Na rozlohe 510 hektárov žije v súčasnosti takmer 900 obyvateľov. Je dokázané, že toto územie bolo obývané už v dávnoveku. Dnes sa do Divinky-Lalinka vracajú mladí ľudia, k čomu prispieva blízkosť Žiliny a možnosti zamestnania. O živote v obci nám porozprával jej starosta Ján Suran.
Život v obci záleží na ľuďoch
Veľmi by som chcel, aby sa nám ešte podarilo potiahnuť 800 metrov vodovodu v časti Lalinok. Ani tento rok sme naň nedostali z environmentálneho fondu žiadne peniaze, zasa na nás akosi zabudli, aj keď sme mali prísľub, že ich určite dostaneme. Budeme ich teda ďalej žiadať a ak neprídu, budeme musieť zasa na jeseň vodu do Lalinka dovážať. Krízové mesiace sú od augusta do novembra. Je to pomerne náročné, ale musí sa s tým niečo urobiť.
Nemáme žiadne stavebné pozemky, mali sme len tie dva na bytovky a tie sme odkúpili od ich pôvodných vlastníkov. Veľa pozemkov však vlastnia súkromníci a tí ich využívajú na stavbu nových domov. Väčší problém je v týchto prípadoch s infraštrukúrou, pretože podľa zákona tam musí byť najmenej desať domov, aby na infraštruktúru mohla obec dostať financie zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Pri jednotlivých stavbách si ju musí zabezpečiť stavebník, čím sa samozrejme stavba predražuje. Napriek všetkému sa počet obyvateľov obce zvyšuje.
Zamietli nám výstavbu kanalizácie, ale pokúšame sa ďalej a stále máme záujem. Verím, že tomu bude naklonená aj vodárenská spoločnosť a životné prostredie v našej obci sa podstatne zlepší.
Spokojní sme aj s káblovou televíziou. Tu sú vo všeobecnosti veľmi zlé príjmové signály, najmä v časti Lalinok. Takto má každý, kto prejavil záujem, dvadsať televíznych programov za neveľký mesačný poplatok. Myslím, že už je pokrytá celá obec.
Tento rok sme v Lalinku dokončili rozšírenie a oplotenie cintorína. Ešte treba vyplatiť jedného majiteľa pozemku, niektorí ľudia ani peniaze za svoj pozemok nechceli. Teraz tu vyvstala stavba nového domu smútku, hlavne aby sa tam mohol inštalovať nový zvon, ktorý majú v Lalinku už dlhšie. Na starom dome smútku by jeho zavesenie už nebolo bezpečné.
Končí sa moje tretie volebné obdobie. Viem, že už toho veľa nestihnem, ale veľmi mi záleží na tom, aby sa zvýšila bezpečnosť školákov, ktorí musia chodiť po ceste, po úseku, kde sú časté dopravné nehody a práve tu dochádza ku kolíziám s chodcami. Ešte pripravujeme aj novú verziu separovaného zberu. Doteraz sme ho robili do 110-litrových kontajnerov a pravidelne sa stáva, že napríklad do kontajnerov na plasty ľudia nahádžu všeličo. Teraz rozdáme jednotlivým rodinám farebne odlíšené vrecia a separovaný odpad budú vykladať priamo pred dom. Tým sa stratí anonymita a nikto sa nebude môcť vyhovárať, že to tam dal niekto druhý. Každý rok robíme aj veľkoobjemový zber, bielu techniku, pneumatiky, ale ľudia si na to akosi nevedia zvyknúť. Len čo to odvezieme, objavia sa na rôznych miestach matrace, periny a iné rárohy, ktorých sa ľudia chcú zbaviť.
Hit leta – futbal a cyklistika
O putovný pohár starostu obce hrali futbalisti rôzneho veku z Divinky a z Lalinka v sobotu 8. júla už 14-krát. Ich nadšenie bolo o to väčšie, že obecné mužstvo konečne postúpilo do I. triedy Oblastného futbalového zväzu v Žiline. „Tento rok sa dedinského turnaja zúčastnilo osem mužstiev a boli to naozaj veľmi napínavé súboje,“ okomentoval turnaj starosta Ján Suran. Po všetkých zápasoch si primát odnieslo mužstvo FC Citrus HK Lalinok, pred svojimi súpermi z Colo Colo Zákruta a z Vrtielky Stars. Najlepším strelcom turnaja bol Peter Korista ml., najlepším brankárom Richard Holubek, najmladším účastníkom a zároveň najpresnejším exekútorom pokutových kopov len 10-ročný Peter Hubočan z mužstva Lastovičky Záhumnie. „Tento turnaj má svoju tradíciu a pre našich ľudí je to vždy veľký sviatok. Poďakovanie patrí futbalovým nadšencom Mariánovi Novosadovi, Eugenovi Solenskému a Ľudvíkovi Lalíkovi, bez ktorých by to nebolo ono,“ dodal Ján Suran, sám veľký prívrženec futbalu. Športové zápolenia v Divinke-Lalinku pokračovali aj v poslednú víkendovú nedeľu, keď tu mal štart i cieľ Slovenský pohár v cestnej cyklistike pre mládežnícke kategórie a mužov s medzinárodnou účasťou ako Memoriál Jozefa Novosada a popoludní sa tu uskutočnili Verejné cyklistické preteky na všetkých druhoch bicyklov pre škôlkarov a školákov.
Pekné a nové bývanie
Už od začiatku mája býva šestnásť rodín v novej bytovkev lokalite Lalinok Vrtielky. Na realizácii stavby sa spolupodieľala obec, byty sú však v osobnom vlastníctve obyvateľov. „Väčšinou sú to mladé rodiny a to je nádej, že sa nám podarí udržať školu aj škôlku,“ teší sa starosta Divinky Ján Suran. Už onedlho by v tej istej lokalite mala stáť bytovka ďalšia. Bude v nej dvadsaťštyri bytov. Už majú za sebou územné konanie a je tu nádej, že onedlho sa začne stavať. Záujem o nové byty prejavili už aj prví záujemcovia. Nielen z Divinky, ale aj zo susedných obcí. „Keď dostaviame druhú bytovku a upravíme okolie, bude tu veľmi pekné bývanie. S parkoviskom pre autá, ihriskom a parčíkom pre deti,“ má ďalšie plány Ján Suran. Poloha bytoviek je veľmi dobrá, nezasahuje do zástavby rodinných domov, a tak sú spokojní všetci.
Zakliaty kaštieľ a spiace právo
Dominantou obce Divinka je renesančný kaštieľ, ktorý stojí neďaleko križovatky ciest na Žilinu a Bytču. Aj keď na prvý pohľad vyzerá zachovalý, obyvateľom obce je však len tŕňom v oku. „Chátra nám pred očami a nemôžeme ho využívať, napríklad na spoločenské akcie či kultúrne podujatia. A chýba nám aj knižnice,“ posťažoval sa starosta Divinky Ján Suran. A paradoxne práve Žilinská knižnica je tým druhým v niekoľkoročnom súdnom spore o kaštieľ v Divinke. „Kedysi bola majiteľom kaštieľa obec, keď ho vykúpil Miestny národný výbor pre potreby obce. Ľuďom, ktorí v ňom bývali, zabezpečil aj byty. V roku 1986 rozhodol Okresný národný výbor v Žiline, že kaštieľ prejde pod správu knižnice. Už na začiatku súdnych sporov, v roku 2000, sme žiadali o predvolanie svedkov, ktorí chceli vyhlásiť, že kaštieľ predávali preto, aby slúžil na prospech obci. Súhlas s tým sme dostali až teraz, žiaľ, títo svedkovia už nežijú. Presne vieme, ako by mal kaštieľ vyzerať. Na poschodí by boli reprezentačné priestory, dole zasa výstavné. Už máme aj niekoľko historických materiálov, ktoré by sa na výstavu mohli využiť. Kauza sa presúva z okresného súdu na krajský a vracia sa späť, k ničomu to však nevedie. Strecha sa už definitívne rozpadá, asi čakajú, kým kaštieľu spadne krov a potom nám ho radi odovzdajú,“ vysvetľuje dlhú anabázu starosta. Aby kaštieľ bolo vidieť, obec na svoje náklady každoročne aspoň dá vykosiť záhradu, inak by sa možno kaštieľ už zmenil na záhradu Šípovej Ruženky.
Bezpečnosť detí nadovšetko
V Divinke začali s opatreniami na šetrenie energií v budove Základnej i Materskej školy. „Riaditeľka Valéria Križanová dala vymeniť okná v škole i v jednej triede, ktorú majú v škôlke, tam boli najväčšie straty“ začal vypočítavať starosta obce Ján Suran. Počítajú aj s tým, že dostanú nejaké financie z eurofondov na opravu strechy a zateplenie fasády. Do Základnej školy v Divinke chodí 74 žiakov, škôlku navštevuje 34 detí. V škole by sa mal rovnaký počet zachovať aj v budúcom školskom roku, v škôlke však počítajú s miernym nárastom. „Do škôlky dochádzajú aj deti z Marčeka a z Považského Chlmca, ktorí to majú bližšie a rodičia ich sem vozia cestou do práce,“ dodal starosta. Nie veľmi je spokojný so zabezpečením stravy, pretože kuchyňa i jedáleň sú v budove MŠ a školáci sem musia zo školy dochádzať pešo, po dosť nebezpečnej komunikácii bez chodníka. „Podali sme žiadosť na Žilinský samosprávny kraj, aby nám pomohli s financiami aspoň na ten chodník,“ nádejá sa Ján Suran.