Medzinárodná organizácia pre migráciu na Slovensku pôsobí už desať rokov. Minulý rok vzniklo v Bratislave Migračné informačné centrum IOM (MIC IOM), ktoré má svoju pobočku aj v Košiciach. Jeho cieľom je pomáhať migrantom pri integrovaní sa do života a práce na Slovensku. O konkrétnych aktivitách sme sa rozprávali s vedúcou úradu IOM na Slovensku Zuzanou Vatráľovou.
Medzi jednu z najnovších aktivít patrí aj pomoc pri rekvalifikácii a vzdelávaní cudzincov, aby sa mohli lepšie začleniť do spoločnosti. V MIC IOM pomáhame cudzincom aj pri hľadaní zamestnania a poskytujeme im poradenstvo o možnostiach zvýšenia si kvalifikácie, aby sa mohli lepšie uplatniť na trhu práce.
Aká je forma pomoci pri rekvalifikácii a vzdelávaní cudzincov?
Je to finančná podpora na rekvalifikačný alebo vzdelávací kurz, vďaka ktorému sa zvýšia šance cudzinca na získanie práce na Slovensku. O podporu sa môžu uchádzať cudzinci, ktorí majú na Slovensku legálny pobyt. Pracovné povolenie nie je podmienkou.
Čo ak cudzinec zhruba vie, čo chce robiť, ale nevie, aký kurz by mu k získaniu tejto práce pomohol?
Ak cudzinci nemajú konkrétnu predstavu o kurze, ale vedia, ako by sa chceli realizovať a uplatniť na trhu, naši pracovníci v MIC IOM im pomôžu a poradia aj pri výbere kurzu .
Akou formou sa žiada o finančný príspevok?
Záujemcovia o podporu musia vyplniť a doručiť do MIC IOM jednoduchý formulár. S každým uchádzačom pracujeme individuálne a každú žiadosť o podporu posudzujeme s ohľadom na situáciu konkrétneho migranta, jeho potreby a možnosti. Aj keď na podporu nie je právny nárok, snažíme sa pomôcť každému, kto má záujem o prácu a je pripravený vzdelávať sa.
Aké kurzy môžu žiadatelia absolvovať?
Je to, napríklad, kurz slovenského jazyka, počítačové kurzy, manažérske kurzy, kurzy v remeselných profesiách, ale aj rôzne odborné kurzy podľa vlastného výboru. Často sa stáva, že vzdelanie získané vo vlastnej krajine nie je dostačujúce na požadované miesto a niekedy stačí absolvovať odborný alebo rekvalifikačný kurz u nás a záujemca má hneď vyššie šance na prácu.
Koľko finančných príspevkov ste už doteraz pridelili?
Doteraz úspešne absolvoval kurz jeden migrant z Indie, ktorý absolvoval komplexný počítačový kurz, čím sa výrazne zvýšia jeho možnosti nájsť si na Slovensku prácu. V súčasnosti však máme ďalších šesť žiadostí o finančnú pomoc.
O akú pomoc ešte môžu cudzinci pri hľadaní práce požiadať?
Naša pomoc okrem iného zahŕňa aj presný postup, ako získať povolenie na zamestnanie vrátane podrobného zoznamu dokumentov, kontaktných adries a všetkých dôležitých informácií, ktoré záujemca o prácu potrebuje. Pracovníci centra pomôžu napísať životopis alebo sprievodný list. Hľadať si zamestnávateľa klienti centra už potom musia sami, vzájomná komunikácia, predovšetkým podporované rekvalifikačné kurzy, však môžu zvýšiť ich šance na úspech.
Čo ešte svojim klientom na Slovensku poskytuje?
Migračné informačné centrum IOM vzniklo v apríli 2006 s cieľom napomáhať integrácii na trh práce a do spoločnosti, poskytovať informácie a poradenstvo v hlavných oblastiach života cudzincov na Slovensku - ako je pobyt, ubytovanie, práca, vzdelávanie, zdravotná starostlivosť a podobne. Našou cieľovou skupinou sú cudzinci, ktorí majú na Slovensku legálny pobyt. Migračné informačné centrum IOM je súčasťou projektu Migračné informačné centrum na pomoc migrantom a obchodovaným osobám pri integrácii na trh práce a do spoločnosti, ktorý je financovaný z prostriedkov Európskeho sociálneho fondu v rámci Iniciatívy Spoločenstva EQUAL.
Koľkým klientom ste minulý rok pomohli?
Počas prvého roka svojho fungovania sme poskytli informácie a poradenstvo vyše 130 klientom. Najväčší záujem bol o informácie o získaní občianstva, pracovného povolenia, vybavovaní manželstva s cudzincom, či zdravotnej starostlivosti. Projektový partner Kabinet výskumu biologickej a sociálnej komunikácie SAV zorganizoval v spolupráci s IOM diskusné stretnutia s verejnosťou, zamerané na začleňovanie migrantov do spoločnosti v rôznych regiónoch Slovenska.
S kým spolupracujete pri získavaní informácií alebo pri pomoci migrantom na Slovensku?
Činnosť MIC IOM sa opiera o širokú spoluprácu so združeniami, spolkami, zväzmi, asociáciami i neformálnymi klubmi či skupinami cudzincov dlhodobo žijúcimi v SR. S komunitami migrantov spolupracujeme aj prostredníctvom ich zástupcov - kultúrnych mediátorov.
Aké nové aktivity pripravujete na rok 2007?
Bude to séria okrúhlych stolov v jednotlivých regiónoch Slovenska, ktoré budú zamerané na integráciu cudzincov na slovenský trh práce, na problémy a prekážky, na ktoré cudzinci pri hľadaní práce narážajú a možné riešenia. Na okrúhlych stoloch sa zúčastnia zástupcovia štátnej správy, predstavitelia regiónov, zamestnávatelia i organizácie, ktoré pracujú s cudzincami. Zároveň budeme pokračovať v našich doterajších aktivitách.