Vipera berus – vretenica severná, jediný jedovatý had, ktorý žije v našich zemepisných šírkach a naháňa hrôzu. V Terchovej a okolí sa už niekoľko rokov šíria fámy, že ochranári a pracovníci Správy Národného parku Malá Fatra (S NP MF) z Varína, každoročne vypúšťajú do voľnej prírody niekoľko stoviek týchto hadov. Dokonca ich vraj zhadzujú z lietadla. „Táto fáma koluje už tri či štyri roky, nevieme, kde vznikla. Môžem vás však ubezpečiť, že nie je na nej ani slovko pravdivé. Vretenice nechováme, nerozmnožujeme a ich počty v prírode umelo nezvyšujeme,“ uistila nás riaditeľka správy Viera Demjanová. Pravda je niekde úplne inde. Hady, a teda aj vretenice, sa pária v apríli až v máji. Z vajec sa hneď po znesení rodia malé vretenice,
15 až 20-centimetrové. Mladšie samice majú 5 či 6 mláďat, staršie aj 15. „Tento rok je pre vretenice mimoriadne priaznivý. Majú dobré podmienky na rozmnožovanie. Je sucho a teplo a majú aj dostatok potravy. Prežijú takmer všetky. V nepriaznivých rokoch skoro všetky mláďatá hynú,“ doplnila informáciu Viera Demjanová.
Poznávacím znamení vretenice je kľukatý pás cez chrbát. Nie je to však spoľahlivé. Niektorým jednofarebným jedincom pás chýba. Had na človeka zaútočí, keď sa cíti ohrozený. Pohryznutie vretenicou by však nemalo byť pre zdravého človeka ani pre väčšie dieťa veľmi nebezpečné. Rizikové skupiny sú malé deti a alergici. Nebezpečné útoky sú na hlavu, krk a chrbát.
PREVENCIA
na miestach, kde sa vretenice vyskytujú nosiť dlhé nohavice a vysokú pevnú obuv, správať sa pokojne, nerobiť hluk. vretenica reaguje aj na silné otrasy zeme.
UHRYZNUTIE
miesto je bolestivé ako po bodnutí včelou, asi o 20 minút sa objaví opuch, koža sčervená, vznikajú krvné podliatiny v okolí rany, príznakmi otravy sú zníženie krvného tlaku, nevoľnosť, studený pot, rozšírené zrenice, poruchy videnia.
ČO UROBIŤ
končatinu nad miestom uhryznutia priškrtiť elastickým škrtidlom, aby sa spomalilo šírenie jedu z rany. Škrtidlo každých desať minút na chvíľu uvoľniť a posunúť bližšie k trupu. Ak sa dá, ranu vymyť 3-percentným peroxidom vodíka alebo slabým roztokom hypermangánu. Na posilnenie srdcovej činnosti podávať kávu alebo čaj, v žiadnom prípade nie alkohol. Postihnutého čo najrýchlejšie dopraviť k lekárovi.