Štvrtok, 9. február, 2023 | Meniny má Zdenko

Dnes na návšteve v Kamennej Porube

Tri roky uleteli ako voda. To je obdobie, v ktorom stojí na čele obce Kamenná Poruba starosta Štefan Kasman. Nie vždy sa mu darí urobiť všetko podľa vlastných predstáv, verí však, že do ďalších komunálnych volieb sa mu podarí splniť svoj volebný program m

inimálne na 80 percent.


O pozemkoch rozhodnú občania


Aké boli tie roky v starostovskom  kresle?
Nebolo to vždy ľahké. Už dvakrát sme jednali s investormi, ktorí chceli využiť teplý vrt vody, ktorý v obci máme. Dvakrát od svojho zámeru odstúpili. Momentálne jednáme s ďalším potencionálnym investorom z Nemecka. Verím, že všetko vyjde, je to však ťažko ovplyvniteľné. Tu je najväčší problém s pozemkami, na ich odkúpenie sa plánuje 17 až 20 miliónov korún. A pritom obecný rozpočet je okolo troch miliónov. To je zatiaľ jeden z dvoch bodov môjho volebného programu, ktorý sa nepodarilo splniť. Ďalší problém, čo nás trápi, sú nové chodníky, ktoré sa mali v obci vybudovať na najkritickejších miestach, od zastávky po školu. Buduje sa však splašková kanalizácia, cesty budú rozkopané do konca júla. Ak sa dodržia termíny, do polovice septembra by sme stihli aj chodníky aj vyasfaltovanie cesty.
Pred dokončením je aj dom smútku.
Je to stavba, s ktorou sa začalo v roku 1995. Chceli by sme ho skolaudovať ešte tento mesiac. Interiér je v podstate hotový, treba ešte dokončiť terénne úpravy a obklady na fasáde.
Začiatkom roka ste robili aj dažďovú kanalizáciu. Je už hotová?
Ešte celkom nie. Potrebovali sme odviesť vodu z lokality Ottlykovskej ulice, lebo tu pri prudkých dažďoch a pri topení snehu vznikali problémy so zaplavovaním pivníc. Urobili sme to ako hlavný zberač, ktorý je napojený do kanalizácie v bývalých štátnych majetkoch. Teraz budeme pokračovať s budovaním uličných rigolov, ktoré budú odvádzať prebytočnú vodu do kanalizácie. 
Ako pokračujete s novým územným plánom obce?
Dali sme ho spracovať v roku 2005. Ide nám hlavne o rozšírenie intravilánu obce a o ďalšiu výstavbu rodinných domov. Naplánovaná je výstavba 198 nových domov. Obec má na bytovú výstavbu dva väčšie pozemky, tam by sme chceli zrealizovať radovú zástavbu pre občanov, ktorí nevlastnia žiadny pozemok. Popri parlamentných voľbách by sme chceli urobiť aj anketu medzi občanmi, ktorí by sa v nej mali vyjadriť k využitiu obecných pozemkov. Súčasťou územného plánu by už mala byť aj priemyselná a kúpeľná časť obce, kde sa počíta aj s využitím teplého prameňa.
Poviete nám o ňom niečo?
Od roku 1998 je teplý prameň majetkom obce. Vybudovali sme pri ňom požiarnu nádrž, ktorú okrem hasičov využívajú aj obyvatelia obce. Najväčšiu radosť majú deti. Voda zatiaľ bez väčšieho úžitku odteká do miestneho potoka. Vrt má hĺbku 1 980 metrov a voda, ktorá z neho vyteká, má teplotu 38 stupňov. Výdatnosť prameňa je tri a pol litra za sekundu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Čím žijú obyvatelia Kamennej Poruby
Obecný športový klub
Predsedom Obecného športového klubu (OŠK) je Zdeno Kavecký. Je to jedna z najpočetnejších organizácií v obci, má asi 100 členov. Vlani futbalisti z Kamennej Poruby oslávili päťdesiatku. V pestrom programe na ihrisku nechýbali rôzne atrakcie, ale dominoval futbal a ocenenia pre tých, ktorí mali a majú najvýraznejší podiel na rozvoji futbalu v obci. „Máme štyri mužstvá. Muži hrajú II. triedu, dorastenci V. ligu, starší a mladší žiaci zasa I. triedu,“ vyrátal Zdeno Kavecký. Všetky mužstvá absolvujú každý rok okrem súťažných zápasov aj množstvo letných i zimných futbalových turnajov. Okrem toho športovci pripravujú každoročne obecný futbalový turnaj O pohár starostu obce, ples športovcov i uličný turnaj.
Pri športovococh treba spomenúť aj B-mužstvo. To je skupinka aktívnych futbalistov „vo výslužbe“, ktorí nie sú nikde registrovaní a futbal hrajú len  pre svoje potešenie a pre zdravie. Vedie ich Peter Sandanus a František Sádecký. V zime sa občas venujú aj plávaniu a s chuťou si zahrajú stolný tenis.Občianske združenie NAMSAK
Založili ho v roku 2000 bratia Kasmanovci – Štefan, Pavol, Vincent a Tomáš s rodinami. Hlavným cieľom ich združenia je organizovanie a uskutočňovanie kultúrnych a športových aktivít pre deti a mládež. „Staráme sa aj o rekreačnú zónu obce Dolina, ktorú chceme spolu s obcou upraviť tak, aby slúžila nielen našim spoluobčanom, ale aj návštevníkom obce. Vybudovalo sa tu viacero sedení a ohnísk, kde sa v letnom období stretávajú celé rodiny pri opekaní alebo varení gulášu,“ hovorí jeden z bratov Kasmanovcov. Ťažiskom činnosti OZ je turistika. Dvakrát mesačne organizujú turistické podujatia pre deti a mladých ľudí, ktorých cieľom je spoznávanie okolia obce. Pestrosť týchto podujatí mladých priťahuje. Zvyšuje sa záujem o pešiu turistiku i cykloturistiku, organizujú rôzne športové podujatia, ale napríklad aj kurz spoločenských tancov. V spolupráci so ZŠ úspešne realizovali projekt Voľný čas a ľudové tradície našich predkov. „Chceli sme deťom ponúknuť možnosť spoločne využívať voľný čas podľa vlastného záujmu v rôznych ponúkaných aktivitách,“ vysvetľuje Pavol Kasman. A tak sa deti mohli realizovať v cykloturistike, horskej turistike, spoznávaní húb, sušení a viazaní kvetov, vo včelárstve, spracovaní prútia, kukuričného šúpolia a priadze.


