Sobota, 29. január, 2022 | Meniny má Gašpar

Dnes na návšteve v MZŠ Lipová ulica Rajec

Mestská základná škola na Lipovej ulici je situovaná na okraji severozápadnej časti mesta Rajec. Jej výhodou je, že sa nachádza v pokojnom prostredí, kde sú negatívne vplyvy životného prostredia minimálne. Množstvo zelene v okolí vytvára skôr dojem školy

v prírode. „Aké má škola nevýhody?“ na to sme sa opýtali jej riaditeľa Mariana Paprskára.Škola je prvý odrazový mostík


Ploché strechy, veľké presklené priestory, ktoré sa nedajú vykúriť a s tým súvisiace vysoké platby za energiu a splaškovú vodu.


Ako to chcete vyriešiť?
Už sme opravili strechy na oboch telocvičniach, tento týždeň začíname s ostatnými budovami. Dohromady je to viac ako 2 500 metrov štvorcových. Čo sa týka tej druhej záležitosti, máme pripravený projekt na oplášťovanie celej budovy a výmenu okien. Potrebovali by sme na to takých 40 miliónov korún, keď sa však zoberie do úvahy, že vo vykurovacom období platíme mesačné zálohové platby za plyn asi 300-tisíc korún, myslím, že je to investícia, ktorá by sa nám rýchlo vrátila. Za rekonštrukciu osvetlenia v telocvičniach sme zaplatili 200-tisíc korún, potrebovali by sme však financie aj na opravu prístupovej cesty. Tá však bude musieť počkať.
Zmeňme trochu tému. Priblížte vašu školu našim čitateľom.
Svoju históriu začala písať v roku 1973, ako vtedy moderný typ školy s jedným podlažím, dvoma telocvičňami, jedálňou a kuchyňou. Odvtedy prešla niekoľkými rekonštrukciami, najmä v interiéri. V apríli 2002 sme získali právnu subjektivitu a jej zriaďovateľom sa stalo mesto Rajec. V tomto školskom roku máme 28 tried, ktoré navštevuje 753 žiakov z Rajca, ale aj z bližšieho či vzdialenejšieho okolia. Spolu máme 50 zamestnancov. Máme aj špecializované učebne chémie, fyziky, jazykov, počítačovú učebňu, dielňu a školský pozemok.
A čo spolupráca školy a rodičov?
Tú musím jednoznačne hodnotiť pozitívne. Je na výbornej úrovni. Presvedčil nás o tom aj tradičný spoločný ples, ktorý sa uskutočnil 22. januára. Tu patrí veľké poďakovanie celému výboru ZRŠ pod vedením Márie Škorvánkovej, ktorá celé podujatie koordinovala a dotiahla úspešne do skorého mrazivého rána. Združenie rodičov nám aktívne pomáha aj v oblasti financovania a organizovania rôznych akcií. Musím spomenúť aj to, že spolupracujeme s mnohými ďalšími subjektami a inštitúciami, ktoré sú v meste, ale i mimo neho. Vysoká detská politika


