Zmluva o pôžičke
Zmluvou o pôžičke prenecháva veriteľ dlžníkovi veci určené podľa druhu, najmä peniaze a dlžník sa zaväzuje vrátiť po uplynutí dohodnutej doby veci rovnakého druhu.
Právny vzťah založený touto zmluvou môže byť tak odplatným, ako aj bezodplatný. Pre jej platnosť a nevyžaduje osobitná forma. Možno ju teda uzavrieť ústne, konkludentným prejavom. Bolo by však vhodné, aby veriteľ s dlžníkom uzatvoril zmluvu v písomnej forme z dôvodu zamedzenia neskorších možných nedorozumení a nejasností. Zmluva by mala obsahovať druhovo určené veci prenechávajúce sa na voľné nakladanie s ich prechodom do vlastníctva dlžníka, povinnosť vrátiť vec rovnakého druhu a obvykle aj dobu splatnosti jej vrátenia.
Ak však doba vrátenia pôžičky nie je dohodnutá, dlžník je povinný splniť dlh prvého dňa po tom, čo ho veriteľ o plnenie požiadal. Odo dňa, keď veriteľ mohol toto svoje právo vykonať po prvý raz, začne plynúť trojročná premlčacia doba na jeho súdne uplatnenie, inak táto premlčacia doba začne plynúť od dohodnutej doby splatnosti. Pokiaľ by však účastníci zmluvy ponechali dobu plnenia na vôli dlžníka a ten by splatenie dlhu odďaľoval, určí ju na návrh veriteľa súd podľa okolností prípadu tak, aby to bolo v súlade s dobrými mravmi.
Podľa Občianskeho zákonníka pri peňažnej pôžičke možno dohodnúť úroky. Pri nepeňažnej pôžičke možno dojednať namiesto úrokov plnenie primeraného väčšieho množstva alebo vecí lepšej akosti, spravidla toho istého druhu.
Úrok je odplata za užívanie peňažnej istiny a plní sa v určitom percente za určité obdobie. Pri peňažnej pôžičke účastníci zmluvy môžu si dohodnúť úroky obvykle určitým percentom stanoveným za príslušnú dobu. Výška úrokov závisí od zmluvných strán a nie je žiadnym právnym predpisom ustanovená ani limitovaná. Výška dohodnutých úrokov by však nemala byť v rozpore s dobrými mravmi, pretože takáto dohoda by bola neplatná. Ak účastníci v zmluve o peňažnej pôžičke nedohodnú úroky, veriteľ má právo len na vrátenie istiny, t.j. sumy požičaných peňazí. Ak sa však dlžník dostane do omeškania s plnením peňažného dlhu, má veriteľ právo požadovať od neho úroky z omeškania vo výške zodpovedajúcej dvojnásobku diskontnej sadzby určenej Národnou bankou Slovenska platnej k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.
JUDr. Milan Rojček
advokát