Štvrtok, 27. január, 2022 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Dnes na návšteve v Kamennej Porube

Tri roky uleteli ako voda. To je obdobie, v ktorom stojí na čele obce Kamenná Poruba starosta Štefan Kasman. Nie vždy sa mu darí urobiť všetko podľa vlastných predstáv, verí však, že do ďalších komunálnych volieb sa mu podarí splniť svoj volebný program m

inimálne na 80 percent.


O pozemkoch rozhodnú občania


Aké boli tie roky v starostovskom  kresle?
Nebolo to vždy ľahké. Už dvakrát sme jednali s investormi, ktorí chceli využiť teplý vrt vody, ktorý v obci máme. Dvakrát od svojho zámeru odstúpili. Momentálne jednáme s ďalším potencionálnym investorom z Nemecka. Verím, že všetko vyjde, je to však ťažko ovplyvniteľné. Tu je najväčší problém s pozemkami, na ich odkúpenie sa plánuje 17 až 20 miliónov korún. A pritom obecný rozpočet je okolo troch miliónov. To je zatiaľ jeden z dvoch bodov môjho volebného programu, ktorý sa nepodarilo splniť. Ďalší problém, čo nás trápi, sú nové chodníky, ktoré sa mali v obci vybudovať na najkritickejších miestach, od zastávky po školu. Buduje sa však splašková kanalizácia, cesty budú rozkopané do konca júla. Ak sa dodržia termíny, do polovice septembra by sme stihli aj chodníky aj vyasfaltovanie cesty.
Pred dokončením je aj dom smútku.
Je to stavba, s ktorou sa začalo v roku 1995. Chceli by sme ho skolaudovať ešte tento mesiac. Interiér je v podstate hotový, treba ešte dokončiť terénne úpravy a obklady na fasáde.
Začiatkom roka ste robili aj dažďovú kanalizáciu. Je už hotová?
Ešte celkom nie. Potrebovali sme odviesť vodu z lokality Ottlykovskej ulice, lebo tu pri prudkých dažďoch a pri topení snehu vznikali problémy so zaplavovaním pivníc. Urobili sme to ako hlavný zberač, ktorý je napojený do kanalizácie v bývalých štátnych majetkoch. Teraz budeme pokračovať s budovaním uličných rigolov, ktoré budú odvádzať prebytočnú vodu do kanalizácie. 
Ako pokračujete s novým územným plánom obce?
Dali sme ho spracovať v roku 2005. Ide nám hlavne o rozšírenie intravilánu obce a o ďalšiu výstavbu rodinných domov. Naplánovaná je výstavba 198 nových domov. Obec má na bytovú výstavbu dva väčšie pozemky, tam by sme chceli zrealizovať radovú zástavbu pre občanov, ktorí nevlastnia žiadny pozemok. Popri parlamentných voľbách by sme chceli urobiť aj anketu medzi občanmi, ktorí by sa v nej mali vyjadriť k využitiu obecných pozemkov. Súčasťou územného plánu by už mala byť aj priemyselná a kúpeľná časť obce, kde sa počíta aj s využitím teplého prameňa.
Poviete nám o ňom niečo?
Od roku 1998 je teplý prameň majetkom obce. Vybudovali sme pri ňom požiarnu nádrž, ktorú okrem hasičov využívajú aj obyvatelia obce. Najväčšiu radosť majú deti. Voda zatiaľ bez väčšieho úžitku odteká do miestneho potoka. Vrt má hĺbku 1 980 metrov a voda, ktorá z neho vyteká, má teplotu 38 stupňov. Výdatnosť prameňa je tri a pol litra za sekundu.


Čím žijú obyvatelia Kamennej Poruby
Obecný športový klub
Predsedom Obecného športového klubu (OŠK) je Zdeno Kavecký. Je to jedna z najpočetnejších organizácií v obci, má asi 100 členov. Vlani futbalisti z Kamennej Poruby oslávili päťdesiatku. V pestrom programe na ihrisku nechýbali rôzne atrakcie, ale dominoval futbal a ocenenia pre tých, ktorí mali a majú najvýraznejší podiel na rozvoji futbalu v obci. „Máme štyri mužstvá. Muži hrajú II. triedu, dorastenci V. ligu, starší a mladší žiaci zasa I. triedu,“ vyrátal Zdeno Kavecký. Všetky mužstvá absolvujú každý rok okrem súťažných zápasov aj množstvo letných i zimných futbalových turnajov. Okrem toho športovci pripravujú každoročne obecný futbalový turnaj O pohár starostu obce, ples športovcov i uličný turnaj.
Pri športovococh treba spomenúť aj B-mužstvo. To je skupinka aktívnych futbalistov „vo výslužbe“, ktorí nie sú nikde registrovaní a futbal hrajú len  pre svoje potešenie a pre zdravie. Vedie ich Peter Sandanus a František Sádecký. V zime sa občas venujú aj plávaniu a s chuťou si zahrajú stolný tenis.Občianske združenie NAMSAK
Založili ho v roku 2000 bratia Kasmanovci – Štefan, Pavol, Vincent a Tomáš s rodinami. Hlavným cieľom ich združenia je organizovanie a uskutočňovanie kultúrnych a športových aktivít pre deti a mládež. „Staráme sa aj o rekreačnú zónu obce Dolina, ktorú chceme spolu s obcou upraviť tak, aby slúžila nielen našim spoluobčanom, ale aj návštevníkom obce. Vybudovalo sa tu viacero sedení a ohnísk, kde sa v letnom období stretávajú celé rodiny pri opekaní alebo varení gulášu,“ hovorí jeden z bratov Kasmanovcov. Ťažiskom činnosti OZ je turistika. Dvakrát mesačne organizujú turistické podujatia pre deti a mladých ľudí, ktorých cieľom je spoznávanie okolia obce. Pestrosť týchto podujatí mladých priťahuje. Zvyšuje sa záujem o pešiu turistiku i cykloturistiku, organizujú rôzne športové podujatia, ale napríklad aj kurz spoločenských tancov. V spolupráci so ZŠ úspešne realizovali projekt Voľný čas a ľudové tradície našich predkov. „Chceli sme deťom ponúknuť možnosť spoločne využívať voľný čas podľa vlastného záujmu v rôznych ponúkaných aktivitách,“ vysvetľuje Pavol Kasman. A tak sa deti mohli realizovať v cykloturistike, horskej turistike, spoznávaní húb, sušení a viazaní kvetov, vo včelárstve, spracovaní prútia, kukuričného šúpolia a priadze.


Občianske združenie eRko
To je súčasť hnutia kresťanských spoločenstiev, ktorých cieľom je pomáhať pri formovaní detí na dospelé kresťanské osobnosti, aby boli schopné kvalitným osobným životom prispievať k rozvoju spoločnosti, v ktorej žijú. Pre realizáciu tohto cieľa sa dvanásť ochotných mladých ľudí z obce vo svojom voľnom čase dobrovoľne venuje deťom. Všetci animátori sa na „stretkách“ snažia vzájomne sa obohacovať a prehlbovať vedomie jedinečnosti a individuality každého človeka na základe tolerancie, úcty a vzájomnej pomoci. OZ Erko vedie Zuzana Stančeková a má 50 členov vo veku od 4 do 26 rokov. V Kamennej Porube sú známe ich letné tábory, víkendové podujatia, tvorivé dielne, výlety, opekačky, chodenie s koledou, ale aj tradičný ples.  Dobrovoľný hasičský zbor
Michal Sičák a Juraj Sádecký stoja na čele Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) v Kamennej Porube, ktorého členovia si tento rok v auguste pripomenú 80 rokov od ustanovujúcej schôdze. Slávnostným dňom založenia je 28. október 1929. Dnes má 82 členov v ôsmich družstvách. Od najmladších až po mužov. „Naši hasiči sú v celkovom hodnotení najlepší v okrese. Toto ocenenie dosiahli za aktívnu činnosť za posledné roky. Len vlani získali na rôznych súťažiach 26 pohárov a ocenení. Sú vystavené v sále v kultúrnom dome,“ pochválil svojich hasičov veliteľ DHZ Juraj Sádecký. „Museli sme im vyčleniť samostatnú miestnosť,“ usmial sa starosta obce Štefan Kasman. V tejto budú umiestnené aj ďalšie historické dokumenty, ktoré sa dotýkajú činnosti DHZ v obci. Ani hasiči však obci neostávajú nič dlžní. Každý rok organizujú súťaž požiarnych družstiev O pohár starostu obce, vlani sa jej zúčastnilo až 29 tímov z blízkeho i ďalekého okolia. Známe sú ich fašiangové oslavy, organizujú plesy a zábavy, ale nechýbajú ani pri strážení Božieho hrobu na Veľký piatok. 


 


Občianske združenie SPORT CLUB KAMPO
Najmladšou zložkou v obci je práve toto neveľké občianske združenie, ktoré pracuje pod vedením Františka Vereša. Jeho hlavnými aktivitami sú šport a kultúra. „Chceme nevyužívané priestory pri starej budove základnej školy premeniť na malé športové stredisko. Je tam naplánovaná aj výstavba viacúčelových ihrísk na tenis, hádzanú, volejbal, minigolf, aj s preliezačkami, hojdačkami a lavičkami. Práve v tejto budove by mohli byť klubovne, prípadne miestnosti na ďalšie športové aktivity,“ hovorí František Vereš. Aj v pripravovanom územnom pláne obce by toto miesto malo slúžiť športovému vyžitiu občanov.    Porubčan a Kamenček
To sú názvy dvoch speváckych folklórnych súborov, na ktoré je obec právom hrdá. Oba existujú už osem rokov. Porubčan má 9 členov od 20 do 55 rokov a vedie ho Oľga Kozárcová. Tí menší speváci sú združení v súbore Kamenček a momentálne je ich desať na čele s Veronikou Kozárcovou, ktorá lásku k ľudovej hudbe zdedila po mame. Porubčan i Kamenček zabezpečujú všetky kultúrne podujatia v obci, tí mladší chodievajú aj na rôzne súťaže. Naposledy to bolo koncom apríla tohto roku, keď sa zúčastnili regionálnej prehliadky detských folklórnych speváckych súborov Javorové husličky v Žiline.Nové projekty pre škôlkarov
Materská škola je pod správou obce a sídli v neveľkej budove hneď vedľa Obecného úradu v Kamennej Porube. I keď je obklopená peknou záhradou, potrebám škôlkarov už veľmi nevyhovuje. „Je to drevená prízemná budova, ktorú postavili v roku 1957. So životnosťou 15 rokov. Táto doba je už prekročená o 40 rokov,“ konštatuje starosta obce Štefan Kasman. Škôlka je plne vyťažená, navštevuje ju 51 detí. Preto spoločne s riaditeľkou Vincenciou Dietrichovou hľadajú riešenia, ako by sa mohla situácia zlepšiť. „Máme dve alternatívy, na obe sme podali aj projekty,“ dodáva starosta. Prvou alternatívou je dobudovanie nadstavby kultúrneho domu, kde by vznikli nové kapacity pre materskú školu. Druhá je zasa taká, že sa zrekonštruuje plochá strecha na budove školy a na novom pavilóne vznikne obytné podkrovie. Potom by sa školáci presťahovali a stará budova školy by sa uvoľnila pre škôlku. „Budovy by sa pospájali spojovacími chodbami a škola i škôlka by boli pod jednou strechou,“ verí v úspech niektorého z projektov starosta Štefan Kasman.

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti?
 2. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 3. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 4. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 5. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 6. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 7. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 8. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 10. Mecom ide na zelenú
 1. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 2. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 3. Vianočné dovolenky sa vrátili na čísla pred pandémiou
 4. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 5. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 6. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 7. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 8. Vedeli ste, že šport a podnikanie majú veľa spoločného?
 9. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní
 10. Developer Mint Investments získal prvenstvo v CIJ Awards 2021
 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti? 7 584
 2. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 4 614
 3. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 3 941
 4. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní 3 584
 5. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 3 319
 6. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 2 807
 7. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť 2 600
 8. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 2 553
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 2 261
 10. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať 2 241

Blogy SME

 1. Jozo Peric: Aj keď segment výletných lodí v pandémii mimoriadne utrpel, trhy mu stále veria
 2. Marian Vojtko: Prečo nemôžu ísť dnu ???
 3. Michal Šustek: Riešenia udržateľnosti dôchodkového systému (zvýšenie zodpovednosti jednotlivca 4-6/12) - 7. časť
 4. Jan Pražák: Jak drsňák s Ferdou vychovávali malý děcko
 5. Miroslav Babič: Bratislavské opendata - zúfalá realizácia dobrého nápadu
 6. Ľubomír Maretta: Pár
 7. Lubomir Zahora: O čo ide na Ukrajine- švajčiarsky novinár
 8. Miroslav Lukáč: Atómové kočíky, nukleárne maminky, geniálne miminka. Úvaha.
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 12 603
 2. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 10 115
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 6 046
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 486
 5. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 4 731
 6. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 060
 7. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 951
 8. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy 3 861
 1. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 2. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 5. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Rehabilitácia je pre Jozefa Fabiana jediným prostriedkom, ako sa udržať vo forme.


39m

Obyvatelia rodinných domov majú povinnosť prevziať si kompostér.


17 h

Vodič nafúkal takmer tri promile.


19 h

V Žiline zrealizovali viac ako 19-tisíc operácií.


23 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na Orave sú len dve dediny, v ktorých za minulý týždeň nezaznamenali covid. Tri dediny Bielej Oravy mali spolu o takmer tretinu viac infikovaných ako celý Dolnokubínsky okres.


25. jan

Kúpalisko splnilo poslednú podmienku na prevádzku bazénov s termálnou vodou.


19 h

Na miesto boli privolaní hasiči.


13 h

Nadnárodný reťazec plánoval otvoriť už vlani.


25. jan

Blogy SME

 1. Jozo Peric: Aj keď segment výletných lodí v pandémii mimoriadne utrpel, trhy mu stále veria
 2. Marian Vojtko: Prečo nemôžu ísť dnu ???
 3. Michal Šustek: Riešenia udržateľnosti dôchodkového systému (zvýšenie zodpovednosti jednotlivca 4-6/12) - 7. časť
 4. Jan Pražák: Jak drsňák s Ferdou vychovávali malý děcko
 5. Miroslav Babič: Bratislavské opendata - zúfalá realizácia dobrého nápadu
 6. Ľubomír Maretta: Pár
 7. Lubomir Zahora: O čo ide na Ukrajine- švajčiarsky novinár
 8. Miroslav Lukáč: Atómové kočíky, nukleárne maminky, geniálne miminka. Úvaha.
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 12 603
 2. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 10 115
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 6 046
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 486
 5. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 4 731
 6. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 060
 7. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 951
 8. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy 3 861
 1. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 2. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 5. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu