Oproti vrchu Polom môžeme v časti lesa Havran, ktorý sa nachádza pod vrcholom kopca Kojšová, nájsť zaujímavé obrovské skalné útvary.
Dostať sa dá k nim buď po ceste a chodníku od lomu Kosová, ktorý sa nachádza na konci lanového dopravníka, ktorým sa dopravuje vápenec z lomu. Z tohto miesta treba ísť po ceste a potom prudko stúpať po žltej značke do kopca a ani nie za hodinku ste pri skalách. Ďalší výstup je možný od autocampingu Strečno, kde sa ide popod vrch Špicák alebo žltou značkou cez jeho niekoľko vrcholov a vyhliadkových miest na hrad Strečno, Váh a Krivánsku časť Malej Fatry. Menej náročná je cesta popod tento kopec po lúkach, keď sa miernym stúpaním dostaneme na križovatku do sedla k stožiaru vysokého napätia. Odtiaľ pokračujeme po značke doprava a za dvadsať minút dostaneme ku kameňom. Celá opísaná trasa sa dá „zokruhovať“ a je to príjemný poldenný alebo celodenný výlet spojený s náročnejším výstupom k pamätníku na Javorine.
Čo nás teda čaká na Havraní? Najskôr je to päťdesiat metrové stúpanie, či skôr lezenie štvornožky, no už z diaľky vidíme, ako sa na nás díva starecká kamenná tvár. Tá má velikánsky nos, hlboké oko a ústa, ktoré akoby niečo dojedli. Oko sa pozerá priamo na ďalší zaujímavý kamenný útvar. Z jednej strany vyzerá ako kamenný hríb, ktorý má od zeme až po vrchol okolo sedem metrov, z iného pohľadu tam môžeme nájsť aj ľudskú tvár, či skôr tvár kamenného obra, ktorý sa prepadol pod zem a s nej mu ostala trčať len hlava. Ak kráčame od týchto obrov smerom na vrch Kojšová, nájdeme ďalšiu zakliatu hlavu predhistorického jaštera a ešte vyššie aj jednohrbú ťavu s pekným profilom hrbu a hlavy.
Zaujímavé sú aj ďalšie okolité kamene, v ktorých sa dajú pri troške fantázie nájsť rôzne bájne postavy či predpotopné živočíchy. Problém nájsť tváre, či zvieratá nemajú najmä deti, ktoré tu majú možnosť dať voľnosť svojej fantázii. Pri spoznávaní kamenných tajomstiev im môžeme urobiť oheň na jednom z dvoch upravených ohnísk a opiecť im slaninku, či špekáčik. Keď sa rozhodnete pre tento výlet za tajomstvami kamenej krásy, nesmiete si zabudnúť so sebou zobrať aj niečo na pitie, lebo tu široko ďaleko žiadna voda nie je. No a na záver ešte jedna rada. Treba myslieť aj na oblečenie, lebo na vrchole dosť prefukuje a spoteným deťom bude veľmi rýchlo zima.
Úvahy o to, ako vznikli tieto skalné útvary, sú rôzne. Väčšinou vznikajú tak, že v miestach, kde tečie voda, táto za tisícročia vymyje rôzne tvary, ale tu na vrchole mohla k tvárneniu vápencových kopcov a útvarov dopomôcť len dažďová voda, mráz a vietor. Alebo sa to naozaj premenili v minulosti obri a zvieratá na kameň? Najlepšie je presvedčiť sa o tom na vlastné oči. Tohtoročná zima- nezima je na takúto turistiku priam určená.