Občianske združenie eRko
To je súčasť hnutia kresťanských spoločenstiev, ktorých cieľom je pomáhať pri formovaní detí na dospelé kresťanské osobnosti, aby boli schopné kvalitným osobným životom prispievať k rozvoju spoločnosti, v ktorej žijú. Pre realizáciu tohto cieľa sa dvanásť ochotných mladých ľudí z obce vo svojom voľnom čase dobrovoľne venuje deťom. Všetci animátori sa na „stretkách“ snažia vzájomne sa obohacovať a prehlbovať vedomie jedinečnosti a individuality každého človeka na základe tolerancie, úcty a vzájomnej pomoci. OZ Erko vedie Zuzana Stančeková a má 50 členov vo veku od 4 do 26 rokov. V Kamennej Porube sú známe ich letné tábory, víkendové podujatia, tvorivé dielne, výlety, opekačky, chodenie s koledou, ale aj tradičný ples.  Dobrovoľný hasičský zbor
Michal Sičák a Juraj Sádecký stoja na čele Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) v Kamennej Porube, ktorého členovia si tento rok v auguste pripomenú 80 rokov od ustanovujúcej schôdze. Slávnostným dňom založenia je 28. október 1929. Dnes má 82 členov v ôsmich družstvách. Od najmladších až po mužov. „Naši hasiči sú v celkovom hodnotení najlepší v okrese. Toto ocenenie dosiahli za aktívnu činnosť za posledné roky. Len vlani získali na rôznych súťažiach 26 pohárov a ocenení. Sú vystavené v sále v kultúrnom dome,“ pochválil svojich hasičov veliteľ DHZ Juraj Sádecký. „Museli sme im vyčleniť samostatnú miestnosť,“ usmial sa starosta obce Štefan Kasman. V tejto budú umiestnené aj ďalšie historické dokumenty, ktoré sa dotýkajú činnosti DHZ v obci. Ani hasiči však obci neostávajú nič dlžní. Každý rok organizujú súťaž požiarnych družstiev O pohár starostu obce, vlani sa jej zúčastnilo až 29 tímov z blízkeho i ďalekého okolia. Známe sú ich fašiangové oslavy, organizujú plesy a zábavy, ale nechýbajú ani pri strážení Božieho hrobu na Veľký piatok. 


