Je v nich totiž neuveriteľná vlhkosť, na ktorú neboli konštruované. Podľa primátora Ivana Harmana ide o sociálne ubytovanie, v ktorom žijú občania, ktorí neboli schopní dlhodobo platiť nájomné.
Keďže ľudia sa sťažujú, mesto vykonalo v unimobunkách kontrolu. „Poslal som na miesto ľudí zo sociálneho odboru preveriť situáciu. Fakt je ten, že tam býva viac ľudí, ako pre koľkých boli konštruované. Navyše sa neužívajú štandardným spôsobom,“ uviedol Ivan Harman. Podľa jeho názoru pracovníci zistili v bytoch 80 – 90-percentnú vlhkosť, ktorá nemôže vzniknúť pri štandardnej prevádzke. „Priamo v izbách sa perie, suší prádlo a miestnosti sa dostatočne nevetrali. Tým pádom sa para kondenzovala na stenách a dochádzalo k poškodeniu,“ dodal Harman.
Firma, ktorá unimobunky stavala, odporučila výmenu okien a to už aj zrealizovala. Výrobca však rovnako zdôrazňuje, že v takýchto bytoch sa nesmie prať. Problém ale je, že títo ľudia si nemajú kde inde oprať a usušiť prádlo. „Myslím si, že v každom byte, ktorý by sa takto používal, by došlo k problému. Toto je však sociálne ubytovanie. Na meste máme evidovaných 4-tisíc žiadostí od ľudí, ktorí sú v podobnej situácii a neviem si predstaviť situáciu, že by mesto stavalo a prideľovalo štandardné byty ľuďom, ktorí dlhodobo neplatia nájomné,“ uviedol Harman. Podľa jeho názoru v súčasnosti mesto uvažuje aj nad tým, že by postavili jednu špeciálnu unimobunku určenú na pranie a sušenie prádla.
Neplatičov z bytovky na Kysuckej ulici vysťahovali koncom minulého roka a na jej mieste vyrástlo parkovisko pre medzinárodný hotel. Už niekoľko dní na to sa však objavilo podozrenie, že v unimobunkách prebýva oveľa viac ľudí, ako je oficiálne prihlásených. Podľa našich informácií tam mohlo bývať aj viac ako 50 osôb, ale nachádza sa tam iba 8 dvojizbových bytov a každý z nich je podľa výrobcu určený pre dve až tri osoby. Maximálne teda pre
24 ľudí.