Podľa jednej legendy sa zrodila z morskej peny a k ostrovu Cyprus ju doplavili morské vlny v mušli, ktorá je symbolom ženskej sexuality a plodnosti. Takto ju zobrazil na svojom slávnom obraze Zrodenie Venuše slávny florentský renesančný maliar Boticelli. Podľa druhej legendy zachytenej v nesmrteľnom Homérovom epose Iliada Afroditu splodil najvyšší boh Zeus s Poseidonovou dcérou Dionou.
Smrteľníci i bohovia sa obávali Afroditinej moci, pretože vášňou lásky dokázala opantať všetkých. Dôkazom toho je množstvo záletov (úletov) s Hérou ženatého najvyššieho boha Dia, ktorý zasiahnutý šípmi lásky Afroditinho syna Erosa zlákal do svojho náručia nejednu ženu. Samotná Afrodita tiež podliehala veľkým vášniam a aj ona bola svojmu manželovi – chromému božskému kováčovi Hefaistovi – neverná.
Medzi Afroditiných synov patril okrem už spomínaného Erosa aj Deimos (Hrôza), Fobos (Strach), Anteros, ochraňujúci ľúbostné porozumenie a Harmónia, bohyňa svornosti a rovnováhy. Z ľúbostného vzťahu bohyne s Trojanom Anchisom sa narodil Aeneas, ktorý založil novú kráľovskú dynastiu. Romulus je vraj potomkom tejto vetvy, a preto sa Afrodita (Venuša) stala prvou ochrankyňou mesta Rím.
Autor: sz