Poslancami parlamentu sú od decembra minulého roka aj traja žiaci MZŠ na Lipovej ulici v Rajci. Miroslava Turancová, Jakub Bôtoš a Jakub Bajzath. Nie toho naozajstného, slovenského, hovoríme samozrejme o Parlamente mladých mesta Rajec, ktorý pracuje pod vedením riaditeľky Mestského kultúrneho strediska v Rajci Dagmar Lasokovej. „V tomto detskom parlamente je nás štrnásť. Každá základná a stredná škola v Rajci tam má niekoľkých zástupcov. Za predsedníčku sme si zvolili Janu Murárikovú z Gymnázia Rajec,“ dozvedeli sme sa od Mirky Turancovej. Povedala nám aj to, že sa stretávajú raz za mesiac a spoločne i individuálne pripravujú rôzne projekty, ktoré by zaujali a pritiahli ich rovesníkov. Na zasadnutiach ich rozoberajú a posudzujú, ale už rozmýšľajú aj o ďalších.
Naozaj to nie je len taký obyčajný parlament. Prednedávnom  absolvovali aj prvý medzinárodný výjazd. „V utorok 2. mája sme boli v Zlíne, kde pracuje podobný detský parlament ako u nás. Pozvali nás, aby sme sa navzájom informovali o tom, ako to kde funguje. Možno pripavíme aj nejaké spoločné podujatie. Ale boli sme už aj na zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Rajci a zoznámili sme sa s jeho poslancami a stretli sme sa aj s primátorom mesta Jánom Rybárikom,“ to bola ďalšia informácia od Mirky Turancovej. Na svete je už aj realizácia prvého projektu Parlamentu mladých. V priestoroch Materskej školy na Ulici obrancov mieru sa začína robiť nová posilňovňa, ktorú bude financovať mesto a bude slúžiť všetkým, ktorí budú chcieť cvičiť. Deťom aj dospelým. 


Neodolateľné a skvelé
Prvý významný úspech si MZŠ na Lipovej ulici v Rajci pripísala na svoje konto už v prvej polovici septembra tohto školského roka. Od 9. do 11. septembra boli v poľskom meste Opole Majstrovstvá Európy v mažoretkovom športe. Po úspešnej niminácii na Majstrovstvách Slovenska vo Veľkom Krtíši a v Prievidzi si účasť na tomto prestížnom európskom podujatí vybojovali aj Rajecké kordovánky pod vedením Zuzany Rizmanovej. „Sme pyšní na naše dievčence, ktoré v Poľsku veľmi úspešne reprezentovali nielen mesto Rajec, ale aj našu školu,“ tak zhodnotil ich vystúpenie riaditeľ školy Marian Paprskár. V silnej konkurencii a pri účasti viac ako
1 000 mažoretiek z Poľska, Českla, Chorvátska, Maďarska a Slovenska zvíťazili dievčatá z Rajca v dvoch kategóriách. Majsterkami Európy v kategórii kadetiek v duoformáciách v cvičení s paličkami sa stali Katarína Majerčiaková (5. A)
a Alexandra Hanusová (6. A). Tituly majsteriek Európy v kategórii kadetiek v miniformáciách v cvičení s paličkami zasa získali Silvia Pialová (5. A), Kristína Cesneková, Katarína Cibulková, Silvia Divková, Alexandra Hanusová (všetky 6. A) a Eva Ondrejková (ZCŠ). Nezabudnuteľné chvíle im budú ešte dlho pripomínať diplomy a zlaté medaily.


Nájdu pokračovateľov?


Školský časopis Aktuality vychádza v Rajci už piaty rok. Vedie ho redakčná rada, v ktorej je päť deviatakov z „áčky“. Hlavným šéfom je Maroš Knapec. „Zatiaľ posledné číslo vyšlo tento mesiac, ale už máme pripravené aj špeciálne vydanie pre deti, ktoré v septembri prídu do našej školy do prvej triedy. Myslím, že sa im bude páčiť,“ je presvedčený Maroš Knapec. Najväčší problém je v tom, že zatiaľ nemajú nasledovníkov, ktorí by vo vydávaní školského časopisu pokračovali. Veria však, že sa nájdu. „Do konca školského roka chceme ešte vydať jedno číslo. Privítame pomoc mladších žiakov, aby videli, ako sa taký časopis robí. Poradíme im a pomôžeme, aby v tejto tradícii pokračovali, keď my už na škole nebudeme,“ vyzýva svojich mladších spolužiakov Maroš a s ním aj ostatní členovia redakčnej rady školského časopisu Aktuality.


Jedno zo stovky


Do konca roka 2010 sa pri slovenských školách vybuduje sto futbalových miniihrísk s umelou trávou. To, ktoré 4. novembra slávnostne otvorili v areáli MZŠ na Lipovej ulici v Rajci, má poradové číslo 44. „Je to projekt Slovenského futbalového zväzu, ministerstva školstva a asociácie UEFA. Treba však pripomenúť aj podiel mesta, našej školy a sponzorov,“ zoznámil nás s projektom riaditeľ Marian Paprskár. Ihrisko má rozmery 33 a 18 metrov, je pokryté umelým trávnikom, ktorý pokrýva kremičitý piesok. Krstným otcom rajeckého ihriska je bývalý futbalista Jozef Ďurajka st. „Toto miniihrisko nie je určené len školákom, ale aj širokej verejnosti. Veríme, že ich vôľa športovať bude väčšia ako chuť ihrisko zdevastovať,“ vyslovil želanie Marian Paprskár.Sme naozaj úspešní
Starý mudrc dávno povedal, že úspech je 99 percent driny a percento talentu. Škola je rozhodne miestom, kde sa talent podporuje a rozvíja. To ostatné vychádza zo žiakov samých. „Naša škola má takýchto žiakov dostatok. Sú tvoriví, iniciatívni, aktívni a majú predovšetkým chuť bojovať na tom svojom poli. A potom prichádza úspech, radosť a určite aj obdiv,“ hodnotí svojich žiakov riaditeľ MZŠ v Rajci na Lipovej ulici Marián Paprskár. Niekoľko takýchto úspešných žiakov vám teraz predstavíme.
•V okresnom kole matematickej olympiády získal 1. miesto Štefan Kavec zo 7. A, štvrtý bol Filip Súkeník (5. A).
•Z okresného kola geografickej olympiády si 2. miesto odniesol Lukáš Knapec (7. A), postúpil do krajského kola, kde skončil na 5. mieste.
•V celoslovenskej výtvarnej súťaži DÚHA boli ocenení Miroslav Jakubes (4. A), Michal Baláž (6. D) a Dominika Hamová.
•Dekanátne kolo biblickej olympiády absolvovalo družstvo v zložení Jozef Kozárik, Štefan Kavec a Michaela Hodasová (všetci 7. A) a obsadili pekné
4. miesto.
•V súťažnej prehliadke detských skupín moderného a scénického tanca Žilinský kryštál obsadila skupina Čučoriedky 1. mies-
to. O úspech sa zaslúžili Patrícia a Michaela Smolkové (3. B),
Andrea Koledová, Zuzana Mihalcová, Júlia Pakošová (všetky 4. A), Dominika Horníková
(6. C) a Adriana Pavlíková (6. D).
V tanečnej súťaži Let´s dance získali tieto dievčatá 2. miesto. Na tejto súťaži zabodovali vo voľnej tvorbe, v mladšej vekovej kategórii aj s chlapcami s choreografiou Rock and roll, takže treba pochváliť aj Mareka Fapšu, Martina Rybára, Juraja Žovinca a Michala Šimeka zo 4. A. Ako sólo tanečníci postúpili do finále Julia Hančíková (5. A) a Juraj Žovinec.Beh na dlhé trate
„Historický úspech dosiahla naša škola v októbri 2004, keď sa naši žiaci, vtedy deviataci, stali majstrami Slovenska v cezpoľnom behu,“ pochválil svojich žiakov riaditeľ Marian Paprskár. Hovoril o Jaroslavovi Jarinovi a Ladislavovi Personovi, úspešných reprezentantoch školy. Hoci obaja už navštevujú iné školy, tradícia bežcov v škole ostáva. Deviatak Tomáš Jančovič a ôsmačka Barborka Žideková sú majstrami Žilinského okresu v tej istej disciplíne. Tu bola s 3. miestom úspešná i deviatačka Petra Harčárová, rovnako aj družstvo dievčat, ktoré obsadilo 1. miesto, chlapci boli len druhí. Tomáš sa stal aj majstrom Žilinského kraja a na majstrovstvách Slovenska v Brezne získal pekné 9. miesto. 

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti?
 2. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
 3. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 4. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 5. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 6. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 7. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 8. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 10. Mecom ide na zelenú
 1. Na Oddelení klinickej biochémie vykonali cez 900-tisíc vyšetrení
 2. Ak sa chcete zotaviť po Covide, zamerajte sa na podporu zdravia
 3. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
 4. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 6. Vianočné dovolenky sa vrátili na čísla pred pandémiou
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 9. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 10. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti? 12 382
 2. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť 3 953
 3. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní 3 628
 4. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny 3 557
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 3 421
 6. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 3 385
 7. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 3 209
 8. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať 3 044
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 2 169
 10. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 1 904

Blogy SME

 1. Jozef Sitko: Moje novinárske príbehy a príhody (3.)
 2. Anton Kovalčík: Niektorí ľudia sú hetero, iní homo. Zvyknite si.
 3. Elena Antalová: Keď vyšla Cigaretka na dva ťahy a narodil sa Robo Džunko
 4. Ján Kinik: O čo Vám ide v tej RTVS?
 5. Štefan Vidlár: Čo sa nám dnes prihodilo
 6. Iveta Bakitová: Peru - pupok sveta Cusco a Machu Picchu
 7. Katarína Harvanová: ...a vaša ulica sa ako volá ?
 8. Štefan Bukovan: Obranný priemysel a ozbrojené sily vo svete (2022-02) –11.1. – 20.1.2022
 1. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 14 375
 2. Pavel Macko: Vodka a cigary? 7 193
 3. Tereza Krajčová: Anglický denník: Epilóg – Zbohom, Anglicko 6 011
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 834
 5. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 5 661
 6. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 4 478
 7. Matúš Lazúr: Kam nám uletia ceny nehnuteľností 4 319
 8. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy 4 249
 1. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 2. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 5. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují
 8. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Nominácia zástupcov II. triedy ObFZ Žilina na najlepšieho brankára, obrancu, záložníka, útočníka a trénera.


27. jan
Ilustračné foto

Stav má na svedomí šérenie variantu omikron.


TASR 27. jan

Rehabilitácia je pre Jozefa Fabiana jediným prostriedkom, ako sa udržať vo forme.


27. jan

Obyvatelia rodinných domov majú povinnosť prevziať si kompostér.


26. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Orava patrí medzi regióny s najväčším rastom cien nehnuteľností na Slovensku.


27. jan

V porote bude aj otec Jána Kuciaka a brat Martiny Kušnírovej.


15 h

Rehabilitácia je pre Jozefa Fabiana jediným prostriedkom, ako sa udržať vo forme.


27. jan

Muža už obvinili z drogovej trestnej činnosti.


ROS 26. jan

Blogy SME

 1. Jozef Sitko: Moje novinárske príbehy a príhody (3.)
 2. Anton Kovalčík: Niektorí ľudia sú hetero, iní homo. Zvyknite si.
 3. Elena Antalová: Keď vyšla Cigaretka na dva ťahy a narodil sa Robo Džunko
 4. Ján Kinik: O čo Vám ide v tej RTVS?
 5. Štefan Vidlár: Čo sa nám dnes prihodilo
 6. Iveta Bakitová: Peru - pupok sveta Cusco a Machu Picchu
 7. Katarína Harvanová: ...a vaša ulica sa ako volá ?
 8. Štefan Bukovan: Obranný priemysel a ozbrojené sily vo svete (2022-02) –11.1. – 20.1.2022
 1. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 14 375
 2. Pavel Macko: Vodka a cigary? 7 193
 3. Tereza Krajčová: Anglický denník: Epilóg – Zbohom, Anglicko 6 011
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 834
 5. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 5 661
 6. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 4 478
 7. Matúš Lazúr: Kam nám uletia ceny nehnuteľností 4 319
 8. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy 4 249
 1. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 2. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 5. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují
 8. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu