Milí čitatelia,
v redakcii sa nám množili vaše listy, v ktorých ste nás prosili o rôzne rady a chceli ste, aby sme vám pomohli v rôznych zložitých situáciach. O niektorých životných príbehoch sme napísali a v mnohých prípadoch sa veci pohli dopredu. V iných vašich otázkach sme vám nevedeli dostatočne dobre právne poradiť. A tak sme oslovili právnika Milana Rojčeka, ktorý bude na vaše otázky odpovedať vždy na tejto strane. Preto neváhajte a využite bezplatnú právnu radu. Pýtajte sa, volajte a píšte nám. My mu vaše otázky sprostredkujeme. Začíname...
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov
Občiansky zákonník formou bezpodielového spoluvlastníctva (BSM) upravuje spoločenstvo vlastníckych práv manželov k veciam, ktoré nadobudli počas trvania manželstva. Pre bezpodielové spoluvlastníctvo manželov je charakteristické, že manželia nemajú kvantitatívne určený podiel na vlastníckom práve k spoločnej veci. Vznikom manželstva vzniká aj bezpodielové spoluvlastníctvo manželov ku všetkému, čo môže byť predmetom vlastníctva fyzickej osoby a čo manželia, respektíve niektorý z nich, nadobudli za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo, ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka. Do BSM nepatrí ani majetok, ktorý nadobudol niektorý z manželov pred uzavretím manželstva, náhrada za sťaženie spoločenského uplatnenia niektorého z manželov a ani vec, ktorú páchateľ získal za trvania manželstva trestným činom alebo ako odmenu zaň. Subjektmi BSM môžu byť teda iba manželia. Toto spoluvlastníctvo preto nemôže vzniknúť medzi druhom a družkou, pričom zákon nevyžaduje, aby manželia spolu fakticky žili a tvorili spoločnú domácnosť.
Výnimkou zo zásady, že BSM vzniká uzavretím manželstva, je však prípad, kedy sa manželia v rámci zákonom ponechanej zmluvnej voľnosti môžu dohodnúť, že vyhradia vznik BSM ku dňu zániku manželstva – tzv. koakvizícia.
Na záver je ešte potrebné poznamenať, že ak jednému z bývalých manželov pri vyporiadaní ich bezpodielového spoluvlastníctva pripadnú iba hnuteľné alebo nehnuteľné veci do samostatného – oddeleného vlastníctva, a to až v čase, keď uzavrel ďalšie manželstvo, nejde o nadobudnutie týchto vecí za trvania následného manželstva do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.