Celý nápad sa zrodil v hlave oddielovej vodkyne Lucie Čapekovej alias Čiapočky. „Na kontaktnom seminári Roverbridge, ktorý sa v marci konal pri Brne, som stretla francúzskeho skauta Alexandra. Dohodli sme sa, že by bolo skvelé urobiť spoločný projekt,“ spomína na začiatky Čiapočka. A tak sa zrodil projekt The bridge od friendship – Most priateľstva. Na začiatku júna sa skauti dozvedeli, že tento projekt sa uskutoční s finančnou podporou Európskej únie.
Odvtedy sa skautky a skauti ani chvíľu nezastavili. Odmenu dostali v pondelok 24. júla. Prišiel deň „D“ a v parku Na studničkách čakali Žilinčania svojich priateľov z francúzskeho mestečka Carcassonne. „Naša skautka Katka Šípošová, zvaná aj Šípka, sedela na strome ako uvítací výbor. Po privítaní v angličtine sme na signál vybehli aj my a vytvorili sme prvý most. Každý musel cezeň prebehnúť, potom dostal menovku, chlieb,
soľ a náramok priateľstva. Akurát jeden Francúz chcel len soľničku,“ rozpráva s úsmevom Čiapočka. Prvá spoločná večera, prvá spoločná fotografia a trinásť Francúzov si podelili do slovenských rodín. „Utorok, to boli samé zoznamovačky a v stredu sme našich Francúzov vytiahli do Malej Fatry. Tam nás sprevádzali veľmi ochotní pracovníci správy Národného parku Anna Lovritšová a Igor Kmeť, ktorým by sme chceli aj touto cestou poďakovať.“ Spoločne absolvovali Jánošíkove diery, Medziholie, niektorí si trúfli aj na Rozsutce, iní len na cestu do Štefanovej.
Vo štvrtok vyrazili skauti do Ekoskanzenu pri Lietavskej Svinnej, kde strávili štyri dni. Pomáhali na gazdovstve skanzenu, opravovali Lietavský hrad, upevňovali vzťahy, stihli aj kúpanie na kúpalisku Veronika v Rajci. V pondelok odchádzali do Vysokých Tatier ako jeden skvelý tím. Kemp Tatranec bol miestom pre ďalší program. „Výlet na Lomnický štít nám prekazilo nepriaznivé počasie. Mnohí sa potešili práve náhradnému programu - návšteve Aqua city v Poprade. Stihli sme si pozrieť aj Dobšinskú ľadovú jaskyňu. Krásne miesto, len keby tam neboli dva stupne pod nulou,“ striasa sa aj teraz Čiapočka. Posledné štyri dni strávila skupina v rómskom skautskom tábore v Ľubietovej pri Banskej Bystrici. „Táto časť bola naplnením jedného z cieľov projektu – boj proti rasizmu a xenofóbií. Väčšina účastníkov projektu mala možnosť po prvýkrát pracovať s rómskymi deťmi a bližšie spoznať ich kultúru. Čakalo nás tam fascinujúce privítanie s rómskou hudbou, tancom a chlebom,“ rozpráva Čiapočka a spomína na ďalšie dni plné hier, prezentácie kultúr, pesničiek a spoločnej zábavy. „Najväčšiu radosť mám z tejto časti projektu. Rómsky skauting na Slovensku je jedinečný v rámci celej Európy. Chcem poďakovať náčelníkovi rómskeho skautingu Tiborovi Gáborovi a jeho zástupcovi skautským menom Eku, ale aj Zuzane a Fydimu a mnohým ďalším za možnosť stráviť s nimi spoločné chvíle“ Posledné lúčenie a návrat do Žiliny. Francúzi sa rozhodli ostať ešte jeden deň navyše. Len čo si vo svojich žilinských rodinách zložili veci, stretli sa v kostole na Vlčincoch. Posledná spoločná večera. „Pripravili ju Francúzi. Bola skvelá, ale, žiaľ, posledná,“ do hlasu Čiapočky sa vkráda nostalgia. Blížil sa totiž koniec. Posledné hodnotenie, darčeky, lúčenie a odkazy. Spoločný obed v utorok a už len mávanie odchádzajúcemu vlaku. Predtým sľuby, že o rok sa stretnú vo Francúzsku.
„Určite sa nám to podarí. Na záver sa chceme poďakovať farskému úradu Vlčince za poskytnutie príjemných priestorov na rozlúčkovú večeru a hlavne Národnej kancelárií programu Mládež Iuventa za financovanie celého projektu,“ dodala na záver Lucia Čapeková. Jej kamarátky skautky zasa tvrdia, že najväčšiu zásluhu na celom projekte mala práve ona.
Cieľom projektov medzinárodných výmen v programe Mládež je dať mladým ľudom možnosť vyskúšať si svoje schopnosti, získať nové skúsenosti, poznatky, rozšíriť obzory, naučiť sa žiť s mladými ľuďmi z iných krajín v mieri a porozumení.