Chceme byť školou pre všetkých
Základnú školu v Rajeckých Tepliciach navštevuje tento školský rok 431 detí. O žiakoch, úspechoch, radostiach aj starostiach školy, ktorá sa nachádza v malebnom kúpeľnom mestečku, sme sa porozprávali s riaditeľom školy Branislavom Babincom.
„Tento rok sa nám do prvého ročníka prihlásilo viac ako 30 prváčikov, takže môžeme otvoriť dve triedy,“ začína riaditeľ školy Branislav Babinec najčerstvejšou informáciou. „Sme tomu veľmi radi, pretože 24 -26 detí v jednej triede, ako bolo v predchádzajúcich rokoch, je dosť veľa a výuka išla na úkor deti,“ pokračuje riaditeľ. Na druhej strane v novom školskom roku ubudne jedna trieda deviatakov a zostanú len dve. „Počet žiakov nám síce klesá, ale nie je to úbytok, ktorý by ohrozil fungovanie školy,“ myslí si Branislav Babinec a zároveň vyjadrí vieru, že demografický vývoj v najbližších rokoch sa stabilizuje a počet tried sa ustáli. Veľkosť školy je podmienená aj tým, koľko sa zapíše detí do prvej triedy v malotriedkach v školskom obvode, ktorý spadá pod ZŠ Rajecké Teplice a zahŕňa Konskú, Stránske a Kunerad.
V ZŠ Rajecké Teplice sa okrem klasického vyučovania venujú bohatej mimoškolskej činnosti a vytvárajú podmienky pre mnohé ďalšie aktivity. Tradičné sú úspechy v literárnej oblasti pod vedením slovenčinárky Anny Dubovanovej. Piatačky Simona Jančíková a Zuzana Kianičková pod vedením učiteľky Janky Slávikovej vymysleli rozprávky, s ktorými sa zúčastnili krajského kola súťaže Detská literárna Žilina. Svet detskej fantázie im vyčaroval dve prvé miesta. Žiaci sa pravidelne zúčastňujú okresných kôl Hviezdoslavovho Kubína a od novembra si vydávajú vlastný školský časopis. Deti rozvíjajú svoju činnosť v rôznych športových krúžkoch – volejbalový, strelecký, stolnotenisový, basketbalový. Futsalistické družstvo sa zapísalo v celoslovenskom finále pohára v Bratislave, kde starší žiaci obsadili vynikajúce druhé miesto a v kategórii mladších žiakov si vybojovali krásne štvrté miesto. Cyklisti z cyklistického krúžku sú nádejnými majstrami Slovenska vo svojich vekových kategóriách. Pred troma rokmi sa na pôde školy uskutočnila celoslovenská súťaž pod záštitou olympijského víťaza Antona Tkáča. Cyklistika, ktorá nemala veľkú tradíciu, sa úspešne rozvíja, deti sa jej s radosťou venujú aktívne a reprezentujú nielen svoj krúžok, ale aj školu a mesto.
„Naša škola vychádza v ústrety šikovným a nadaným deťom najmä z nižších ročníkov, aby rodičia nemuseli s deťmi dochádzať až do Žiliny,“ vysvetľuje riaditeľ školy. Druhý rok je v priestoroch školy k dispozícii výtvarný odbor základnej umeleckej školy zo Žiliny, ďalej tu funguje tanečný odbor a jazyková škola. Deti, ktoré majú predpoklady a sú zručné, môžu rozvíjať svoj talent.
Na škole úspešne funguje od školského roku 2004/2006 počítačový krúžok pod vedením pedagogičky Viery Jančovej. Deti sa oboznamujú s počítačovou technikou už od prvej triedy. V rámci projektu Infovek - Tvorivá informatika s Baltíkom a medzinárodnej súťaže Baltík 2006 v Košiciach obsadil ôsme miesto Samuel Gavlák a Maroš Janura, štrnáste miesto Julián Vrábel a Jakub Hamza. V tomto školskom roku sa zapojili do súťaže Vianoce s Baltíkom, výsledky zatiaľ neboli zverejnené.
„Naši žiaci sa zapájajú do kultúrnych podujatí, pomáhajú pri dobrovoľnej činnosti občianskym a záujmovým združeniam, zaujíma ich to a my ich v tom podporujeme,“ zhrnie nakoniec mimoškolskú činnosť riaditeľ rajeckoteplickej základnej školy.
Pálčivým problémom je pravidelne otázka financovanie školy. „Objem peňazí je každoročne nedostačujúci, a tak ako na iných školách i my sa musíme boriť s problémami tohto druhu,“ dotkne sa riaditeľ školy citlivej oblasti. „Našťastie sa nám tento rok podarilo navýšiť rozpočet a konečne nám zostanú peniaze aj na údržbu budov,“ prezradí a zároveň pochváli spoluprácu s rodičmi. Podarilo sa im zabezpečiť vymaľovanie veľkej i malej telocvične, za čo sú veľmi vďační. Prácu odviedol šikovný otecko a materiál zaplatil ochotný sponzor. Mnoho vecí si dokážu opraviť svojpomocne. Chystajú sa na rekonštrukciu podláh v dvoch učebniach, kde sa prepadla dlážka a toalety, kde je potrebné okrem iného vymeniť plechové medzistienky. „Mesto na konci kalendárneho roka našlo finančné prostriedky na výmenu časti okien, my sme financovali výmenu dverí. Máme opravenú strechu na obidvoch budovách a podarilo sa nám získať účelovú dotáciu na rekonštrukciu telocvične, kde nám predvlani došlo k prepadnutiu podlahy. Vymenili sme palubovku a strechu,“ vymenováva Branislav Babinec. Ďalšou prioritou je starostlivosť o vonkajší areál, aby ho mohli využívať nielen v prospech školy. Nakoniec sa nám riaditeľ školy pochválil perličkou, ktorú miestnym školákom iste budú závidieť rovesníci z iných škôl. „Našu telocvičňu využívajú známi športovci, ktorí chodia do nášho kúpeľného mesta na rekondičné pobyty,“ prezradí. Medzi celebritami, ktoré si vyskúšali školskú telocvičňu, pravidelne patria olympijskí víťazi a majstri sveta vodní slalomári v bratia Hochschornerovci, nedávno to boli futbalové hviezdy zo Slovanu Bratislava, ale i známy tanečník Freddy Aissy so svojou tanečnou skupinou.
Vydávajú si vlastný školský časopis
Počas našej návštevy v Základnej škole v Rajeckých Tepliciach sa nám podarilo urobiť krátky rozhovor s časťou redakčnej rady, ktorá má na starosti vydávanie školského časopisu. Zatiaľ sa im podarilo vydať dve čísla v obmedzenom náklade - jeden výtlačok do každej triedy. Budeme im držať palce, aby sa im podarilo zohnať sponzora a úspešne pokračovať v ďalšej práci.
Čí to bol nápad?
Nápad sa zrodil v hlave našej pani učiteľky Anny Dubovanovej, ktorá nás učí slovenský jazyk a ktorá je zároveň našou hlavnou poradkyňou, korektorkou a všetko ostatné.
Ako funguje vaša redakcia?
Na porade si rozdelíme úlohy, každý z nás má na starosti inú rubriku. Dohodneme sa, ako bude vyzerať ďalšie číslo. Ešte stále sa však učíme a dúfame, že sa nám bude dariť.
Kde zbierate námety na články?
Inšpirujeme sa na internete, v časopisoch, ale nápady sú hlavne z našej hlavy. Vyberáme najzaujímavejšie udalosti zo školského života, ktoré potom prenesieme do časopisu.
Chceli by ste sa stať novinárom?
Peter Klinec: Najskôr som nemal veľký záujem o takúto prácu. Potom som to vyskúšal, napísal som nejaké články a teraz sa mi to tak zapáčilo, že by som v tejto práci chcel pokračovať naďalej.