 


Občianske združenie SPORT CLUB KAMPO
Najmladšou zložkou v obci je práve toto neveľké občianske združenie, ktoré pracuje pod vedením Františka Vereša. Jeho hlavnými aktivitami sú šport a kultúra. „Chceme nevyužívané priestory pri starej budove základnej školy premeniť na malé športové stredisko. Je tam naplánovaná aj výstavba viacúčelových ihrísk na tenis, hádzanú, volejbal, minigolf, aj s preliezačkami, hojdačkami a lavičkami. Práve v tejto budove by mohli byť klubovne, prípadne miestnosti na ďalšie športové aktivity,“ hovorí František Vereš. Aj v pripravovanom územnom pláne obce by toto miesto malo slúžiť športovému vyžitiu občanov.    Porubčan a Kamenček
To sú názvy dvoch speváckych folklórnych súborov, na ktoré je obec právom hrdá. Oba existujú už osem rokov. Porubčan má 9 členov od 20 do 55 rokov a vedie ho Oľga Kozárcová. Tí menší speváci sú združení v súbore Kamenček a momentálne je ich desať na čele s Veronikou Kozárcovou, ktorá lásku k ľudovej hudbe zdedila po mame. Porubčan i Kamenček zabezpečujú všetky kultúrne podujatia v obci, tí mladší chodievajú aj na rôzne súťaže. Naposledy to bolo koncom apríla tohto roku, keď sa zúčastnili regionálnej prehliadky detských folklórnych speváckych súborov Javorové husličky v Žiline.Nové projekty pre škôlkarov
Materská škola je pod správou obce a sídli v neveľkej budove hneď vedľa Obecného úradu v Kamennej Porube. I keď je obklopená peknou záhradou, potrebám škôlkarov už veľmi nevyhovuje. „Je to drevená prízemná budova, ktorú postavili v roku 1957. So životnosťou 15 rokov. Táto doba je už prekročená o 40 rokov,“ konštatuje starosta obce Štefan Kasman. Škôlka je plne vyťažená, navštevuje ju 51 detí. Preto spoločne s riaditeľkou Vincenciou Dietrichovou hľadajú riešenia, ako by sa mohla situácia zlepšiť. „Máme dve alternatívy, na obe sme podali aj projekty,“ dodáva starosta. Prvou alternatívou je dobudovanie nadstavby kultúrneho domu, kde by vznikli nové kapacity pre materskú školu. Druhá je zasa taká, že sa zrekonštruuje plochá strecha na budove školy a na novom pavilóne vznikne obytné podkrovie. Potom by sa školáci presťahovali a stará budova školy by sa uvoľnila pre škôlku. „Budovy by sa pospájali spojovacími chodbami a škola i škôlka by boli pod jednou strechou,“ verí v úspech niektorého z projektov starosta Štefan Kasman.

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Lesníctvo, drevárstvo, ekológia a technika sú životný štýl!
 2. Sme Univerzita, ktorá nosí úspech v mene
 3. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 4. SME ženy a Jamie Oliver: Toto menu platí iba vo februári
 5. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 6. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 7. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 8. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 1. Trhu s ojazdenými autami sa darí
 2. Bezpečnosť pri šoférovaní vychádza z dobrého videnia
 3. Lesníctvo, drevárstvo, ekológia a technika sú životný štýl!
 4. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 5. Sme Univerzita, ktorá nosí úspech v mene
 6. SME ženy a Jamie Oliver: Toto menu platí iba vo februári
 7. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí
 8. Na bezpečnom internete záleží
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 4 255
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 4 060
 3. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí 3 804
 4. Dodajte vašej pokožke šťavu 1 746
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 751
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model 715
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka 605
 8. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 257

Blogy SME

 1. Lucia Žárska: Vyššie úroky ECB bankám vyslovene vyhovujú
 2. Anna Miľanová: Ohňostroj tvorivosti... 2022
 3. Samuel Zubo: Počet hlasov zo zahraničia sa môže zvojnásobiť - Voľby 2023
 4. Pavel Macko: Pán Žilinka, cítim s Vami, ale zastavte mafiánske praktiky prokuratúry!
 5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Štiavnik
 6. Ján Bilohuščin: Koalície pred voľbami - ako môžu vyzerať?
 7. Jan Pražák: Služkou proti své vůli?
 8. Ľuboš Vodička: O psoch záchranároch
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 30 129
 2. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 18 991
 3. Richard Sulík: Ako sme vyriešili najväčší problém tejto krajiny a teraz ponúkame reštart 9 770
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 6 475
 5. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 4 616
 6. Igor André: Dve poznámky ku „rómskemu Kanaánu“ vo Veľkej Británii 3 541
 7. Pavel Macko: 8. február - deň, ktorý mal vojsť do dejín. 2 572
 8. Helena Smihulova Laucikova: Predtým ako som zostarla 2 568
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 3. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 4. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 5. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 7. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 8. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Andrea a Ivan Harmanovci.

Požiar poškodil tisíce kníh.


5 h
Predseda predstavenstva klubu Vlci Žilina Rastislav Chovanec.

Žilina má ešte na súpiske miesta pre dvoch zahraničných hráčov.


8. feb

Sú vyškolení na vyhľadávanie a záchranu osôb v ruinách v mestskom prostredí.


a 1 ďalší 8. feb
Smútok žilinských hokejistov po záverečnom hvizde.

Žilinčania vyhrávali 46 minút najtesnejším rozdielom, no víťazstvo si nepostrážili.


8. feb

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zákon zakazuje znečisťovať cesty.


8. feb

O incidente informovala mestská polícia Liptovského Hrádku.


7. feb

Zákazník od októbra čaká na preplatok od plynárov. Pošlú ho vraj o niekoľko dní.


23 h

Spúšťačom migrény môže byť čokoláda či plesnivý syr.


8. feb

Blogy SME

 1. Lucia Žárska: Vyššie úroky ECB bankám vyslovene vyhovujú
 2. Anna Miľanová: Ohňostroj tvorivosti... 2022
 3. Samuel Zubo: Počet hlasov zo zahraničia sa môže zvojnásobiť - Voľby 2023
 4. Pavel Macko: Pán Žilinka, cítim s Vami, ale zastavte mafiánske praktiky prokuratúry!
 5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Štiavnik
 6. Ján Bilohuščin: Koalície pred voľbami - ako môžu vyzerať?
 7. Jan Pražák: Služkou proti své vůli?
 8. Ľuboš Vodička: O psoch záchranároch
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 30 129
 2. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 18 991
 3. Richard Sulík: Ako sme vyriešili najväčší problém tejto krajiny a teraz ponúkame reštart 9 770
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 6 475
 5. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 4 616
 6. Igor André: Dve poznámky ku „rómskemu Kanaánu“ vo Veľkej Británii 3 541
 7. Pavel Macko: 8. február - deň, ktorý mal vojsť do dejín. 2 572
 8. Helena Smihulova Laucikova: Predtým ako som zostarla 2 568
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 3. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 4. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 5. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 7. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 8. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu