Preto je samozrejmé, že sa ľahko prenesú i na človeka, ohrozené sú hlavne deti.
ČO JE ŠKRKAVKA
Škrkavka psia je celosvetovo najrozšírenejší, veľmi nebezpečný vnútorný cudzopasník psov. Jej telo má oblý tvar, samce v dospelosti merajú 8-12cm, samice sú ešte dlhšie. Žijú v tenkom čreve a ich potravou je črevný obsah hostiteľa. Ak sa premnožia, odchádzajú z tela hostiteľa s trusom. Ich vývoj je zložitý a nemusí byť vždy rovnaký. Škrkavkami sú často napadnuté aj šteňatá pri narodení. Vajíčka škrkaviek sú veľmi odolné, nezničí ich mráz ani bežné dezinfekčné prostriedky. Neznášajú však teploty nad 60 stupňov Celzia ani priame slnečné žiarenie.
PRENOS NA ČLOVEKA
Je to celkom jednoduché. Stačí, ak si sadnete na trávu, utriete si topánku, na ktorej sú zvyšky psieho trusu alebo pokosíte trávnik a neumyjete si potom poriadne ruky. Ak sa vám na ne dostali zrelé vajíčka parazitov, môžete mať problém.
PRVÉ PRÍZNAKY
Najhoršie je to, že prvé príznaky u človeka sa môžu prejavovať ako nešpecifické chrípkové príznaky. „Záleží na tom, v ktorom orgáne sa larvy nachádzajú. V akútnom štádiu je to zvýšená teplota, kašeľ a zväčšená pečeň. Diagnóza sa dá pomerne jednoducho potvrdiť na základe vyšetrenia protilátok v krvi,“ informovala nás Elena Nováková, primárka oddelenia klinickej imunológie Nemocnice s poliklinikou v Žiline. Podľa štatistík oddelenia sa v našom regióne vyskytne ročne 20-25 prípadov, hlavne u detí. „Pri prevencii je najdôležitejšie dodržiavanie hygieny pri kontakte so zvieratami. Veľmi nebezpečné sú detské pieskoviská,“ dodala Elena Nováková.
NEBEZPEČNÉ PIESKOVISKO
Čistota detských pieskovísk je problematická. V materských školách sa robia pravidelné kontroly. „Vlani sme skontrolovali pieskoviská vo všetkých materských školách a všetky výsledky boli v norme,“ dozvedeli sme sa od doktorky Aleny Šulovej z oddelenia hygieny detí a mládeže Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Žiline. O hygiene na ostatných pieskoviskách sa však nedá hovoriť. Nemajú totiž žiadneho pána. Dištancujú sa od nich mestá i obce. „Ale chystáme sa skontrolovať aj tie,“ pridala ďalšiu informáciu Alena Šulová.
ČO MAJÚ ROBIŤ PSÍČKÁRI
Túto otázku sme položili Janovi Šrámkovi z kynologického klubu Sanedog. „Psíčkári to majú ťažké. Zákon hovorí, že miesta, kde psov nesmú vodiť, musia byť jasne označené. Na druhej strane nikde nie je určené, kde sa psy venčiť môžu. V zahraničí sú presne vymedzené miesta na venčenie psov a existujú tam služby, ktoré po psíkoch všetko upracú. Toto sa platí z daní, ktoré chovatelia za psov zaplatia.“ Je však pravda, že mnohí majitelia psov vodia svojich miláčikov na miesta, kde by skutočne nemali čo robiť. Okruhom sa tu opäť dostávame k detským pieskoviskám a ihriskám.
NEZABUDNÚŤ NA ODČERVOVANIE
„Každé šteniatko po narodení má parazity,“ taká je pravda, ktorú nám potvrdil veterinár Robert Ferenc. Jediná možnosť je odčervovanie tabletkami, ktoré bežne dostať u každého zverolekára. Od dvoch týždňov života šteniatka do 3 mesiacov každé dva týždne, do pol roka každý mesiac a potom podľa toho, kde pes žije. Pokiaľ v meste tak 3- 4-krát ročne, na dedine stačí aj dvakrát. „Ideálne je raz za rok dať urobiť psíkovi vyšetriť trus. Je to jednoduchá záležitosť, stojí to pár korún a každý veterinár to urobí za desať minút. Zabrániť kontaktu dieťaťa so psom je veľmi ťažké a vzájomné oblizovanie je mostom k larválenej toxokaróze,“ uzavrel Robert Ferenc.