Streda, 8. február, 2023 | Meniny má Zoja

Všetko máme veľmi dobre premyslené

Keď sa v roku 1990 stal starostom Konskej František Maňák, mala obec asi 1 100 obyvateľov. Dnes tu žije 1 374 ľudí, stále sa tu stavajú nové chalupy, do ktorých sa sťahujú ďalší ľudia.

To je jedna z vecí, ktoré starostu Františka Maňáka mimoriadne tešia.


Individuálna bytová výstavba teda úspešne napreduje?
Dá sa tak povedať. Obec síce nemá vlastné pozemky, stavia sa na pozemkoch, ktoré predávajú súkromníci. S novou výstavbou sa počíta aj v štúdii obce. Predpokladám, že do obdobia troch rokov tu pribudne ďalších 60 rodinných domov. Potrebujeme ešte dotiahnuť inžinierske siete a verejné osvetlenie.
Skúsme zhodnotiť posledné volebné obdobie.
Bolo náročnejšie ako všetky predchádzajúce. Na obec prešli všetky kompetencie. Veci, na ktoré sme neboli zvyknutí, s ktorými sme predtým nepracovali. Sociálne veci, opatrovateľstvo, stavebný úrad, školstvo. Spoločný stavebný úrad je v Rajci. Máme 4 opatrovateľky, ktoré sa starajú o 8 ľudí. Dôchodcom zabezpečujeme stravu v školskej kuchyni, doplácame im desať korún. Škola a materská škola sú spoločným právnym subjektom.
Najväčším projektom tohto volebného obdobia je kanalizácia. Robí sa už takmer rok, máme hotových nejakých 1 500 metrov. Rovnaký úsek by sme mali dokončiť do konca roku. Rozbité sú všetky komunikácie, keď prší, je všade more blata, keď je pekne, práši sa. Ľudia sa na to aj hnevajú, ale musíme ešte tento rok vydržať. Urobili sme aj viacúčelové detské ihrisko v hodnote 180-tisíc korún, na škole i škôlke sme vymenili okná, škôlka dostala novú fasádu, urobili sme tam aj parkovisko. Na mnohých prácach sa podieľajú dlhodobo nezamestnaní v rámci menších obecných služieb, teraz sa venujú čisteniu obce a úprave cintorína. Veľmi dobrým ťahom sa ukázala výstavba novej sály pri úrade. Funguje asi štyri roky a je maximálne využitá. Organizujú sa tu rôzne spoločenské podujatia, svadby, rodinné oslavy, uzavreté plesy i obecné zhromaždenia.
Do konca volebného obdobia ostáva asi pol roka. Čo ešte pripravujete?
Kompletnú rekonštrukciu školy aj s nadstavbou a prístavbou. Budeme to financovať z obecných zdrojov, pretože so žiadosťou o financie z eurofondov sme neuspeli. Do zrekonštruovanej budovy chceme presťahovať aj materskú školu. V uvoľnených priestoroch plánujeme zriadiť denný stacionár pre dôchodcov. Všetko budeme robiť postupne, predpokladáme, že na všetko budeme potrebovať asi 12 miliónov korún. A tie nemáme. Požiadali sme aj o dotáciu na spolufinancovanie z ministerstva školstva. Ak by prišla, mnohé by sa vyriešilo. Vlani sme šetrili, tento rok si teda budeme môcť dovoliť vymeniť strechu na obecnom úrade, pretože do budovy zateká. Pripravujeme aj rozšírenie cintorína, aby vznikli nové hrobové miesta aspoň na 10 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Hasiči, záhradkári a športovci
Len pred pár rokmi sa v Konskej podarilo zaktivizovať činnosť Dobrovoľného hasičského zboru. „Vydržalo im to. Som rád. Na jar robia preventívne prehliadky komínov, pri vypaľovaní tráv zabezpečujú požiarne hliadky. Samozrejme, že aj trénujú a chodia na oblastné súťaže,“ vyzdvihol prácu DHZ v Konskej starosta František Maňák. Zbor má asi 25 členov, jeho predsedom je Pavol Krajčí. Venujú sa aj deťom, pre školu i škôlku zabezpečujú besedy, ale s deťmi sa stretávajú aj pri predvádzaní rôznych praktických činností. Ešte tento rok by malo do inventára hasičov pribudnúť aj požiarne auto.
Svojej záujmovej činnosti sa v spoločnej organizácii Slovenského zväzu záhradkárov venujú pod vedením Karola Maniaka. „Starajú sa aj o obec. Vždy na jar pomáhajú pri skrášľovaní obce, vysádzajú kvety a okrasné dreviny,“ pozitívne zhodnotil starosta aj prácu záhradkárov.
Ako v každej menšej obci, aj v Konskej je športom číslo jeden futbal. Majú spoločný tím s Rajeckými Teplicami, ihrisko je v katastri obce Konská. V lete sa ihrisko využíva i na rôzne kultúrne a spoločenské podujatia. Okrem futbalového mužstva mužov majú aj dorastencov, starších i mladších žiakov. „Futbal prosperuje vďaka obetavým funkcionárom, ktorí robia všetko, od upratovačky až po zabezpečovanie finančných prostriedkov a sponzorov,“ hodnotí ďalej František Maňák. Pri futbale spomenul aj dve mená. Predsedu telovýchovnej jednoty Jána Capka a neúnavného Jána Vdovičíka.


Do krúžkov chodia všetci
Základná škola v Konskej má len štyri triedy a 64 žiakov. Na budúci školský rok by ich mohlo byť o niekoľko viac, pretože do prvého ročníka tu zapísali 20 detí, zo školy však odíde len 15 štvrtákov. „Aj napriek takémuto nízkemu počtu detí, teší nás to, že sa všetky zapojili aj do práce v záujmových krúžkov. Vzdelávacie poukazy odovzdali všetky,“ pochválila svojich žiačikov a zároveň i kolegyne riaditeľka školy Viola Guttnenová. V škole pracujú štyri krúžky. Matematicko-počítačový vedie riaditeľka s vychovávateľkou Ľubomírou Jonášovou, športovo-turistický Renáta Knoteková, prírodovedný Beáta Mojžišová a krúžok anglického jazyka zasa Iveta Jánošová. V tomto školskom roku prešli aj v Konskej na jazykový variant, tretiaci a štvrtáci sa učia povinne angličtinu. „Z našich žiakov máme radosť. Reprezentujú nás na mnohých súťažiach, s rôznymi programami sa prezentujú i pred obyvateľmi obce. Veľmi dobrá je aj spolupráca s materskou školou. Sme jeden právny subjekt, preto mnohé akcie robíme spoločne, niektoré i s rodičmi,“ rozhovorila sa o škole jej riaditeľka. Nezabudla sa nám pochváliť ani tým, že tento rok začali vydávať časopis Školáčik.


Najradšej majú angličtinu
Keď sme prišli do Materskej škôly v Konskej, v jedálni sedelo už len niekoľko oneskorencov, ktorí dojedali posledné sústa chutného obeda. Ostatní si umývali ruky a zúbky a pomaly sa začali prezliekať do pyžamiek a chystali sa na popoludňajšiu siestu. „Máme
52 detí v dvoch triedach. Zápis na budúci školský rok ešte nie je ukončený, ešte máme pár voľných miest,“ rozprávala nám zatiaľ zástupkyňa riaditeľky pre MŠ Mária Baránková. Ona sama vedie v škôlke dramatický krúžok, angličtinu škôlkarov učí Eva Portašíková, o malých výtvarníkov sa stará Iveta Pialová. Tej urobili veľkú radosť Deniska a Danielka, ktoré získali ocenenia na výtvarných súťažiach v Žiline. „Prihlasujeme sa aj do ďalších súťaží, nie vždy sa však podarí uspieť,“ dodáva Mária Baránková. Teší ju, že deti v škôlke majú veľmi rady angličtinu, ale nezabudla pripomenúť ani výbornú spoluprácu s vedením obce: „Starosta nám dal vymeniť okná, tie staré už boli na rozpadnutie, pred škôlkou máme malé parkovisko. Aj deti ho majú rady, pretože často chodieva na naše podujatia.“


Vedia si pre seba zarobiť
Hoci je škola v Konskej neveľká, deti, učitelia i rodičia sa snažia, aby bola aspoň trochu sebestačná. Všetko je drahé a peňazí nie je nazvyš. „Našťastie si niečo dokážeme zarobiť aj sami,“ hovorí riaditeľka ZŠ s MŠ v Konskej Viola Guttenová. Jedným z podujatí, ktoré im dokáže priniesť nejaké korunky, je každoročný zber papiera. Na ten tohtoročný sa ešte len chystajú. Už po Veľkej noci pristavia ku škole kontajner na zber. Vlani zarobili viac ako 5-tisíc korún. Slušné. „No a potom robíme vianočné trhy, na ktoré deti pripravia výstavku svojich ručných prác, ktoré na trhoch potom predávajú svojim rodičom, ale aj ďalším záujemcom, ktorí sa prídu na trhy zo zvedavosti pozrieť,“ chváli svojich zverencov riaditeľka Viola Guttenová. Vianočné trhy sa už stali tradičným podujatím, vlani takto získali do školskej pokladne ďalších 4 431 korún. Peniažky, ktoré deti svojou usilovnosťou takto zarobia, sa potom použijú na nákup učebných pomôcok do školy.


Robia obci radosť
Evka ČERŇANSKÁ,
1. miesto vo výtvarnej súťaži Čas radosti, veselosti (CVČ Spektrum Žilina)
Miško MIČÚCH,
uverejnené výtvarné práce v časopise Vrabček
Jakub KŠIŇAN,
úspešný riešiteľ matematickej Pytagoriády
Adamko VEREŠ,
úspešný riešiteľ matematickej Pytagoriády


Mirka DOLINAJOVÁ,
uverejnené výtvarné práce v časopise Vrabček
Mirka HUDECOVÁ,
účasť v okresnom kole Hviezdoslavovho Kubína
Deniska DOLNÍKOVÁ (MŠ),
3. miesto vo výtvarnej súťaži Jesenné čarbičky (CVČ Spektrum Žilina)
Danielka ČERŇAŇNSKÁ (MŠ),
3. miesto vo výtvarnej súťaži Usmejte sa, prosím (CVČ Spektrum Žilina)Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 2. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 3. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 4. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 5. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 6. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 7. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 8. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 1. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí
 2. Na bezpečnom internete záleží
 3. Ako vyzerá inteligentný bytový dom? Tajomstvo je v technológiách
 4. Podporujme imunitu aj vysokočistým beta glukánom
 5. Môjobchod posilňuje svoju pozíciu v Košickom kraji
 6. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 8. O2 predstavilo novú generáciu O2 Paušálov
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 6 957
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 3 838
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 261
 4. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí 2 590
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 904
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model 669
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka 625
 8. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 457

Blogy SME

 1. Jozef Stasík: EU a roboty
 2. Roman Daniel Baranek: Varíme s Medveďom - Tekvica + cuketa v jednom jedle
 3. Marek Mačuha: Falošný poplach - 2. Klimatické modely
 4. Tomáš Vodvářka: Morálka nebo prachy?
 5. Pavel Macko: 8. február - deň, ktorý mal vojsť do dejín.
 6. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Nitrianska Blatnica
 7. Olívia Lacenová: Spolupráca Elona Muska s Dogecoin priniesla zníženie uhlíkových emisií o 25 percent
 8. Benjamín Páterek: Divoký Island, 1. časť: Namiesto hurikánu ľadové kráľovstvo
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 29 983
 2. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 18 215
 3. Richard Sulík: Ako sme vyriešili najväčší problém tejto krajiny a teraz ponúkame reštart 9 124
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 7 326
 5. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 4 610
 6. Igor André: Dve poznámky ku „rómskemu Kanaánu“ vo Veľkej Británii 3 062
 7. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 2 886
 8. Ľudmila Križanovská: Veľká Británia a USA sú najväčšie zlo na svete 2 505
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 3. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 5. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 7. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 8. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Predseda predstavenstva klubu Vlci Žilina Rastislav Chovanec.

Žilina má ešte na súpiske miesta pre dvoch zahraničných hráčov.


6 h

Sú vyškolení na vyhľadávanie a záchranu osôb v ruinách v mestskom prostredí.


a 1 ďalší 8 h
Smútok žilinských hokejistov po záverečnom hvizde.

Žilinčania vyhrávali 46 minút najtesnejším rozdielom, no víťazstvo si nepostrážili.


9 h

Mal pri sebe neznámu rastlinu aj bielu kryštalickú látku.


21 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

O incidente informovala mestská polícia Liptovského Hrádku.


7. feb

Zákon zakazuje znečisťovať cesty.


6 h

Skúsený jaskyniar hovorí, že tak veľké objavy nečakali.


7. feb

Radnica by mala nariadiť celoplošný zákaz kŕmenia nutrií.


7. feb

Blogy SME

 1. Jozef Stasík: EU a roboty
 2. Roman Daniel Baranek: Varíme s Medveďom - Tekvica + cuketa v jednom jedle
 3. Marek Mačuha: Falošný poplach - 2. Klimatické modely
 4. Tomáš Vodvářka: Morálka nebo prachy?
 5. Pavel Macko: 8. február - deň, ktorý mal vojsť do dejín.
 6. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Nitrianska Blatnica
 7. Olívia Lacenová: Spolupráca Elona Muska s Dogecoin priniesla zníženie uhlíkových emisií o 25 percent
 8. Benjamín Páterek: Divoký Island, 1. časť: Namiesto hurikánu ľadové kráľovstvo
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 29 983
 2. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 18 215
 3. Richard Sulík: Ako sme vyriešili najväčší problém tejto krajiny a teraz ponúkame reštart 9 124
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 7 326
 5. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 4 610
 6. Igor André: Dve poznámky ku „rómskemu Kanaánu“ vo Veľkej Británii 3 062
 7. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 2 886
 8. Ľudmila Križanovská: Veľká Británia a USA sú najväčšie zlo na svete 2 505
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 3. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 5. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 7. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 8. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu