Sobota, 4. február, 2023 | Meniny má Veronika

Turo + Tri dvory = Turie

Oslavy 620. výročia prvej písomnej zmienky o obci Turie sú dôvodom na krátke zastavenie a obzretie sa za minulosťou.

Aká je však táto obec dnes, aká ju čaká budúcnosť? Ako žije Turie a jej obyvatelia na začiatku 21. storočia? Presne na to sme sa opýtali starostu Miroslava Chovanca.


Súčasnú podobu a hlavne budúcnosť Turia vidím veľmi optimisticky. Po vzniku Slovenskej republiky a vzniku obecných úradov si obec riadi život sama a väčšinou aj z vlastných peňazí. Investuje sa do rozvoja obce. V minulosti sme už mali všetky miestne komunikácie vyasfaltované, teraz prišla akcia „kanalizácia“, ktorá je, dúfajme, jednou z posledných veľkých akcií, ktorá nám rozbije dedinu. Pre ďalší život obce je to však vec nevyhnutná. Potom už budeme mať celkovú občiansku vybavenosť. Máme vodu, plyn, elektrinu a budeme mať aj kanalizáciu.
Máme funkčnú materskú i základnú školu a po prechode kompetencií v oblasti školstva, dostávame na obe zariadenia aj peniaze. Väčšinu z nich investujeme do ďalšieho rozvoja, zveľadenia, do opráv. Minulý rok sme v škole urobili novú kotolňu, dali sme tam kondenzačné kotly a ušetrili sme takmer 30 percent plynu. To je nejakých 100-tisíc korún. Za dva roky bude kotolňa splatená. Cez jarné prázdniny sme v škole vymenili okná na hornom poschodí za plastové, do konca roku chceme vymeniť okná aj dole. Urobil sa nový vstup do školy, nové asfaltové ihrisko, ktoré celú zimu fungovalo ako klzisko. Pozornosť sme venovali aj materskej škole. Kompletne sme ju zrenovovali. Urobili sme nové vonkajšie obklady, nové hygienické zariadenia, teraz cez prázdniny urobíme dlažbu do chodby i do jedálne.
Rekonštruuje sa aj budova obecného úradu. I tu sú nové hygienické zariadenia, z balkóna sály, ktorý sa vôbec nevyužíval, máme novú zasadačku pre poslancov. Aj tu budeme vymieňať okná na čelnej strane, rovnako aj vstupné dvere do budovy i do sály. Urobili sme tu nový klub pre dôchodcov, ešte tam treba dať jednu vstavanú skriňu a bude to hotové.
Aj kvôli oslavám robíme nové sociálne a hygienické zariadenia aj na futbalovom ihrisku, pri šatniach. A aby som úplne naplnil svoj volebný program, treba nám ešte dorobiť chodníky.
Čo sa týka ďalšej budúcnosti obce, máme pripravenú jednu zónu na zástavbu, kde je šesť pozemkov. Teraz robíme projektovú dokumentáciu na inžinierske siete, potom pozemky odpredáme. Už štvrtý rok robíme pre celú obec pozemkové úpravy, komasáciu a na budúci rok by sa mali pozemky reálne rozdeliť medzi vlastníkov. Verím, že potom sa začne trh s pozemkami a aj výstavba. Doteraz sa tu nedalo stavať, pretože na jeden pozemok bolo veľa vlastníkov. S výstavbou nájomných bytov sa zatiaľ nepočíta. Podľa môjho názoru je to dabovanie politiky štátu. Uvidíme, ako sa pohnú ľady teraz, po nástupe novej vlády.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Aby sme nezabudli...
O pôvode samotnej obce Turie neexistujú presné dátumy, isté však je, že pod severozápadnými svahmi Martinských holí, v krásnej Turskej doline, ležala a žila svoj život už v 14. storočí. Vznikla zlúčením dvoch osád – Tura a Troch dvorov. Osada Turo sa prvýkrát spomína v Žilinskej knihe Václava Chalupeckého. Na 84. strane z roku 1386 sa píše: „Záznam, že Štefan z Tura platil Jánovi advokátovi dvadsať zlatých v zlate.“ Druhý záznam je v tom istom diele na strane 89 a pochádza z roku 1416. Ten pojednáva o vene dcéry richtára z Tura, keď sa vydávala za syna Mikuláša Wernera z Petrovíc. V tomto zápise sa spomínali už aj „tri dvory“, tri zemianske kúrie, podľa ktorých sa až do roku 1930 volala obec Turo Tri dvory.
To všetko, ale i veľa ďalších zaujímavých vecí, sme sa dočítali v kópii Pamätnej knihy obce Turo, ktorú na základe vládneho výnosu začal v roku 1937 viesť Albert Zachar, učiteľ Štátnej ľudovej školy v Ture. Ten medzi občanmi zisťoval, z čoho je odvodený názov obce. „Ešte dodnes tu koluje, že meno obce je odvodené od slova tur – divokí turi, ktorí sa mali údajne v tunajších horách zdržovať. Ovšem tento výklad neni ničím podložený, ba mohol tento výklad vzniknúť len v novšej dobe mýlnym vysvetľovaním, teda odvodzovaním z mena Turo na slovo tur,“ toľko Pamätná kniha obce Turo. Turo, to bol dnešný dolný koniec Turia a táto osada striedavo patrila Lietavskému a Strečnianskemu panstvu. Tri dvory, horná časť obce, patrili zasa zemianskym rodinám, do roku 1438 Hranostajovcom, potom Szeghyovcom. Život obce sa sústreďoval práve okolo Troch dvorov. Poslednými zemanmi Tura pred zrušením poddanstva boli Turskí, posledným zemanom, ktorý vlastnil Tri dvory bol Szeghy, ktorý ich v roku 1809 predal Jánovi Milcovi, advokátovi zo Žiliny. Ten časť z nich predal v roku 1901 rodine Verešových. Druhý dvor kúpil židovský hostinský Herz, tretí si nechal Ján Milec. Po jeho smrti ho získal jeho zať, Andrej Bacher, riaditeľ banky v Žiline. Z tohto dvora sa zachoval bývalý panský poľovnícky kaštieľ. Nevie sa presne, kedy v Turí založili prvú školu, ale už v roku 1828 bola v obci „zimná škola“, v malom domčeku pri kostole. Až o šesťdesiat rokov neskôr tu založili jednotriedku, ktorú navštevovalo asi 30 žiakov. Prerobili ju z krčmy a postúpili do vlastníctva štátu. Žiaci sa tu učili náboženstvo, čítanie, písanie a počty, učilo sa po slovensky. Neskôr tu urobili dvojtriedku, v roku 1900 však škola vyhorela. Výstavbu novej školy ukončili o tri roky neskôr, v roku 1938. Mala osem tried a viac ako 350 žiakov. Dominantou obce je starobylý rímsko-katolícky kostol sv. Michala Archanjela z konca 16. storočia. Chráni ho mohutná lipa, ktorá má obvod kmeňa 450 cm. Od roku 1720, keď sa robila veľká renovácia kostola, je jeho ozdobou dvojposchodový barokový oltár sv. Michala Archanjela s precíznou olejomaľbou tohto patróna od neznámeho autora. V prvej svetovej vojne museli aj v Turí odovzdať dva kostolné zvony na výrobu kanónov. Urobili tak s veľmi ťažkým srdcom, ale proti rozkazu úradov sa nemohli priečiť. Hneď po vojne začali usilovne zháňať prostriedky na nové zvony. Najväčšiu zásluhu na úspechu mal dekan Ľ. Blažek a Pavel Lonc, roľník a dlhoročný richtár obce. Sám na zvony venoval 500 korún, zbieral milodary v Turí, ale aj v okolitých obciach a v Žiline. Podarilo sa mu vyzbierať 12-tisíc korún, čo bola presne hodnota dvoch zvonov, ktoré v Turí vysvätili 16. februára 1924.


Pozvánka na oslavy 620. výročia prvej písomnej zmienky o obci Turie. Uskutočnia sa v sobotu 15. júla popoludní na miestnom futbalovom ihrisku.
9.00 h – slávnostná svätá omša v kostole sv. Michala Archanjela, celebruje vdp. Bagin, správca farnosti Višňové
13.00 h – príhovor starostu obce Miroslava Chovanca
13.15 h – vystúpenie speváckej skupiny Turianka
13.25 h – vystúpenie žiakov ZŠ a detí z materskej školy
13.50 h – vystúpenie skupiny Senzi Senzus a imitátora
Štefana Hruštinca
15.30 h – vystúpenie tanečnej country skupiny Coloredo (Žilina)
16.00 h – Turianka
16.30 h – vystúpenie Mira Jaroša
17.00 h - Coloredo
17.15 h – Turianka
17.30 h – Miro Jaroš
Diskotéka: DJ Rišo Romančík
Kolotoče pre deti
O občerstvenie a dobrú zábavu je postarané
VSTUP VOĽNÝ


Čo je nové v Turí
• Obec Turie zdobia aj dve kaplnky. „Za obrazom“, ktorú obnovili v roku 1720, kedy postavili aj kaplnku sv. Róchusa na znak vďaky, že v obci prestal strašný mor.
Dom smútku na cintoríne si postavili obyvatelia obce v roku 1980.
• Nad Turím stojí Domov sociálnych služieb, v ktorom sa o mentálne postihnuté ženy starajú sestry kongregácie Dcér. Sv. Františka z Assisi.
• Kultúrny život obce sa sústreďuje v budove obecného úradu.
• Obec je vlastníkom ďalšej budovy, kde je obchod s potravinami, mäsiarstvo a obecná knižnica.
• V Turí úspešne pracuje viacero záujmových organizácií a spoločenstiev. Spomenieme spevácky zbor Turianka, cirkevný spevácky zbor, združenie chovateľov poštových holubov, už viac ako 80-ročný Dobrovoľný hasičský zbor, Rádioklub Turie, z ktorého v roku 2001 vyšla majsterka Európy v rádioorientačnom behu Katarína Chovanová, šachový klub Turie, futbalový oddiel, Klub slovenských turistov, Klub dôchodcov, hokejbalový klub, Poľovnícke združenie a Urbár Turie.
• Bohatá je aj činnosť kultúrnej komisie pri obecnom zastupiteľstve. Svoje miesto tu majú každoročne podujatia, akými sú vítanie detí do života, oslavy oslobodenia obce, Deň matiek, oslavy výročia Slovenského národného povstania s pálením vatry a pietnym aktom kladenia vencov na hroby partizánov a Michalské hody. Nezabúda sa ani na tých skôr narodených, ani na deti.
• Okolie Turia so svojou krásnou okolitou prírodou poskytuje príjemný oddych nielen pre obyvateľov obce. Práve tu začínajú známe turistické trasy na Martinské hole, Čipčie a Minčol, ktoré ponúkajú prekrásne zážitky pre turistov zo širokého okolia a dokonca aj zo zahraničia.


Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 3. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 4. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 5. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 6. Dodajte vašej pokožke šťavu
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Tím súťažného kvízu Riskuj! vyráža za fanúšikmi do Košíc
 3. Viete, kto je Najzamestnávateľ vo finančných službách?
 4. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 5. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 12 619
 2. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 4 934
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 006
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 212
 5. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 781
 6. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 1 664
 7. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 1 535
 8. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 095

Blogy SME

 1. Anna Miľanová: Kresba z bloku: Mäsožravá rastlina?... 2022
 2. Miroslav Hanko: Sú predčasné voľby tá správna medicína..??
 3. Věra Tepličková: Heger a iní alfa samci
 4. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq
 5. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Ostrý Kameň
 6. Anton Kovalčík: Ako sa nerobí štátny prevrat.
 7. Ľudmila Križanovská: Veľká Británia a USA sú najväčšie zlo na svete
 8. Matej Nagy: Dúbravský mesačník 3
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 6 891
 2. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 4 309
 3. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 4 034
 4. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 3 402
 5. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca. 3 112
 6. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie 2 755
 7. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 2 620
 8. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 2 412
 1. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 2. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 3. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 5. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 7. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 8. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

MY | TOP správy z regiónov

Pozrite si výber TOP správ z regiónov.


7 h

Na linke tiesňového volania 158 evidovali 519 hovorov.


TASR 8 h
Upchatá Ulica J. M. Hurbana.

Ojedinele môže napadnúť až 50 centimetrov nového snehu.


a 1 ďalší 23 h

Za projektom stojí EÚ, ktorá chystá vlastné výpravy do vesmíru.


3. feb

Blogy SME

 1. Anna Miľanová: Kresba z bloku: Mäsožravá rastlina?... 2022
 2. Miroslav Hanko: Sú predčasné voľby tá správna medicína..??
 3. Věra Tepličková: Heger a iní alfa samci
 4. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq
 5. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Ostrý Kameň
 6. Anton Kovalčík: Ako sa nerobí štátny prevrat.
 7. Ľudmila Križanovská: Veľká Británia a USA sú najväčšie zlo na svete
 8. Matej Nagy: Dúbravský mesačník 3
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 6 891
 2. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 4 309
 3. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 4 034
 4. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 3 402
 5. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca. 3 112
 6. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie 2 755
 7. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 2 620
 8. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 2 412
 1. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 2. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 3. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 5. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 7. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 8. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu