Tento kolektívny šport sa hrá so špeciálnymi hokejkami v halách na tvrdom povrchu. Okolo ihriska sú nízke mantinely. Florbal sa do Žiliny dostal v roku 1998.
„V tomto roku som založil v Žiline Športový klub Juventa, kde boli najskôr oddiely kondičnej prípravy pre individuálne a kolektívne športy. Chodieval som k susedom do Čiech, kde sa mi páčilo, že niektorí tréneri používali florbal po tréningu na rozptýlenie, aby si športovci trochu oddýchli a odreagovali sa. Zakúpil som v Čechách florbalové hokejky a takto sa dostali do Žiliny,“ hovorí Marián Zrník, v súčasnosti prezident žilinského florbalového klubu. Odvtedy sa veľa vecí zmenilo. Žilinských nadšencov oslovili zo vznikajúceho Flobalového zväzu z Bratislavy. V súčasnosti je v Juvente najviac členov práve vo florbalových oddieloch, či už chlapcov alebo dievčat. „Prvé florbalové zápasy sa v Žiline hrali počas vianočného turnaja o Putovný pohár ŠK Juventa. Bolo to v roku 2001. Podujatie bolo zaradené do celoslovenskej Florbalovej ligy. Vtedy sme hrali s jednoduchým materiálom, neboli to žiadne náročné hokejky. Až postupne sme sa prepracovali k lepším hokejkám,“ pokračuje Marián Zrník. V súčasnosti hrajú Žilinčania extraligu. V posledných dvoch ročníkoch obsadili zhodne siedme miesto. Minulý rok začala spolupráca klubu s Centrom voľného času Žirafa, čím sa zlepšili tréningové podmienky. „Predtým sme trénovali v priestoroch bez mantinelov. Teraz máme podmienky ako ostatné tímy a môžeme sa pripravovať na reálnom ihrisku. Predtým sa pri tréningu stalo, že lopta letela tri metre nad zemou, odrazila sa od steny a hralo sa ďalej, čo pri predpísaných mantineloch a hre na obmedzenom ihrisku nie je možné. Na druhej strane však očakávame, že teraz sa zlepšia aj výsledky v extralige. V tejto sezóne máme cieľ umiestniť sa v prednej časti tabuľky, čo bude dosť ťažké,“ hovorí Dušan Ondruš, tréner žilinských florbalistov. Káder žilinského tímu tvoria stredoškoláci. Doplnený je študentmi, ale aj staršími hráčmi, ktorí však majú svoje povinnosti a sú mimo Žiliny. Na zápasy nastupujú len sporadicky. „Mužstvo je potom nevyvážené. Mladší, ktorí poctivo trénujú, nemajú toľko skúseností. Starší, ktorí majú skúsenosti, nemajú čas vždy hrať zápasy a málo trénujú. Vždy sa snažím nejako to na zápas zložiť dohromady. Raz sa to podarí, inokedy nie,“ pokračuje Dušan Ondruš. Tento tréner vedie v aktuálnej sezóne aj slovenskú florbalovú reprezentáciu do devätnásť rokov. Florbal prežíva veľký boom u susedov v Českej republike, kde je tretím najpopulárnejším športom. „Tento šport má po skúsenosti z Čiech, kde sa po desiatich rokoch prepracoval k obrovskej popularite, veľkú budúcnosť. Podporujú ho už základné školy, kde sa hráva v rámci telesnej výchovy a je vhodný aj pre dievčatá. Ideál je začať v detstve, kedy sa začína pohybovou prípravou. Neskôr sa deti zoznamujú
s florbalom, postupne potom hrajú súťaže,“ dodáva Karol Čepec z Centra voľného času Žirafa. Základ florbalu vznikol v USA, kde ho hrávali študenti na univerzitách. Tu sa však neujal, ale chytili sa ho študenti zo škandinávskych krajín, ktorí pôsobili v USA. Odtiaľ ho doviezli domov a rozvinuli do dnešnej podoby. V bývalom Československu sa hral prvý zápas v roku 1988.