Streda, 1. február, 2023 | Meniny má Tatiana

Národniari žiadajú ZÁKAZ činnosti OZ Za krajšiu Žilinu

„Združenie permanentne, systematicky a cielene pracuje v rozpore so zákonom. Zároveň vyvíja činnosť vyhradenú politickým stranám.“ Aj toto sa píše v agentúrnej správe, ktorú minulú stredu vydala Tlačová agentúra SITA. Táto informácia sa stala témou týždňa

. Zaujímali sa o ňu média, viedla sa vášnivá diskusia na internete. Do redakcie nám volalo niekoľko Žilinčanov, ktorí sa pýtali, či je to pravda. A čo sa vlastne v správe píše?


BRATISLAVA 31. mája (SITA) - Podnet na zákaz činnosti občianskeho združenia (OZ) Za krajšiu Žilinu pre údajné porušovanie zákona podal dnes na ministerstvo vnútra hovorca SNS Rafael Rafaj. V podnete na rozpustenie OZ sa uvádza, že „združenie permanentne, systematicky a cielene vyvíja činnosť, ktorá je v rozpore so zákonom tým, že vyvíja činnosť vyhradenú politickým stranám“. Ako uviedol dnes Rafaj pre agentúru SITA, OZ je v trvalej politickej opozícii proti primátorovi mesta Žilina Jánovi Slotovi, ktorý bol zvolený ako stranícky kandidát a vykonáva súčasne najvyššiu funkciu predsedu a štatutára v politickej strane SNS. „Organizovanie politických okrúhlych stolov politických strán a hnutí s cieľom ich koordinácie v neprospech súčasného primátora a predsedu SNS Jána Slotu nahrádza činnosť, ktorá je vymedzená len politickým stranám“, píše Rafaj v podaní. Rafaj sa odvoláva na zvolanie už druhého okrúhleho stola, na ktorý združenie pozvalo deväť politických strán v marci 2006, pričom hlavnou témou bol „spoločný postup politických strán pri nastolení zmien v meste Žilina a podpora spoločného kandidáta na primátora mesta“. Hovorca SNS je presvedčený, že združenie vyvíjalo organizovanú politickú činnosť s cieľom odstrániť Slotu z komunálnej politiky aj organizovaním petície za jeho odvolanie a mítingom k 17.novembru s názvom „Proti násiliu a slotalite“ v Žiline. Rafaj sa tiež domnieva, že OZ vyvíja politickú činnosť aj v spojitosti s politickou opozíciou Slotu v žilinskom mestskom zastupiteľstve. SITA

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamouPár faktov o dotknutom občianskom združení


Občianske združenie Za krajšiu Žilinu (OZ ZKŽ) je apolitické združenie založené na odborno-profesno-občianskom základe. K dnešnému dňu má registrovaných viac ako 350 členov a mnoho ďalších sympatizantov. Profesijné zameranie OZ pokrýva širokú oblasť, ktorá súvisí so životom mesta. Ide hlavne o životné prostredie, urbanizmus, výstavba a územné plánovanie, financie, podnikanie, doprava, právo a ľudské práva, kultúra a umenie, média, bezpečnosť, vzdelávanie, zdravotníctvo, sociálna oblasť, šport, duchovný život, deti a mládež, komunity a komunitné plánovanie. Združenie je financované z členských príspevkov a darov súkromných osôb a vedie riadne účtovníctvo.Ing. Eva ORSZÁGHOVÁ
predsedníčka OZ ZKŽ

„Ide o antidemokratický krok SNS, ktorá nie je ochotná rešpektovať možnosť združovania občanov a slobodu vyjadriť svoj názor. Nemáme pocit, že by sme zlyhali. Naša činnosť je v súlade so schválenými stanovami. Naopak, myslíme si, že ide o chybnú kampaň adresovanú voči nám.“ČLENOVIA RADY A PODPREDSEDOVIA:
Ing. Soňa TURČÁNYIOVÁ, Ing. arch. Pavel KROPITZ, Ing. arch. Dušan MAŇÁK, Mgr. Ing. Peter NIČÍK


„Ján Slota, ako primátor mesta Žiliny, vytrvalo ignoroval aktivity nášho združenia, ale ako predseda SNS si nás všimol a podal na nás podnet. Myslím si, že v tomto predvolebnom období ide o jeho ďalšie premyslené zviditeľnenie.“


„Podľa mňa ide o neodborne sformulovaný podnet. Že by dostali predstavitelia SNS strach? Sme presvedčení, že v meste je najvyšší čas zmeniť pomery a stransparentniť radnicu. Slobodne sme vyjadrili náš postoj, na ktorý nemá v Žiline hocikto odvahu.“


