Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Dnes na návšteve v Kamennej Porube

Tri roky uleteli ako voda. To je obdobie, v ktorom stojí na čele obce Kamenná Poruba starosta Štefan Kasman. Nie vždy sa mu darí urobiť všetko podľa vlastných predstáv, verí však, že do ďalších komunálnych volieb sa mu podarí splniť svoj volebný program m

inimálne na 80 percent.


O pozemkoch rozhodnú občania


Aké boli tie roky v starostovskom  kresle?
Nebolo to vždy ľahké. Už dvakrát sme jednali s investormi, ktorí chceli využiť teplý vrt vody, ktorý v obci máme. Dvakrát od svojho zámeru odstúpili. Momentálne jednáme s ďalším potencionálnym investorom z Nemecka. Verím, že všetko vyjde, je to však ťažko ovplyvniteľné. Tu je najväčší problém s pozemkami, na ich odkúpenie sa plánuje 17 až 20 miliónov korún. A pritom obecný rozpočet je okolo troch miliónov. To je zatiaľ jeden z dvoch bodov môjho volebného programu, ktorý sa nepodarilo splniť. Ďalší problém, čo nás trápi, sú nové chodníky, ktoré sa mali v obci vybudovať na najkritickejších miestach, od zastávky po školu. Buduje sa však splašková kanalizácia, cesty budú rozkopané do konca júla. Ak sa dodržia termíny, do polovice septembra by sme stihli aj chodníky aj vyasfaltovanie cesty.
Pred dokončením je aj dom smútku.
Je to stavba, s ktorou sa začalo v roku 1995. Chceli by sme ho skolaudovať ešte tento mesiac. Interiér je v podstate hotový, treba ešte dokončiť terénne úpravy a obklady na fasáde.
Začiatkom roka ste robili aj dažďovú kanalizáciu. Je už hotová?
Ešte celkom nie. Potrebovali sme odviesť vodu z lokality Ottlykovskej ulice, lebo tu pri prudkých dažďoch a pri topení snehu vznikali problémy so zaplavovaním pivníc. Urobili sme to ako hlavný zberač, ktorý je napojený do kanalizácie v bývalých štátnych majetkoch. Teraz budeme pokračovať s budovaním uličných rigolov, ktoré budú odvádzať prebytočnú vodu do kanalizácie. 
Ako pokračujete s novým územným plánom obce?
Dali sme ho spracovať v roku 2005. Ide nám hlavne o rozšírenie intravilánu obce a o ďalšiu výstavbu rodinných domov. Naplánovaná je výstavba 198 nových domov. Obec má na bytovú výstavbu dva väčšie pozemky, tam by sme chceli zrealizovať radovú zástavbu pre občanov, ktorí nevlastnia žiadny pozemok. Popri parlamentných voľbách by sme chceli urobiť aj anketu medzi občanmi, ktorí by sa v nej mali vyjadriť k využitiu obecných pozemkov. Súčasťou územného plánu by už mala byť aj priemyselná a kúpeľná časť obce, kde sa počíta aj s využitím teplého prameňa.
Poviete nám o ňom niečo?
Od roku 1998 je teplý prameň majetkom obce. Vybudovali sme pri ňom požiarnu nádrž, ktorú okrem hasičov využívajú aj obyvatelia obce. Najväčšiu radosť majú deti. Voda zatiaľ bez väčšieho úžitku odteká do miestneho potoka. Vrt má hĺbku 1 980 metrov a voda, ktorá z neho vyteká, má teplotu 38 stupňov. Výdatnosť prameňa je tri a pol litra za sekundu.


Čím žijú obyvatelia Kamennej Poruby
Obecný športový klub
Predsedom Obecného športového klubu (OŠK) je Zdeno Kavecký. Je to jedna z najpočetnejších organizácií v obci, má asi 100 členov. Vlani futbalisti z Kamennej Poruby oslávili päťdesiatku. V pestrom programe na ihrisku nechýbali rôzne atrakcie, ale dominoval futbal a ocenenia pre tých, ktorí mali a majú najvýraznejší podiel na rozvoji futbalu v obci. „Máme štyri mužstvá. Muži hrajú II. triedu, dorastenci V. ligu, starší a mladší žiaci zasa I. triedu,“ vyrátal Zdeno Kavecký. Všetky mužstvá absolvujú každý rok okrem súťažných zápasov aj množstvo letných i zimných futbalových turnajov. Okrem toho športovci pripravujú každoročne obecný futbalový turnaj O pohár starostu obce, ples športovcov i uličný turnaj.
Pri športovococh treba spomenúť aj B-mužstvo. To je skupinka aktívnych futbalistov „vo výslužbe“, ktorí nie sú nikde registrovaní a futbal hrajú len  pre svoje potešenie a pre zdravie. Vedie ich Peter Sandanus a František Sádecký. V zime sa občas venujú aj plávaniu a s chuťou si zahrajú stolný tenis.Občianske združenie NAMSAK
Založili ho v roku 2000 bratia Kasmanovci – Štefan, Pavol, Vincent a Tomáš s rodinami. Hlavným cieľom ich združenia je organizovanie a uskutočňovanie kultúrnych a športových aktivít pre deti a mládež. „Staráme sa aj o rekreačnú zónu obce Dolina, ktorú chceme spolu s obcou upraviť tak, aby slúžila nielen našim spoluobčanom, ale aj návštevníkom obce. Vybudovalo sa tu viacero sedení a ohnísk, kde sa v letnom období stretávajú celé rodiny pri opekaní alebo varení gulášu,“ hovorí jeden z bratov Kasmanovcov. Ťažiskom činnosti OZ je turistika. Dvakrát mesačne organizujú turistické podujatia pre deti a mladých ľudí, ktorých cieľom je spoznávanie okolia obce. Pestrosť týchto podujatí mladých priťahuje. Zvyšuje sa záujem o pešiu turistiku i cykloturistiku, organizujú rôzne športové podujatia, ale napríklad aj kurz spoločenských tancov. V spolupráci so ZŠ úspešne realizovali projekt Voľný čas a ľudové tradície našich predkov. „Chceli sme deťom ponúknuť možnosť spoločne využívať voľný čas podľa vlastného záujmu v rôznych ponúkaných aktivitách,“ vysvetľuje Pavol Kasman. A tak sa deti mohli realizovať v cykloturistike, horskej turistike, spoznávaní húb, sušení a viazaní kvetov, vo včelárstve, spracovaní prútia, kukuričného šúpolia a priadze.


Občianske združenie eRko
To je súčasť hnutia kresťanských spoločenstiev, ktorých cieľom je pomáhať pri formovaní detí na dospelé kresťanské osobnosti, aby boli schopné kvalitným osobným životom prispievať k rozvoju spoločnosti, v ktorej žijú. Pre realizáciu tohto cieľa sa dvanásť ochotných mladých ľudí z obce vo svojom voľnom čase dobrovoľne venuje deťom. Všetci animátori sa na „stretkách“ snažia vzájomne sa obohacovať a prehlbovať vedomie jedinečnosti a individuality každého človeka na základe tolerancie, úcty a vzájomnej pomoci. OZ Erko vedie Zuzana Stančeková a má 50 členov vo veku od 4 do 26 rokov. V Kamennej Porube sú známe ich letné tábory, víkendové podujatia, tvorivé dielne, výlety, opekačky, chodenie s koledou, ale aj tradičný ples.  Dobrovoľný hasičský zbor
Michal Sičák a Juraj Sádecký stoja na čele Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) v Kamennej Porube, ktorého členovia si tento rok v auguste pripomenú 80 rokov od ustanovujúcej schôdze. Slávnostným dňom založenia je 28. október 1929. Dnes má 82 členov v ôsmich družstvách. Od najmladších až po mužov. „Naši hasiči sú v celkovom hodnotení najlepší v okrese. Toto ocenenie dosiahli za aktívnu činnosť za posledné roky. Len vlani získali na rôznych súťažiach 26 pohárov a ocenení. Sú vystavené v sále v kultúrnom dome,“ pochválil svojich hasičov veliteľ DHZ Juraj Sádecký. „Museli sme im vyčleniť samostatnú miestnosť,“ usmial sa starosta obce Štefan Kasman. V tejto budú umiestnené aj ďalšie historické dokumenty, ktoré sa dotýkajú činnosti DHZ v obci. Ani hasiči však obci neostávajú nič dlžní. Každý rok organizujú súťaž požiarnych družstiev O pohár starostu obce, vlani sa jej zúčastnilo až 29 tímov z blízkeho i ďalekého okolia. Známe sú ich fašiangové oslavy, organizujú plesy a zábavy, ale nechýbajú ani pri strážení Božieho hrobu na Veľký piatok. 


 


Občianske združenie SPORT CLUB KAMPO
Najmladšou zložkou v obci je práve toto neveľké občianske združenie, ktoré pracuje pod vedením Františka Vereša. Jeho hlavnými aktivitami sú šport a kultúra. „Chceme nevyužívané priestory pri starej budove základnej školy premeniť na malé športové stredisko. Je tam naplánovaná aj výstavba viacúčelových ihrísk na tenis, hádzanú, volejbal, minigolf, aj s preliezačkami, hojdačkami a lavičkami. Práve v tejto budove by mohli byť klubovne, prípadne miestnosti na ďalšie športové aktivity,“ hovorí František Vereš. Aj v pripravovanom územnom pláne obce by toto miesto malo slúžiť športovému vyžitiu občanov.    Porubčan a Kamenček
To sú názvy dvoch speváckych folklórnych súborov, na ktoré je obec právom hrdá. Oba existujú už osem rokov. Porubčan má 9 členov od 20 do 55 rokov a vedie ho Oľga Kozárcová. Tí menší speváci sú združení v súbore Kamenček a momentálne je ich desať na čele s Veronikou Kozárcovou, ktorá lásku k ľudovej hudbe zdedila po mame. Porubčan i Kamenček zabezpečujú všetky kultúrne podujatia v obci, tí mladší chodievajú aj na rôzne súťaže. Naposledy to bolo koncom apríla tohto roku, keď sa zúčastnili regionálnej prehliadky detských folklórnych speváckych súborov Javorové husličky v Žiline.Nové projekty pre škôlkarov
Materská škola je pod správou obce a sídli v neveľkej budove hneď vedľa Obecného úradu v Kamennej Porube. I keď je obklopená peknou záhradou, potrebám škôlkarov už veľmi nevyhovuje. „Je to drevená prízemná budova, ktorú postavili v roku 1957. So životnosťou 15 rokov. Táto doba je už prekročená o 40 rokov,“ konštatuje starosta obce Štefan Kasman. Škôlka je plne vyťažená, navštevuje ju 51 detí. Preto spoločne s riaditeľkou Vincenciou Dietrichovou hľadajú riešenia, ako by sa mohla situácia zlepšiť. „Máme dve alternatívy, na obe sme podali aj projekty,“ dodáva starosta. Prvou alternatívou je dobudovanie nadstavby kultúrneho domu, kde by vznikli nové kapacity pre materskú školu. Druhá je zasa taká, že sa zrekonštruuje plochá strecha na budove školy a na novom pavilóne vznikne obytné podkrovie. Potom by sa školáci presťahovali a stará budova školy by sa uvoľnila pre škôlku. „Budovy by sa pospájali spojovacími chodbami a škola i škôlka by boli pod jednou strechou,“ verí v úspech niektorého z projektov starosta Štefan Kasman.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 2. Päť chýb pri zateplení strechy
 3. Vitajte v postapokalyptickom svete
 4. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 10. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 1. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 2. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. Úprava osobného motorového vozidla
 5. Important information for Brazilians living in Slovakia
 6. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 7. Vitajte v postapokalyptickom svete
 8. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. Päť chýb pri zateplení strechy
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 29 895
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 16 704
 3. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 14 490
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 545
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 819
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 721
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 603
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 376
 9. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 177
 10. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 9 165
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Žilina hlási 80 prípadov. Ako je na tom žilinský región?

V nemocniciach je hospitalizovaných 844 pacientov.

Testovanie na nový koronavírus.

Žilinská nemocnica otvorila Pandemický pavilón. Už má v ňom piatich pacientov

Aktuálne je pozitívnych už 57 zamestnancov žilinskej nemocnice.

Pandemický pavilón FNSP Žilina.

BYTČA: Lúpež, vyhrážanie i poškodzovanie majetku. Mladík si poriadne zavaril

Na obvineného muža policajti spracovali podnet na návrh na jeho vzatie do väzby.

V III. lige kraľuje nezastaviteľný Hundák, v I. a II. triede na čele pätnásťgóloví strelci

Zápasy regionálnych či oblastných futbalových súťaží tento rok už pravdepodobne neuvidíme, väčšina duelov z jesennej porcie je však už za nami. Preto sme sa pozreli, ako vyzerajú poradie strelcov v jednotlivých súťažiach.

Daniel Hundák (druhý zľava) a Peter Jasenovský (tretí zľava) patria nielen medzi najlepších strelcov Bánovej, ale aj celej III. ligy.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Prinášame informácie o pripravovanom testovaní na Orave

Získať dobrovoľníkov ku odberom je v niektorých dedinách ťažké, v Sihelnom bude pomáhať aj starosta.

Sedemnásťročného chlapca zavalil strom

Leteckých záchranárov zo Žiliny privolali dnes dopoludnia na pomoc 17-ročnému chlapcovi, ktorého v lesnom teréne v katastri obce Zákopčie zavalil strom.

Už ste čítali?