Súd určil jej otcovi platiť výživné vo výške dvoch tisíc korún mesačne od júna 2005. Rozsudok nadobudol účinnosť a vykonateľnosť 22. júna 2006. Paradoxne práve tento rozsudok, na základe ktorého má Jozefa dostávať 2-tisíc korún mesačne, môže pre rodinu znamenať problém.
„Doteraz mala mama príjem asi 8-tisíc korún mesačne. Zahŕňalo to maminu sociálnu dávku, rodinné prídavky na mňa a brata a výživné. Na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny nám však oznámili, že po tom, ako rozsudok nadobudol účinnosť, mame strhnú o tých 2-tisíc korún sociálne dávky,“ hovorí Jozefa. Na tom by ale nebolo nič výnimočné, keby sa vraj otec už na súde nevyjadril, že tie dve tisícky dcére platiť nebude. Tak to tvrdí Jozefa. „Tri a pol tisíca platíme na byt a dve tisícky na inkaso. Zostáva nám tak dohromady dvetisíc korún. Od septembra budem študovať na vysokej škole a peniaze potrebujem aj na lieky, pretože mám chorú chrbticu,“ hovorí Jozefa. Ak otec naozaj svoje tvrdenie dodrží a s platením výživného bude mať problémy, môže sa rodina dostať do existenčných problémov. Jozefa už dokonca podala na otca trestné oznámenie.
Podľa našich informácií je však prípadov neskorého platenia výživného v Žiline okolo tisíc. Právnici Jozefe odporúčajú, aby sa obrátila na exekútora. Výživné je totiž v našom právnom poriadku postavené takmer na úroveň daňových príjmov. Kým daňové nedoplatky sa za trestný čin považujú až od určitej výšky, o nezaplatené výživné sa polícia zaujíma prakticky už od jednej koruny. Navyše vymožiteľnosť výživného prostredníctvom exekútora je podľa právnikov veľmi vysoká a rýchla.
Aj podľa vedúcej oddelenia pomoci v hmotnej núdzi Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Žiline, Aleny Skladányiovej, je exekúcia v takýchto prípadoch prakticky jediným možným riešením. „Ak povinný začne výživné platiť, tak sa dávka o ten rozdiel samozrejme zníži. Výživné je totiž príjem podľa zákona o životnom minime. Keď povinný prídavky nezaplatí v plnej výške, dcéra ako oprávnená osoba je povinná ísť k exekútorovi. Pokiaľ nám donesie potvrdenie od exekútora o začatí exekúcie a doloží ho ku konaniu o pomoci v hmotnej núdzi, tak budeme brať do úvahy len reálne platené výživné a dávka sa jej skráti len o túto sumu. Vyplácať ju budeme preddavkovo a keď ho exekútor vymôže, musí sa dávka vrátiť,“ hovorí Skladányiová a dodáva: „Ak by ale exekútora odmietla, bralo by sa to ako neuplatnenie zákonného nároku a sociálna dávka nemusí byť ďalej vôbec poskytovaná.“
V čase uzávierky tohto článku Jozefa tvrdila, že jej výživné mešká už dvadsať dní. U exekútora vraj bola, ale podľa jeho slov môže exekúcia trvať až tri mesiace. Snažili sme sa preto u jej otca zistiť, kedy ho zaplatí. Bohužiaľ, dva týždne nám nebral mobilný telefón a nereagoval ani na SMS správu.