„Ak by táto krajina bola právnym štátom a ľudia, ktorí zbohatli počas procesu privatizácie, by museli preukázať svoj majetok, tak už aj SNS by mala iné vedenie. Keby to bolo možné, tak v tomto duchu by som dal ja podnet na zrušenie takejto národnej strany.“


„Vystupujeme proti netransparentnému rozpredaju mestského majetku, proti hanobeniu a ponižovaniu Žilinčanov, proti porušovaniu zákonov, likvidácii zelene a arogancii moci v Žiline.  Všetky naše aktivity  robíme na základe občianskej, a nie politickej platformy.“


 


PETER NIČÍK:
Súboje Dávidov s Goliášmi nemusia byť stratené


Hovorca SNS Rafael Rafaj ako fyzická osoba podal na OZ ZKŽ podnet, pretože ste zorganizovali dva okrúhle stoly, kde bolo údajne deväť politických strán a rokovali ste o spoločnom Slotovom protikandidátovi. Organizovalo OZ ZKŽ takéto stretnutia?
Áno. Stretli sme sa so zástupcami ôsmich politických strán.
 Rafaj v liste ministrovi píše, že ste vyvíjali organizovanú politickú činnosť s cieľom odstrániť Slotu. Naozaj ste s politickými stranami rokovali v takom radikálnom duchu?
Veľmi sa hanbíme za správanie nášho primátora. Na takom dôležitom verejnom poste má sedieť človek, ktorý sa správa slušne k svojim občanom, neuráža ich a neponižuje, koná nezištne v prospech obyvateľov a jeho slová a skutky sú príkladom pre Žilinčanov. Netransparentné predaje mestského majetku nemôžu vyvolať nič iné len úvahy o veľkej korupcii. Ak by sa majetok mesta s trhovou hodnotou nad milión korún  predával prostredníctvom výberových konaní, mesto by neprišlo o niekoľko desiatok, možno stoviek miliónov. Ľudia, ktorí prídu do Žiliny, vidia často len pozlátko – a potom povedia ako je Žilina pekne vybudovaná. Málokto však povie, že za akú cenu. Keď som si chcel preveriť niektoré faktúry, za ktoré sa „budovalo“ a niektoré zmluvy, na základe ktorých sa „predávalo“, primátor mi odmietol tieto informácie sprístupniť. Všetko niečo stojí a potom, keď mestu chýbajú peniaze, navrhuje sa predávať Mestská krytá plaváreň, Štúrovo námestie a naposledy športová hala. Keď som sa pýtal, na aký účel sa má predať športová hala s priľahlými pozemkami, primátor odpovedal, že na akýkoľvek. Nemyslím si, že toto je premyslený princíp budovania mesta so zámerom zveľadiť ho. Porušovanie zákonov primátorom, ktoré konštatuje už aj Okresná prokuratúra, svedčí o tom, že sa nerešpektuje základ štátu – jeho právne pravidlá. Mnohým ľuďom je veľmi smutno z toho, keď sa v záujme osobného prospechu jednotlivcov rúbu stovky zdravých stromov. Múdre mestá vládnu na základe občianskej participácie, v Žiline toto nefunguje, dôkazom toho je aj zlikvidovanie Grantového systému, ktorý ukázal ľuďom cestu k transparentnosti. Tých hriechov je veľa a to nehovorím o opileckých kúskoch, ktorých je nám ľúto - nemáme právo posudzovať, človek sa môže v živote ocitnúť v situácií, keď hľadá a trpí a pomáha si alkoholom, otázka však je taká, či to ako občania musíme trpieť na poste, ktorý reprezentuje Žilinčanov.
 Je známe už aj konkrétne meno kandidáta na primátora?
S tým by sme chceli prísť na najbližšie stretnutie so stranami.
 Myslíte si, že v tomto „protislotovskom ťažení“ budete úspešní?
O tom rozhodnú Žilinčania. My sa len snažíme pomôcť ľuďom, aby sa opýtali svojho strachu, zbabelosti, pokrytectva, ľahostajnosti, prospechárstva, ale aj svojho svedomia, svojej hrdosti, svojej múdrosti, lásky, odvahy, pravdivosti a pokory, čo je najlepšie urobiť.
 Nie je to nezvyčajné, že politické strany spája do predvolebnej koalície občianske združenie? Nesuplujete úlohu nejakej politickej strany?
Akýkoľvek známy charakterný človek, ktorý je schopný manažovať mesto, ktorý nebude arogantný voči Žilinčanom a bude mať podporu relevantných politických strán, má veľkú šancu stať sa primátorom. Keďže si myslíme, že by to mohol byť občiansky kandidát, chceli sme vedieť, či existuje reálna možnosť, aby ho žilinské politické strany podporili. Zatiaľ je všetko otvorené. Zástupcovia strán sa vyjadrili, že chcú zmenu.
 Má Ján Slota veľkú autoritu?
V Žiline je dosť ľudí, ktorí sú na ňom nejakým spôsobom ekonomicky závislí, dosť ľudí, ktorí sa nechali oklamať pozlátkom, o ktorom informuje on i jemu „priplatené“ médiá, dosť ľudí, ktorí si myslia, že jeho úcta k národným a kresťanským hodnotám je väčšia ako jeho láska k peniazom, dosť ľudí, ktorým vyhovuje jeho kolorit ľudového zabávača. Napriek všetkému toto nemôžem nazvať autoritou, ale skôr závislosťou a pomýlenosťou.
 Má vôbec úradujúci primátor opozíciu?
Rozumiem všetkým, ktorí mlčia. Niektorí majú z toho prospech, ďalší chcú mať pokoj, iní majú strach. Veľmi si vážim ľudí, ktorí sa nenechali zapredať. Peter Fiabáne si dovolil otvorene kritizovať netransparentné správanie sa primátora. Výsledok: onedlho mu mesto takmer o milión korún zvýšilo prenájom na Mestskej krytej plavárni, kde má Peter plavecký klub, v ktorom sa učí plávať niekoľko stoviek detí. Peter Fiabáne sa nedal zastrašiť. Poznám aj príbehy ľudí, ktorí sa zastrašiť alebo kúpiť dali, no takých ľudí ako Peter Fiabáne, poznám viac a to je pre mňa signál, že silná a nepodplatiteľná opozícia tu byť môže. Dobre mi padlo, keď v čase najväčších útokov na mňa sa ma verejne zastal Ivan Harman a mnoho ďalších ľudí mi vyjadrilo podporu. Veľmi si vážim aj ľudí z občianskeho združenia Za krajšiu Žilinu, ktorí idú so svojou kožou na trh proti finančne a mocensky neporovnateľnému súperovi, no dejiny nás učia, že aj súboje Dávidov s Goliášmi nemusia byť hneď stratené pre toho slabšieho.
 Máte naplánované ďalšie stretnutia s politickými stranami?
Áno, ďalšie by mali byť v júli.RAFAEL RAFAJ:
Nechcem nič viac, len aby sa dodržiaval zákon


Čo predchádzalo vášmu podnetu na zákaz činnosti OZ ZKŽ?
Predovšetkým znepokojenie nad vystupovaním členov občianskeho združenia. Napríklad akcia, ktorá sa konala 17. novembra a volala sa „Proti násiliu a slotalite.“ Členovia združenia zneužili tento citlivý dátum na boj proti Jánovi Slotovi a neštítili sa zneužiť ani vraždu žilinského študenta Daniela Tupého, ktorého zavraždili neonacisti v Bratislave.
 Ale tento koncert sa konal pred polrokom a prečo ste až teraz podali podnet?
Áno, ale odvtedy vyvíjalo združenie ďalšie činnosti. V marci zorganizovalo už v poradí druhý okrúhly stôl s deviatimi zástupcami politických strán. Hľadali politickú zhodu na zosadenie Jána Slotu z komunálnej politiky a toto je už činnosť, ktorá je zo zákona vyhradená politickým stranám a hnutiam. Ministerstvo by ich malo upozorniť a vyzvať, aby takú činnosť nevykonávali. Ak by v nej pokračovali, tak by ich malo rozpustiť.
 Ste si istý, že organizovanie takýchto stolov je výlučne činnosť vyhradená politickým stranám?
Ján Slota je politický kandidát a oni stretnutie zorganizovali za účelom jeho zosadenia a chceli sa dohodnúť na podpore spoločného kandidáta na primátora mesta.
 O ktoré politické stany išlo?
ANO, HZDS, HZD, KDH, KSS, SDKÚ-DS, SF, SMK a SLNKO.
 Obávate sa, že takéto stretnutia môžu ovplyvniť opätovne zvolenie vášho predsedu za primátora Žiliny?
Nenazval by som to obavou. Jednoducho tu dochádza k činnosti, ktorá je nezlučiteľná so stanovami tohto občianskeho združenia. Nechcem nič, len aby fungovali v zmysle zákona.
 Uviedli ste, že združenie vyvíjalo organizovanú politickú činnosť s cieľom odstrániť Slotu z komunálnej politiky. Ako ste to mysleli, že odstrániť?
No, odstrániť, odstaviť ho od politiky a zabrániť mu k znovuzvoleniu.
 Domnievate sa, že uvádzané dôvody sú dostatočné na zrušenie občianskeho združenia?
Priložené dôkazy, ktoré som dal na ministerstvo, sú dostatočne fundované na to, aby ministerstvo konalo v súlade so zákonom.
 V našom právnom poriadku chýba presné vymedzenie „činnosti, ktorá je vyhradená politickým stranám a hnutiam.“ Takáto činnosť nie je vôbec definovaná. Myslíte si, že možno rozpustiť združenie za nedefinovateľnú činnosť?
Došlo už aj k zrušeniu politickej strany, aj keď zakonodárca presne nevymedzil okruh činnosti vyhradenej pre politické strany. Z logiky veci a praxe vyplýva všeobecný úzus medzi hranicou aktivít občianskeho združenia a politickej strany. Tak ako politické strany nevstupujú do činnosti občianskych združení. Napríklad neorganizujú charitatívne zbierky, tak aj zákon predpokladá, že oni nebudú nahrádzať činnosť politických strán.
 Rozpustenie združenia na základe vami uvádzaného dôvodu by bolo porušením Ústavy aj Európskeho dohovoru o ľudských právach?
Nie, každý je povinný v prvom rade dodržiavať zákon.
 Chcete zakázať občianske združenie, ktoré kontroluje v meste Žilina veci verejné. Kto iný by to mal podľa vás robiť?
Predsa zvolení predstavitelia samosprávy. Myslím tým poslancov mestského zastupiteľstva. A vo voľbách majú moc v rukách voliči, ktorí rozhodnú, komu ju zveria na ďalšie štyri roky. Sú tu predsa tiež inštitucionálne zábezpeky na kontrolu, napríklad hlavný kontrolór mesta a nechápem prečo si OZ ZKŽ chce vyhradiť túto činnosť pre seba. Kto kontroluje toto združenie, keď ono kontroluje samosprávu? Každý by mal niekoho kontrolovať.
 OZ ZKŽ vyčítate, že spolupracuje s politickými stranami. Mládež slovenskej národnej strany je však partnerskou organizáciou SNS. Je to tiež občianske združenie, to vám neprekáža?
Ale ono nevykonáva činnosť, ktorá je vyhradená politickým stranám. Nesnaží sa o zmenu politického systému, nevyhradzuje si kontrolu iných politických strán ani nenahrádza politickú stranu.PARADOX
Slovenská národná strana (SNS) chce, aby ministerstvo rozpustilo Občianske združenie Za krajšiu Žilinu (OZ ZKŽ) z dôvodu porušovania zákona o združovaní občanov. OZ ZKŽ sa jej malo dopustiť tým, že podľa SNS vyvíjalo činnosť, ktorá je vyhradená politickým stranám a hnutiam a vraj to nekorešponduje s ich stanovami. V stanovách tohto združenia sa však píše, že jeho cieľom je okrem iného monitorovať stav demokracie a politickej kultúry. Za čo predstavitelia OZ ZKŽ považujú aj organizovanie okrúhlych stolov.
Paradoxom však je, že popri SNS funguje občianske združenie s názvom Mládež slovenskej národnej strany (MSNS). Táto mládežnícka organizácia je partnerskou organizáciou SNS a „hrdo sa k nej hlási,“ píše na svojej internetovej stránke. Vo svojej činnosti sa zameriava na spoluprácu s predstaviteľmi miestneho zastupiteľstva a rozvíjaní dobrých vzťahov so SNS.
Nemala by si SNS „vymiesť“ najskôr pred svojím prahom? Alebo si myslia, že tieto dve občianske združenia by sa mali merať každé iným metrom?Nezviazaní korzetom ideológie politických strán


KOMENTÁR


Takto si tu my žijeme
Slovenská národná strana (SNS) dala minulú stredu podnet na zrušenie Občianskeho združenia Za krajšiu Žilinu (OZ ZKŽ). Ján Slota pritom doteraz týchto občianskych aktivistov ignoroval a podceňoval. Rok im nevedel prísť na meno, najnovšie by ich však najradšej zrušil. Dôvod? Vraj ho chcú odstrániť z komunálnej politiky. OZ ZKŽ je apolitické a jeho aktivity sú čisto občianske, aj keď sa netají tým, že by rado videlo na čele žilinskej radnice niekoho iného. Doteraz v tomto duchu zorganizovalo dva okrúhle stoly s politickými stranami. Na spoločnom Slotovom protikandidátovi sa zatiaľ nedohodli, ale úradujúci primátor sa zľakol a chce ich zakázať. Podnet dal hovorca SNS Rafaj a nie žilinský primátor. To by sa však dalo prehliadnuť, keby nešlo o ďalší tragikomický krok národniarov, tiahnucich na parlament. Ján Slota totiž nemá v meste vážneho protikandidáta. A keby sa taký aj našiel, nie je vôľa politických strán ho podporiť. Veď aj tí najprincipiálnejší kresťanskí demokrati sú v jeho područí, tak o akej opozícii je reč? Na čo to bu bu bu? Reálna konkurencia neexistuje. OZ ZKŽ je občianskou opozíciou radnice. To je však druhoradé. Dôležitý je ich záujem o problémy Žilinčanov, riešia ich a hovoria o nich. Krajské mesto by malo mať ďalšie tri takéto združenia. Slota však chce zrušiť aj to jedno jediné, hoci skôr by si mal vážiť, že s ním bojujú inteligentne. Nakoniec, všetko sú to vzdelaní ľudia. Keby tasili zbrane rovnakého kalibru ako on, ešte len potom by pocítil skutočnú opozíciu! Predstavte si, že by na slávnostnom odhaľovaní
28 miliónovej sochy mali podobne veľké transparenty ako Slotovi priaznivci. Samozrejme, s antislotovskými veršovankami. Nestalo sa. Vraj nechceli vyvolať zbytočný konflikt. Slota môže byť naozaj rád, že na druhej strane barikády stoja duševne vyspelí a súdni ľudia. Neverím, že si to neuvedomuje, a aj preto sa aktuálny podnet zo strany SNS javí skôr ako návnada na diskusiu dva týždne pred voľbami.
Monika JanigováNázor


Ako to vidí mimovládna organizácia?
Transparency International (TI) je medzinárodná, mimovládna nezisková organizácia zameraná na problémy transparentnosti a korupcie na medzinárodnej a národnej úrovni. Je jediným celosvetovým hnutím s exkluzívnym zameraním na uvedené fenomény. Bola založená v roku 1993 v Berlíne, kde v súčasnosti sídli jej sekretariát. Na medzinárodnej úrovni spolupracuje s mnohými významnými inštitúciami, napríklad s OECD a Svetovou bankou. Jej predsedníčky Emílie Sičákovej – Beblavej sme sa opýtali, čo si myslí o podnete SNS zakázať činnosť OZ ZKŽ. „Domnievam sa, že OZ ZKŽ vyvíja veľmi dôležitú činnosť v Žiline. Koncentruje sa na zvýšenie transparentnosti a korektnosti verejnej správy v tomto meste. Je dôležité, aby takáto aktivita bola vyvíjaná aj do budúcnosti. Každá verejná kontrola v každom meste má svoju legitimitu a vážne opodstatnenie. Tí, ktorí konajú korektne, tak sa nemajú čoho obávať, pretože občania majú právo v každej slušnej krajine a demokracii pozerať sa na prsty politikom a o to sa snaží aj toto OZ ZKŽ. Transparency International mu vyjadruje plnú podporu,“ povedala Sičáková. Právnik TI Vladimír Pirošík si myslí, že podnet SNS je neopodstatnený: „Právne nie je dôvod na rozpustenie združenia. Ich činnosť je plne legitímna a zákonná. Mám pocit, že Rafael Rafaj si naháňa preferenčné krúžky, pretože je na nezvoliteľnom mieste kandidátnej listiny SNS. Myslím si, že OZ ZKŽ by mohlo uspieť žalobou na ochranu dobrej povesti.“ Čo si myslia žilinské občianske združenia?


Detské krízové centrum Náruč, Ivan Leitman: „Je to občiansky motivované združenie a takéto podanie nemá opodstatnenie, podľa mňa je absurdné. OZ ZKŽ funguje v súlade s platnými zákonmi.“
Pomoc obetiam násilia, pobočka Žilina, Róbert Braciník: „V OZ ZKŽ sú ľudia, ktorým záleží na tom, ako bude vyzerať naše mesto. Ich iniciatívu nevnímam ako politickú, ale občiansku. Ich činnosť vnímam po stránke odbornej aj občianskej a s ich aktivitami súhlasím.“
Slovenská akademická informačná agentúra, Alena Mičicová: „Myslím si, že veľmi dôsledne poznám činnosť tohto OZ a registrujem ho od začiatku. Obhajujú záujmy občianskej verejnosti mesta Žiliny a zelene. Nehodnotíme ich činnosť ako politickú a už vôbec nie nasmerovanú proti niekomu. OZ ZKŽ bojuje za ideály občianskej spoločnosti.“
Truc Sphérique, Marek Adamov: „Neviem o tom, že by OZ spolupracovalo s nejakou politickou stranou. Ich aktivity sú legitímné z pohľadu tretieho sektora. Aj z tohto dôvodu stojí často proti Jánovi Slotovi, ktorého rozhodnutia sú netransparentné. OZ ide po problémoch mesta Žiliny a nie po problémoch SNS.“
Nadácia 21. storočia, Milena Prekopová: „Vôbec si nemyslím, že OZ ZKŽ vyvíja politickú činnosť. Združenia s podobným zameraním pôsobia aj v iných mestách na Slovensku. Podľa mojich vedomostí občania združení v tejto organizácií odvážne bojujú a nemajú to jednoduché, za zachovanie mestskej zelene pre nás všetkých, či už kvôli zdravšiemu životnému prostrediu, vyššej kultúre bývania, ale aj kvôli vplyvu na psychickú pohodu obyvateľov. Predsedníčka združenia, pani Eva Országhová, celý svoj profesný život zasvätila zeleni  a jej ubúdanie v meste jej pochopiteľne leží na srdci.“
Zbor Žilincov, Štefan Massányi: „Činnosť OZ je čisto občianska. Ani neviem o tom, že by sa niekde vyjadrovali politicky. Poznám pani Országhovú aj ďalších členov a ich práca je orientovaná výlučne na problémy mesta Žiliny, to nie sú stranícke záležitostí.“Ako to vnímajú známi Žilinčania?


Ľubo Bechný, fotograf: „Je to malé víťazstvo občianskych síl v meste. Doteraz sa SNS tvárilo, že sú jej akékoľvek aktivity občianskych združení ľahostajné. Teraz im lukašenkovským spôsobom robí bezplatnú reklamu. Verím, že to zobudí aj obyvateľov Žiliny z rezignácie a tento tlak pomôže aj nepopulistickým politickým stranám k zodpovednejšiemu nájdeniu spoločného kandidáta na primátora mesta. Bez taktizovania, pýchy a bočných úmyslov.“


Ľubomír Bažík, lekár: „Je to chladný závan z čias hlbokej totality.“


Ivan Harman, vydavateľ: „Vidím to v troch rovinách. Po prvé v obsahovej – toto podanie SNS, respektíve jej hovorcu, je obsahovo nezmyselné a jeho štýl a jazyk pripomína minimálne minulé storočie, po druhé – už dlhšiu dobu sa dá pozorovať nervozita primátora a ľudí okolo neho z opozície v Žiline, jednoducho cítia, že decembrom 2006 môže „slotalita“ v meste skončiť. A po tretie, vnímam takéto groteskné snahy SNS ako cielený politický marketing pred parlamentnými voľbami.“


Ján Lenčo, spisovateľ: „Som proti akémukoľvek zrušovaniu čohokoľvek. Každý by mal mať možnosť otvorene a demokraticky povedať svoj názor. Možno by toto združenie mohlo podať žiadosť o zrušenie SNS. Súdy budú mať robotu, ľudia sa budú zabávať a všetko pôjde ďalej tak, ako ide.“


Tibor Máhrik, kazateľ Cirkvi bratskej: „V kultúrnej otvorenej spoločnosti je potrebné dať priestor širšej odbornej diskusii. OZ ZKŽ má v tejto diskusii svoje nezastupiteľné miesto. Politici by mali odborníkom viac načúvať, nie ich umlčať. Je mi ľúto z toho, čo sa deje v Žiline.“


Peter Getting, novinár: „Snaha kriminalizovať občianske združenia ako prirodzenú súčasť demokratickej spoločnosti a často jediný nástroj prezentácie pre radových občanov je síce nebezpečná, ale dúfam, že v našej spoločnosti skôr komická. V opačnom prípade by sa na mapu Európy musela okrem Lukašenkovskeho Bieloruska pripísať čiernymi písmenami aj Žilina.“


Roman Kontšek, hokejista: „Nebudem sa k tomu vyjadrovať.“


Milan Dado, vysokoškolský profesor: „Súčasnosť, ktorú žijeme je charakteristická vystupňovaním agresivity. Ako občanovi Žiliny sa mi zdajú postupy, o ktorých sa hovorí v súvislosti so zrušením OZ Za krajšiu Žilinu nebezpečné. Bohužiaľ, zodpovedajúce predvolebnému času. Členovia tohto združenia sú v prvom rade občania tohto mesta, ktorí poukazujú na kroky vedenia mesta, s ktorými sa často nestotožňujú nielen oni samotní, ale aj ďalší obyvatelia Žiliny. Blížia sa komunálne voľby. Uvidíme, aký bude pomer síl v meste po nich. Či OZ organizovalo činnosť, ktorá nie je v súlade s poslaním tohto združenia, nedokážem posúdiť. Musia sa k tomu vyjadriť právnici. Istotne však viem, že tam kde „zakázali písať a zakázali spievať“ nedopadli dobre.“


Karol Belaník, manažér MŠK Žilina: „Nemám informácie, čo viedlo SNS k takémuto kroku, a preto sa v tejto fáze neviem k tomu kvalifikovane vyjadriť.“


Marián Janušek, zástupca primátora: „V Žiline sú ľudia, ktorí roky budujú naše mesto a myslím si, že je vidieť ako sa za posledných šestnásť rokov rozvíja. Na druhej strane sú tu ľudia iného politického zmýšľania, ktorí chcú všetko len brzdiť. Dáva sa im dosť veľký mediálny priestor a potom brzdia rozvojové aktivity mesta. Je to na mieste, keď SNS dala takýto podnet.“


Ladislav Stromček, dekan žilinskej farnosti: „Nechcem sa zapájať do predvolebného boja, a preto sa v tejto situácii k tomu nevyjadrím.“A čo hovoria regionálni politici od okrúhlych stolov?
Hlavnou témou stretnutí obidvoch okrúhlych stolov bol spoločný postup politických strán pri nastolení zmien v meste Žilina a podpora spoločného kandidáta na primátora mesta. Zástupcov zúčastnených politických strán sme sa opýtali, prečo chcú zmenu na čele žilinskej radnice.


Ivan Harman, SDKÚ-DS: „Od svojho vzniku v Žiline sme v politickej opozícii. Domnievame sa, že žilinská radnica potrebuje dôkladne vyvetrať. Súčasné vedenie mesta nepostupuje koncepčne, ignoruje občanov, iné názory verejne hádže do kanála a robí Žilinčanom hanbu „v priamom prenose“. Mesto životne potrebuje nový štýl a nových ľudí na radnici. Budú mať čo robiť, aby napravili to, čo je v mnohých prípadoch už nevratne zničené: predané Štúrove námestie, zlikvidovaná zeleň, stavebná diera na Bôriku, doprava pred kolapsom, vyľudnené centrum, parkovacia katastrofa, bieda s infraštruktúrou.“ 


Andrej Sočuvka, KDH: „Nezúčastnil som sa týchto okrúhlych stolov, ale viem, že moji stranícki kolegovia áno. Obidvaja sú však v zahraničí, a preto vám neviem sprostredkovať naše stanovisko.“


Anton Adamus, ANO: „Boli sme len na prvom stretnutí, na ktorom nás združenie oboznámilo so svojím zámerom postaviť jedného protikandidáta do nastávajúcich komunálnych volieb.“


Jozef Tarčák, HZDS: „Posledné kroky a vyjadrenia Jána Slotu nie sú hodné predstaviteľa tak výrazného a dôležitého centra, akým mesto Žilina je. Je minimálne na zamyslenie, čo a ako je potrebné v tomto smere podniknúť v budúcich komunálnych voľbách. Diskusia o tomto probléme už u nás začala. Aj podniknuté kroky na zrušenie OZ Za krajšiu Žilinu sú len zakrývaním chýbajúceho zmysluplného volebného programu a vyvolávanie dojmu „starostlivosti o demokraciu“ na Slovensku a v meste Žilina. Dištancujeme sa od takýchto postupov, pretože ohrozujú demokratické systémy fungovania štátu a aj úlohy a poslania organizácii tretieho sektoru v tomto systéme, ktoré mi považujeme za životne nevyhnutné pre fungovanie normálnej spoločnosti.“


Miloslav Kodaj, HZD: „Nepridávame sa jednoznačne na stranu OZ ZKŽ v jeho negatívnom hodnotení vývoja činnosti žilinskej radnice. Naopak, hodnotíme ju viac pozitívne ako negatívne, ale vždy je čo zlepšovať.“ 


Ján Kresánek, KSS: „Jednoducho preto, lebo Žilina potrebuje nutnú zmenu. Mal by sa zaviesť nový systém práce, ktorý by bol transparentnejší a novší.“


František Bobenič, SF: „Vyznávam hodnoty ako sú slušnosť, spravodlivosť, či tolerancia k iným. V praxi sú to návrhy súvisiace s transparentnosťou, či zvýšením rovností šancí, napríklad transparentný grantový systém. Rovnako sa k tomu stavia mestský klub Slobodného fóra v Žiline. Toto mesto si zaslúži mať víziu, útvar hlavného architekta, územný plán aj zelené Štútorovo námestie.“


Víťazoslav Móric, SLNKO: „Som rád, že kvôli istým ľuďom nebývam v Žiline, ináč mesto a ľudia v ňom sa mi veľmi páčia. Žilina by si zaslúžila vo svojom vedení človeka, ktorý dokáže, ale hlavne vládze poobede, ale niekedy aj doobeda načúvať názory iných.“ Aj keď hovorca SNS Rafael Rafaj tvrdí, že okrúhlych stolov sa zúčastnil aj zástupca Strany maďarskej koalície (SMK), ostatní zástupcovia politických strán nám túto informáciu dementovali. Dokonca nikto z nich nevie, že by v Žiline mala SMK zastúpenie.

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. O najlepšie komunikujúcich značkách rozhodne aj verejnosť
 2. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 3. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 4. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 5. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 6. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 7. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 8. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 2. O najlepšie komunikujúcich značkách rozhodne aj verejnosť
 3. Ako možno získať prídavky na dieťa v Nemecku?
 4. Kupujete balenú vodu? Vypočítajte si, koľko za ňu ročne miniete!
 5. Táto váha berie vaše chudnutie vážne: Kalórie počíta za vás!
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 7. Svalovice sa netreba obávať
 8. Students today, innovators tomorrow, learners forever
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 11 943
 2. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 7 251
 3. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 3 817
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 213
 5. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 2 102
 6. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 1 491
 7. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 1 395
 8. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 222

Blogy SME

 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá)
 2. Ľuboš Vodička: Jaskyniarstvo aj ochrana prírody v Liptovskom Mikuláši
 3. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova?
 4. Anna Miľanová: Kresby prírodným uhlíkom...
 5. Matúš Mathis: Ponuka bytov v Košiciach po prvýkrát od septembra 2022 klesla - Píše Matúš Mathis
 6. Jozef Stasík: Niekto zhasína a niekto myslel dopredu
 7. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Veľké Rovné
 8. Peter Maroncik: Tak už máme v Čechách nového, dobrého prezidenta.
 1. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 6 066
 2. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 5 199
 3. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 698
 4. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 3 558
 5. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie 3 460
 6. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 3 396
 7. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 167
 8. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 166
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Najlepším záložníkom jesene v II. triede ObFZ Žilina podľa hlasujúcich sa stal Roman Mikoláš z Hrabového.

Rozhovor s najlepším záložníkom jesene II. triedy ObFZ Žilina.


16 h
Ján Kožuško, zakladateľ projektu Programko.sk

Na samotných kurzoch sa lektori nevenujú len tematike, na ktorý je workshop zameraný, ale poslucháčov upozorňujú aj na nástrahy internetu. Veď pojem kyberšikana sa v našom slovníku natrvalo usadil. V internetových vodách číhajú na deti rôzne nástrahy.


31. jan

Kypí vám pri pohľade na deti pozerajúce do telefónu alebo sediace za počítačom krv v žilách? Pozor, aby ste ich nepripravili o úspešnú kariéru. Namiesto zákazov ich naučte počítačom rozumieť - a zabezpečíte im lepšiu budúcnosť.


30. jan

S ohňom bojovalo 19 profesionálnych hasičov.


30. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá)
 2. Ľuboš Vodička: Jaskyniarstvo aj ochrana prírody v Liptovskom Mikuláši
 3. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova?
 4. Anna Miľanová: Kresby prírodným uhlíkom...
 5. Matúš Mathis: Ponuka bytov v Košiciach po prvýkrát od septembra 2022 klesla - Píše Matúš Mathis
 6. Jozef Stasík: Niekto zhasína a niekto myslel dopredu
 7. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Veľké Rovné
 8. Peter Maroncik: Tak už máme v Čechách nového, dobrého prezidenta.
 1. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 6 066
 2. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 5 199
 3. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 698
 4. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 3 558
 5. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie 3 460
 6. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 3 396
 7. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 167
 8. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 166
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu