Vznikla v druhej polovici 14. storočia. Jej charakter dlho určovali nemeckí vysťahovalci, ktorí sem prišli po reformácii v 16. storočí. Spája sa tu história so súčasnosťou. Obec je aj známym pútnickým miestom. Tisíce domácich i zahraničných návštevníkov tu už viac ako desať rokov láka unikátny Slovenský Betlehem nebohého majstra Jozefa Pekaru z Rajeckých Teplíc.
Už štvrtý rok je tu starostom Peter Tarábek. Pri stretnutí s ním sme sa zaujímali hlavne o súčasné dianie v obci (na snímke). „Moje starostovanie sa začalo s novým územným plánom a jeho doplnkami, ktoré vypracoval architekt Ján Burian. Na základe toho sme holi začať plánovať ďalšie veci a zháňať financie. Po dlhších prieťahoch sa nám podarilo získať do vlastníctva obce pozemky pod školou a v okolí školy, a tak sme mohli prostredníctvom Krajského školského úradu v Žiline požiadať ministerstvo školstva o dotáciu na rekonštrukciu strechy. S tou práve začíname,“ čaká ďalšia robota Petra Tarábka a jeho tím. Dosť práce mali aj s asfaltovaním ciest v obci, pod kalváriou a časti námestia. Teší ho, že sa im od cirkvi podarilo do majetku obce získať námestie. Tam, do nového kultúrneho domu, presťahovali aj kancelárie Obecného úradu z nevyhovujúcej neďalekej budovy, kde je dnes už len požiarna zbrojnica. Ich prestavba si tiež vyžiadala kompletnú rekonštrukciu. Borili sa aj s reguláciou potoka a s úpravou svahu pod Kalváriou. „Takmer 3 milióny korún sme v spolupráci s firmou Kofola investovali do vodovodu, ktorý sme dotiahli do osady Trstená,“ nezabudol pripomenúť starosta. Pochválil sa aj s projektmi na novú bytovku, ktorá je zakreslená aj v územnom pláne obce. Najväčšie problémy boli s pozemkami, tak ako sme už spomínali na inom mieste. Vedenie obce i správca farnosti majú záujem aj o rozvoj cestovného ruchu. Len ich škrie, že v obci je nedostatok ubytovacích možností a miestni ľudia, tak ako je to v iných turistických centrách Slovenska zvykom, nemajú záujem poskytovať ubytovanie v súkromí.
V Rajeckej Lesnej majú veľa plánov a nových nápadov. Problém je len jediný. Klasický. Nedostatok financií. Ale veria, že i to sa časom poddá. Už v septembri sa pripravujú na osadenie nových autobusových čakární. „Už sú objednané a čakáme na ich dodávku,“ pripravuje sa na ďalšiu prácu Peter Tarábek.
Pozvánka na púť sv. Anny
Srdečne vás pozývame na výročnú púť do Rajeckej Lesnej,
ktorá sa bude konať na sviatok rodičov Panny Márie sv. Joachima a sv. Anny
v nedeľu 30. júla v kostolíku na Hôrkach v Rajeckej Lesnej.
PROGRAM PÚTE:
9.00-11.00 h – vysluhovanie sviatosti zmierenia.
11.00 h – slávnostná sv. omša, ktorú bude celebrovať Ivan Kňaze,
správca farnosti Bolešov. Pri sv. omši bude hrať dychová hudba Hrabovanka a účinkovať bude spevokol z Rajeckej Lesnej. Sv. omša bude obetovaná za obnovenie
kresťanského života v rodinách.
Pripravujú sa na rozvoj
Rajecká Lesná dostala z fondov Európskej únie financie na spracovanie Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja obce. Viac ako 240-tisíc korún. Na to museli vypracovať celý projekt, v ktorom boli všetky základné údaje, ktoré obec musela dodať. „Teraz zaisťujeme ďalšie údaje, ktoré sa týkajú celkového rozvoja obce. Napríklad o zložení obyvateľstva či o potenciály rozvoja do budúcnosti na obdobie asi desať rokov,“ vysvetlil nám starosta Rajeckej Lesnej Peter Tarábek. K programu majú čo povedať aj podnikatelia, ktorí by mali jasne definovať svoje predstavy a reálne veci, ktoré sa dajú zaistiť a musia byť do programu zapracované. „Keď budem všetko v určených termínoch odovzdané a schválené, až potom môžeme na základe územného plánu žiadať o ďalšie financie,“ nestráca optimizmus Peter Tarábek.
Plánov sa nevzdávajú
Už niekoľko rokov sa hovorí o tom, že centrum Rajeckej Lesnej by malo dostať novú tvár. Nový image. Sú vypracované projekty i štúdie. „Tento konkrétny projekt sme podali na zhodnotenie už dávnejšie, ale odpísali nám, hoci riešime len námestie, že sme zabudli na stacionárnu dopravu v obci. To znamená, že v projekte neboli návrhy na výstavbu záchytných parkovísk a riešenie dopravy návštevníkov, aby sme z centra vylúčili autobusy a osobné autá. To je veľký problém, pretože obec nemá pozemky a keby sme pýtali peniaze na kompletné prebudovanie obce, nechceli by sme 12 miliónov korún, ale rádovo niekoľkonásobne viac,“ objasnil problém komplexnej rekonštrukcie námestia starosta Rajeckej Lesnej Peter Tarábek. Napriek tomu sa v obci svojich plánov nevzdávajú, chcú celý projekt prerobiť a rozšíriť ho o ďalšie nové údaje. Mal by tam už byť aj projekt na vybudovanie novej požiarnej zbrojnice, ktorá sa nachádza v strede námestia. Na jej stavbu má už obec pripravený aj pozemok.
Turistické a príjemné prostredie
Rajeckolesnianska dolina ponúka široký potenciál ďalšieho rozvoja cestovného ruchu. O jeho možnostiach a víziách sme sa pri návšteve Rajeckej Lesnej rozprávali so Soňou Kubincovou z chaty Žiar. „Táto krásna dolina je ideálnym miestom na rozvoj turistiky na Slovensku. Sme tu už deviaty rok a vidím, že z roka na rok sem prichádza viac ľudí a z roka na rok viac ľudí odchádza spokojných. Máme tu dostatok priestoru, ihriská a športoviská pre deti, je tu fitness centrum, ktoré ľudia radi navštevujú v zime i v lete. Pri chate sú aj ohniská. Myslím však, že to stále nestačí,“ taký je názor Soni Kubincovej. Aj preto začali uvažovať o výstavbe relaxačného centra so saunou, masáží a neveľkého bazéna, ktoré by chceli vybudovať v priebehu jedného, dvoch rokov. Aj preto, že majú hostí v lete i v zime a relax príde vhod turistom i lyžiarom. Toto prostredie si obľúbili aj lukostrelci, už sa tu uskutočnilo niekoľko významných športových podujatí, aj na európskej úrovni. Rajeckolesnianske lesy sú vhodným miestom aj na rozvoj cykloturistiky. „V spolupráci so žilinským cyklistickým oddielom sa tu vytýčili cyklotrasy a sú naozaj hojne využívané,“ teší Soňu Kubincovú Rovnako sa rozmýšľa o obnovení turistických chodníkov. Okrem slovenských turistov tu nachádzajú cestu, pomaly ale iste, aj turisti z Čiech a Poľska a Soňa Kubincová verí, že postupne sem trafia aj milovníci krásnej prírody z ďalších destinácií.
Šport kolabuje na pozemkoch
Dlhé roky sa v obci hovorí aj o vybudovaní nového športového areálu. Už niekoľko rokov však toto úsilie kolabuje na pozemkoch. „Je to stopercentná pravda. V územnom pláne je navrhnuté aj umiestnenie športového areálu s tenisovými kurtami a futbalovým ihriskom. Skutočne najväčším problémom je získať potrebné pozemky do vlastníctva obce, bez toho nemôžeme žiadať ani o stavebné povolenie, nieto ešte o finančnú dotáciu,“ tak vidí budúcu investíciu starosta Peter Tarábek. Na jednotlivých kúskoch budúceho možného športového areálu je totiž nespočetné množstvo vlastníkov, niečo vlastní aj Slovenský pozemkový fond a je takmer nemožné veci vysporiadať. Podobná situácia je na celom Slovensku. „Najhoršie je, že ľudia majú takú predstavu, že pokiaľ je to v záujme obce, obec si môže vybudovať hocikde hocičo. Nedokážu pochopiť, že financie sa teraz dávajú cielene na jednotlivé obce, pričom pozemky, kde sa má niečo postaviť, musia byť bezpodmienečne vo vlastníctve obce,“ dodáva Peter Tarábek.
Beh priateľstva a harmónie
Na územie Slovenska sa opäť po roku dostali účastníci celosvetového štafetového behu World Harmony Run. Behu, ktorý chce posilniť medzinárodné priateľstvo a porozumenie. Jeho zakladateľom je Sri Chinmoy, atlét, filozof a humanista, ktorý verí, že šport je mocným nástrojom na šírenie svetovej harmónie. V piatok 21. júla prekročili bežci česko – slovenské hranice v Lysej pod Makytou a v sobotu predpoludním ich na území Žilinského okresu privítal v meste Rajec jeho primátor Ján Rybárik. O hodinu neskôr už boli bežci v Rajeckej Lesnej, kde ich vítal starosta Peter Tarábek. „Bolo to milé stretnutie, pre účastníkov štafety sme pripravili malé občerstvenie, krátko si pozreli Slovenský Betlehem a zaželali sme im veľa úspechov. Niekoľko našich detí ich vyprevadilo až k hlavnej ceste.“ Z Rajeckej Lesnej pokračoval štafetový World Harmony Run do Čičmian a odtiaľ do okresu Prievidza.