Tretím z partie skalničkárov, s ktorými sme sa rozprávali bol Ľubomír Ďurica z Bánovej. „Záhrada bola mojou láskou odmalička. Hrávala som sa v nej, obdivovala kvietky, presádzala ich. Asi pred 15 rokmi som objavila skalničky a začala ich zbierať. Vtedy sme bývali v Mojšovej Lúčke. Keď sme sa presťahovali sem, záhrada bola jedna pustatina a oráčina. Tak som sa začala realizovať,“ spomína na svoje začiatky Darina Funtíková. Je za ňou osem rokov usilovnej práce a adekvátny výsledok. „Darinka si takmer všetko dopestovala sama, zo semienok a odrezkov,“ pochválil jej dielo Ľubomír Ďurica. Obaja sú členmi OZ Malá Fatra Žilina, Darina vedie klub skalničkárov. Obaja si zaspomínali na začiatky, na veľkú školu, ktorú dostali v záhradke Márie Gallovej na Hlbokej ceste, na výstavy, prednášky, výlety, výmeny rastliniek i skúseností so skalničkármi z iných slovenských, ale aj českých a moravských klubov.
Na skalkách Dariny Funtíkovej je niekoľko skutočne unikátnych exemplárov. Prekrásne levízie v niekoľkých farebných odtieňoch, ktoré sú mimoriadne náročné na prezimovanie, rýchlorastúce, vyšľachtené minizakrsklé floxy, borovica „šmitka“, skalkový smrek Little Gem, ktorému ročne pribudne asi centimeter. Pichľavá guľa, diantus, ktorá o pár dní bude obsypaná minihrebíčkami. No a samozrejme skalné ruže rôznych odrôd, tvarov a farieb, ktoré vypĺňajú voľné priestory. Šľachtou medzi skalničkami je lomikameň (sekcia Porophyllum), ktorý rastie len v Belianských Tatrách, je vysoko chránený. „Je to typická vysokohorská skalnička. Dá sa vypestovať zo semena i rezkovaním ružičiek. Za 3 - 4 roky je z neho bochníček, veľký ako detská päsť,“ predstavila nám ďalšiu rastlinku Darina Funtíková.
„Ako na to,“ tak znela naša ďalšia otázka pre Darinu Funtíkovú a Ľubomíra Ďuricu. „Najprv si treba určiť stanovište a podľa toho si vybrať horninu,“ odpovedali svorne. Slnečné stanovište si žiada vápenec, ak je v polotieni či v tieni, chce to žulu. Tak to majú rady kyslomilné rastliny. Ďalším krokom je rozdeliť skalničky a začínať s tými jednoduchými, nenáročnými a peknými. „Začiatočníkom by som odporučil skalné ruže, rozchodníky, minifloxy, koniklece, taričky,“ radí Ľubomír Ďurica. Obaja sa však zhodli na tom, že najlepšie je orientovať sa podľa literatúry a vyhľadať skúsených skalničkárov, ktorí radi poradia i pomôžu. Napríklad prísť medzi členov OZ Malá Fatra.
Hotel GARNI
Ul. Kukučínova 209/ 24
Považská Bystrica