Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Dnes na návšteve v Hlbokom nad Váhom

Prvá písomná zmienka o obci Hlboké nad Váhom pochádza z roku 1347. Aj tak je to však najmladšia obec Bytčianskeho okresu. Vznikla 1. apríla 1998 osamostatnením sa od Bytče, spojením Dolného a Horného Hlbokého. Víťazom prvých starostovských volieb sa stal

Dušan Pinčík, ktorý je v Hlbokom nad Váhom starostom dodnes.



Nezvyknem dávať plané sľuby


Je to veľa či málo?
Ani neviem. Ešte predtým som bol členom Rady mesta Bytča, kde som zastupoval obec Hlboké. Takže sa dá povedať, že obec vediem už sedemnásť rokov. Nechcem si pripisovať žiadne mimoriadne zásluhy, ale myslím, že za toto obdobie sme toho urobili dosť. V obci sa vybudoval dom smútku, v roku 1993 sme vysvätili nový kostol Sedembolestnej Panny Márie, zemným rozvodom sme urobili káblovú televíziu, postavili novú bytovku, celá obec je splynofikovaná.
S čím ste mali najviac problémov?
Asi s vodovodom. V letných mesiacoch bývala obec pravidelne bez vody, tak sme urobili nový privádzač vody z vodopádu, napriek mnohým námietkam. Teraz ma trápi to, že sme si vlastne celý vodovod urobili ešte v akcii Z, aj nový privádzač vybudovali občania, voda vlastne vyteká zo skál, ale je majetkom Severoslovenskej vodárenskej spoločnosti. Tá tvrdí, že je stratový a ceny vodného sú veľmi vysoké. Pri prvej príležitosti chceme previesť vodovod na obec a ceny znížiť na minimum. Verím, že sa mi to podarí. Doteraz sa mi podarilo dotiahnuť do konca všetko, čo som si predsavzal pre mojich spoluobčanov urobiť, aj keď to niekedy trvá trochu dlhšie. Ešte nám chýba kanalizácia.
Tá príde na rad kedy?
To ešte presne neviem, ale raz určite príde. Tento rok chceme vybudovať cestu ku kostolu a k domu smútku a upraviť celý areál. Za kostolom sme urobili cestu na Hôrku cez borovicový les. Z Hôrky je krásny výhľad na dediny v okolí, aj na tie, ktoré sú v okresoch Žilina a Považská Bystrica a na Javorníky. Tu by sme chceli mať raz kalváriu, ktorej posledné zastavenie by bolo práve na Hôrke.
Mnohé obce sa zaujímajú aj o dotácie z eurofondov. S menšou či väčšou úspešnosťou. Ako ste na tom vy?
Urobili sme niekoľko projektov, jeden je už schválený. Z eurofondov dostaneme viac ako 4 milióny korún. Z toho pôjde 80-tisíc na výmenu verejného osvetlenia, ďalších 160-tisíc na autobusové zastávky a ostatné na opravu obecných komunikácií. Ani nemusím hovoriť, ako veľmi nám to pomôže. Chceme urobiť čo najviac, niečo ešte dofinancujeme aj z obecných peňazí.
A čo ďalšia výstavba, rozvoj turistického ruchu?
To sú veci, na ktoré nemáme priestor. Obec nemá žiadne stavebné pozemky a domáci tie svoje predávať nechcú. Rovnaká je aj situácia v rozvoji cestovného ruchu. Nie je na to priestor. Náš hlbocký vodopád a jeho okolie sú síce čarokrásne, ale pretože celá obec leží v pomerne úzkej doline, je málo miesta na stavby.



Stále sa nevedia spamätať


„Najhorším dňom tohto roku v Hlbokom bol piatok 31. marca. O 13.30 h sa začala obrovská búrka s bleskami a hrmavicou, akú si nepamätajú ani najstarší obyvatelia našej obce,“ vrátil sa v spomienkach nazad starosta Dušan Pinčík. Trvala asi dve hodiny a bolo to niečo neuveriteľné. Na kopcoch okolo bol ešte meter snehu a ten spolu s dažďom a bahnom, rýchlo zbehol dole do dediny. „Bahno sa dokonca pretlačilo cez okno až do chodby dvanásťbytovky. A to je vo výške asi jeden a pol metra nad zemou,“ spomína ďalej starosta. Nedlho po tejto ohromujúcej búrke napočítali v katastri obce ďalších 60 menších zosuvov pôdy. Prvé dva aprílové dni sa teda v Hlbokom brigádovalo. „Kto mohol, pomohol, ale našli sa aj takí, čo sa pozerali spoza záclony,“ nechápe starosta. A roboty bolo veru dosť. Dážď, sneh a bahno vymleli na ceste až metrové jamy. V sobotu a v nedeľu odviezli z obce asi 100 kubíkov bahna. Aj na spojovacej ceste medzi Dolným a Horným Hlbokým nazbierali 23 vétriesiek hliny. Takže peniaze, ktoré obec dostala z eurofondov na rekonštrukciu miestnych komunikácií, sa v Hlbokom nad Váhom zídu ako soľ.



Milá a vzácna návšteva


Predposledná májová sobota bola v kostolíku Sedembolestnej Panny Márie v Hlbokom nad Váhom skutočne slávnostná. „Navštívil nás chrámový spevácky zbor z obce Baška v okrese Frýdek-Místek,“ informoval nás starosta obce Dušan Pinčík. Členovia chrámového speváckeho zboru na čele so zbormajstrom Adolfom Kolčářom, dekanom skalickej farnosti a zástupcom starostu obce Baška Františkom Carbolom sa prišli pokloniť pamiatke Vincenta Randu, rodáka z Hlbokého, ktorí posledných päť rokov svojho života, do roku 2001, bol duchovných správcom kostola sv. Václava v Baške. Pochovaný je na cintoríne v Hlbokom. Po slávnostnej sv. omši bol v kostole koncert chrámového zboru, potom sa vzácna návšteva vybrala do Bytče, kde si pozreli zámok a kostol. „Ale asi najviac sa im páčil náš hlbocký vodopád a príjemné posedenie pri rybníku v altánku. Myslím, že naši hostia si z návštevy Hlbokého odniesli len tie najkrajšie spomienky,“ dodal Dušan Pinčík.



Deťom už bude teplo


V Základnej škole v Hlbokom nad Váhom sa učia deti od prvej po štvrtú triedu a v rovnakom objekte sídli aj miestna materská škola. Obe tvoria jeden právny subjekt na čele s riaditeľkou Alžbetou Perrotovou a zástupkyňou pre MŠ Ľubicou Macangovou. „Doteraz mali škola aj škôlka spoločnú kotolňu, kde sa kúrilo drevom. Všade bolo veľa smradu a dymu. A nie veľmi teplo,“ zhodnotil situáciu starosta obce Dušan Pinčík. Takémuto spôsobu vykurovania je definitívny koniec. Obec už kúpila dva plynové kotly, škola i škôlka budú mať svoj vlastný a bude sa kúriť podľa potreby. „Rekonštrukcia sa urobí kompletne, aj s novými radiátormi,“ hovorí starosta. Starú kotolňu budú môcť zbúrať a školský dvor bude ešte väčší. S rekonštrukciou začnú hneď na začiatku prázdnin, aby ju do jesene stihli. Obec požiadala aj o dotáciu z ministerstva školstva. Z týchto peňazí by ešte chceli zatepliť budovu a vymeniť všetky okná. „Máme vypracovanú aj štúdiu nadstavby školy a škôlky. Vznikli by nové priestory, kde by sa v škole v prírode mohlo súčasne rekreovať 50 detí a bol by tam aj byt pre správcu. To je ale ešte hudba budúcnosti,“ má však celkom jasné predstavy Dušan Pinčík.



Škola aj pre dospelých


„Hoci sme malá školička, naše deti sú rovnako múdre a šikovné, ako kdekoľvek inde,“ je presvedčená riaditeľka Alžbeta Perrotová. Dokonca sa zapojili do projektu Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Digitálne štúrovstvo na školách. Tento projekt sa týka vidieckeho obyvateľstva, najviac ohrozeného nezamestnanosťou. Už 9. má-
ja sa v škole začal prvý kurz pre ženy na materskej dovolenke a pre ženy v domácnosti. Osem žien sa až do júna bude zoznamovať s tajomstvami počítačov a internetu. Druhý kurz, pre ďalších osem mužov i žien, sa začne v októbri. „Na tento projekt sme dostali 100-tisíc korún a sumou 12 200 korún ho ešte sponzoruje obec,“ dodala riaditeľka školy. Pracujú už aj na ďalšom projekte na získanie notebookov a diaprojektora, pre skvalitnenie a zefektívnenie výučby.
„V tomto školskom roku máme 44 žiakov v troch triedach. Prváci a štvrtáci sa učia v spojenej triede,“ predstavuje nám ďalej školu Alžbeta Perrotová. Deti od prvej triedy sa ako nepovinný predmet učia angličtinu a môžu si vybrať z dvoch krúžkov – logika hrou a počítačový. „V rámci Infoveku sme dostali šesť počítačových zostáv, máme aj počítačovú triedu, ktorú využívame aj pri vyučovaní matematiky, slovenského jazyka, prírodovedy, vlastivedy a prvouky,“ je spokojná riaditeľka. Triedu prerobili z kabinetu, ďalšiu triedu získali rozdelením jednej triedy priečkou. Aj preto tu mohli v roku 2004 zrušiť dvojsmennosť.
V projektoch je úspešná aj materská škola. Šesťdesiattisíc korún dostali na projekt Škola podporujúca zdravie. „Do škôlky chodí 24 deti, je to o niečo viac ako dovoľuje jej kapacita, ale zasa všetky deti prichádzajú do prvej triedy zaškolené,“ pochválila svoje kolegyne z MŠ Alžbeta Perrotová. Škola a škôlka majú spoločnú jedáleň, strava sa však dováža z jednej bytčianskej školy.    


Blahoželáme
V utorok 6. júna oslávi náš vdp. dekan Pavol Trnka 30. výročie svojej kňazskej vysviacky. Ďakujeme Vám za Vaše povzbudzujúce slová, za prácu s mládežou, za fatimské soboty venované rodinám. Želáme Vám veľa zdravia, darov Ducha svätého, nech Vám Vaši patróni sv. Peter a Pavol spolu s našou matkou Pannou Máriou vyprosia mnoho milosti a hojné Božie požehnanie.
Obyvatelia
Hlbokého nad Váhom

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 2. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 3. Tip na náhradu za rúško: Kvalitný nákrčník ochráni aj pred zimou
 4. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 5. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 6. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 7. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 8. Aj matematika sa dá skrotiť
 9. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 10. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 1. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 2. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 3. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 4. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 5. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 6. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 7. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 8. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 9. Novinka medzi prefabrikátmi
 10. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 17 139
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 490
 3. Aká je chémia vôní 12 812
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 667
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 457
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 973
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 687
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 280
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 849
 10. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 6 665
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

E- športový turnaj HernaZona.sk UNIZA Masters začína už tento piatok

Každý, komu je blízky herný svet, môže súťažiť online.

Žilina chce krajšiu stanicu. Železnice tlačí do spoločného projektu

Samospráva predstavila plán obnovy hanby Žiliny.

Mesto čistí Žilinu od bilboardov a nelegálnych reklamných zariadení

V minulých dňoch mesto odstránilo ďalších deväť bilboardov.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pri kolízii s vlakom sa zranil vodič auta

Cestujúcich odviezol autobus na stanicu.

Mladá vodička tvrdí, že policajt jej nadával

Správanie hliadky mestskej polície po dopravnej nehode vyvoláva pochybnosti.

Žilina chce krajšiu stanicu. Železnice tlačí do spoločného projektu

Samospráva predstavila plán obnovy hanby Žiliny.

Už ste čítali?