemi
 6. Ladislav Boršoš: Valloslava/nahlas…
 7. Peter Chudý: Ako policajný funkcionár zničil stopy na mieste činu (vraždy/samovraždy) alebo v polícii sú stále ľudia, ktorí tam nemajú čo robiť.
 8. Víťazoslav Würschner: A snívať môžeme ďalej...
 1. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 595
 2. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné. 5 467
 3. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 4 778
 4. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 187
 5. Andy Morávek: Tomuto štátu už nedarujem ani jedinú kvapku mojej krvi. Nezaslúži(š) si ju! 3 814
 6. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne 3 795
 7. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch 3 746
 8. Stanislav Martinčko: Bude Róbert Fico aj Borisovi Kollárovi ďakovať za dobre odvedenú prácu? 3 170
 1. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 2. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 3. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
 4. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti
 5. Adam Valček: Kauza DPB: Čo robiť, keď Platiť sa oplatí pýta stovky eur za pokutu z MHD
 6. Adam Valček: V bratislavskej MHD prebehol najväčší biznis s pokutami, ovplyvní vyše 100-tisíc ľudí
 7. Adam Valček: Ako Cetelem porušuje zákon a zarába (+ návod, ako zato firmu zažalovať)
 8. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Andrej Majštiník (vľavo) v pohárovom zápase proti Žiline.

Rozhovor s útočníkom TJ Jednota Bánová.


25. sep

Frézovať sa bude v nočných hodinách.


TASR 25. sep

ŽSK v spolupráci s ďalšími zamestnávateľmi v kraji zaočkoval už viac než 800 pracovníkov.


TASR 25. sep
Tréner Žiliny Stanislav Škorvánek.

Po dvoch zápasoch má Žilina skóre 12:3.


25. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Obeť mala len 27 rokov.


25. sep

Dieťa spadlo do podzemnej nádoby na zber dažďovej vody.


a 1 ďalší 25. sep

Vodič motocykla neprežil náraz do dopravnej značky. Osobné auto, v ktorom boli aj dve deti, sa zrazilo s domiešavačom.


25. sep

Prinášame vám prehľad novorodeniatok, ktoré sme odfotili v trenčianskej a myjavskej pôrodnici. Ich fotky boli zverejnené v MY Trenčianskych novinách.


15 h

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Za ty prachy z Bruselu
 2. Zuzana Cascino: Striptér duše
 3. Kristína Jakubičková: Je sila osobnosti synonymom bezohľadnosti či fyzickej zdatnosti?
 4. Ivo Nesrovnal: Vďaka Angele Merkelovej!
 5. Viktor Pamula: Spišiaci stále nohami na zemi
 6. Ladislav Boršoš: Valloslava/nahlas…
 7. Peter Chudý: Ako policajný funkcionár zničil stopy na mieste činu (vraždy/samovraždy) alebo v polícii sú stále ľudia, ktorí tam nemajú čo robiť.
 8. Víťazoslav Würschner: A snívať môžeme ďalej...
 1. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 595
 2. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné. 5 467
 3. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 4 778
 4. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 187
 5. Andy Morávek: Tomuto štátu už nedarujem ani jedinú kvapku mojej krvi. Nezaslúži(š) si ju! 3 814
 6. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne 3 795
 7. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch 3 746
 8. Stanislav Martinčko: Bude Róbert Fico aj Borisovi Kollárovi ďakovať za dobre odvedenú prácu? 3 170
 1. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 2. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 3. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
 4. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti
 5. Adam Valček: Kauza DPB: Čo robiť, keď Platiť sa oplatí pýta stovky eur za pokutu z MHD
 6. Adam Valček: V bratislavskej MHD prebehol najväčší biznis s pokutami, ovplyvní vyše 100-tisíc ľudí
 7. Adam Valček: Ako Cetelem porušuje zákon a zarába (+ návod, ako zato firmu zažalovať)
 8. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu