Prvý mečbal sme nevyužili

MsHK Žilina - HK Dynamax Nitra 3:2 po predĺžení
(0:0, 0:1, 2:1 - 1:0) - stav série: 2:1
Góly: 49. Opatovský (Verčík), 56. Král (Dlouhý), 64. Hreus (Špilár, Nádašdi) - 28. Ľ. Kolník (M. Kováčik), 41. Kollár. Vylúčení: 2:6. Presilovky: 1:0. Oslabenia: 0:0. Rozhodovali: Lauff, Marušin,
5 128 divákov.
MsHK Žilina: Lipovský - I. Droppa, Nádašdi, Kusovský, Ficenc, Škorvánek, Dlouhý - Krajčí, Gron, Kontšek - Gálik, Jabrocký, Kokavec - Špilár, Hreus, Král - Opatovský, Rehák, Verčík.
Úvod bol z oboch strán opatrný, prvú vážnejšiu šancu videli žilinskí diváci až v 8. minúte, keď pri presilovke mali šance Nitrania M. Kováčik a Kollár. Vzápätí sa blysol domáci Jabrocký a na konci 11. minúty namieril jeho spoluhráč Gron v dobrej pozícii tesne vedľa. Úvodnú tretinu uzavrela Kollárova šanca, ale nitriansky útočník v presilovke Lipovského neprekonal. Druhé dejstvo bolo o niečo zaujímavejšie. V 23. min. bola vyrážačka žilinského brankára pohotovejšia ako Vozdeckého strela, na opačnej strane sa Kokavec márne snažil spoza bránky prekvapiť Lakosila. Šance M. Štefanku a Droppu taktiež gól nepriniesli, ale po strele M. Kováčika a teči Ľ.  Kolníka v 28. minúte Nitra otvorila skóre. Gól však museli potvrdiť arbitri až po konzultácii s videorozhodcom. Pre Ľ. Kolníka to bol už 311. gól v extralige. Žilina potom vo svojej prvej presilovke v zápase neuspela. Gólovú poistku Nitry mohol pridať v 33. minúte v oslabení Kollár, ale Lipovský bol pozorný. V 35. minúte trafil domáci Verčík žŕdku, ďalší gól padol až 56 sekúnd po začiatku tretej tretiny, keď Lipovský pustil za chrbát Kollárovu strelu od modrej čiary. V 46. minúte mohol Mihálik rozhodnúť, ale brankár Žiliny si napravil renomé. Vzápätí sa z gólu tešili domáci. Opatovský poslal v 49. mi-
núte Verčíkovu vyrazenú strelu za Lakosila a domáci aj s podporou publika výrazne ožili. V 55. minúte zastavila Kontšekovu strelu v presilovke Lakosilova lapačka, no o chvíľu nitriansky gólman podcenil odrazený puk spoza bránky a Král pri pravej žrdi skóroval. Žilina mohla rozhodnúť ešte v riadnom čase, ale Nitra nerozhodný stav ubránila. Hneď v úvodnej minúte predĺženia mali hostia blízko ku gólu, ale neuspeli. V 63. minúte chytil Lipovský Kováčikovu strelu, ale vzápätí Lakosil neudržal Nádašdiho strelu a Hreus doskakujúci puk dotlačil do bránky.
Ján Šterbák: „Bolo to podobné stretnutie ako druhé v Nitre, hostia predvádzali dve tretiny výbornú hru. Až v záverečnom dejstve sme prvým gólom navodili správnu atmosféru v tíme. Dostali sme sa späť do zápasu. Predĺženie je potom už len vec šťastia, Nitra mala v jeho úvode dve šance, ale nakoniec sme sa po Hreusovom góle tešili my.“

MsHK Žilina - HK Dynamax Nitra 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
- stav série: 3:1
Góly: 1. Gron (I. Droppa, Nádašdi), 37. Král (Hreus) - 30. M. Štefanka (Švarný). Vylúčení: 5:6, navyše: Lipovský - Kollár a Vlk (všetci 10 min za nešportové správanie). Presilovky: 1:1. Oslabenia: 0:0.
Rozhodovali: Baluška, Jonák, 5 345 divákov.
Žilinčania mali bleskový nástup, už v 16. sekunde putoval na trestnú lavicu Nitran Hruška, Gron si nakorčuľoval pred Lakosila a bekhendom za pomoci výstroja gólmana otvoril skóre. Nitra mala problémy ustrážiť najmä prvú a tretiu formáciu domácich a aj vďaka ďalším štyrom vylúčeniam sa v I. tretine nedostala do tempa. Domáci hrali aktívne, ponúknuté presilovky však nedokázali využiť. V II. tretine ukázala Nitra svoju lepšiu tvár, v 21. min. bol v šanci Kováčik, Mihálikovu strelu vyrazil v 23. min. Lipovský ľavým betónom, na opačnej strane pri Verčíkovej rane zasahoval Lakosil. Kolníkov pokus v 28. min. pri presilovke išiel tesne vedľa pravej žrde a hostia mali potom výhodu o dvoch hráčov. V nej zaujal strelou iba Vlk, v pokračujúcej výhode o jedného muža však vypadol Lipovskému puk a Štefanka ho 24 sekúnd pred návratom Droppu poslal do siete. Hostia hru vyrovnali, ale v 37. min. si Hreus vymenil puk s Králom, jeho pokus Lakosil iba vyrazil a na dorážku Krála už nemal nárok. V závere hrali hostia vabank
a 45 sekúnd pred koncom aj power-play. Poistiť výhru domácich mohol strelou do prázdnej bránky Kontšek, puk však skončil na bočnej konštrukcii. Žilina tak na radosť zaplneného štadióna zvíťazila prvýkrát v play-off v riadnom hracom čase.
Ján Šterbák: „Predvídali sme, že to bude opäť vyrovnané, taktické stretnutie. Zápas ponúkol na oboch stranách, či už v obrane alebo útoku, viacero pekných herných situácií. Súper v závere vyvinul veľkú aktivitu smerom na našu bránku, my sme však disciplinovanou defenzívou víťazstvo ustrážili. Sme radi, že sme silný tím Nitry dokázali dvakrát poraziť, aj keď raz v predĺžení.“

HK Dynamax Nitra - MsHK Žilina 3:2 (1:0, 1:0, 1:2)
– stav série 2:3
Góly: 16. Kmeč (Čacho), 37. Čacho (Vozdecký), 54. Kmeč (Čacho) - 43. Špilár (Dlouhý), 48. Hreus (Škorvánek, Špilár). Vylúčení: 8:9, navyše Kollár (Nitra) 10 min za nešportové správanie. Presilovky: 2:1. Oslabenia: 0:0. Rozhodovali: Lauff, Marušin, 5 200 divákov.

Celá prvá tretina bola poznačená množstvom vylúčení, keď rozhodcovia udelili až jedenásť dvojminútových trestov. Tón v hre udávali domáci hokejisti, keď neustále ohrozovali Lipovského v bránke Žiliny. Žilinčania vyslali prvú strelu na Lakosila až v 8. min.,
aj to z vlastnej polovice. V 16. min. využili Nitrania jednu z presiloviek, keď Kmeč po prihrávke Čacha strelou spomedzi kruhov prestrelili žilinského brankára. Druhá tretina sa hrala v „mierumilovnejšom“ štýle, ale rovnako ofenzívne zo strany Nitry. Vyústením snahy HK Dynamax bol gól Čacha po prihrávke Vozdeckého v 36. min. Záverečná časť sa nezačala pre domácich dobre, keď po prihrávke Dlouhého znížil Špilár na 1:2. V 48. min.
už bolo vyrovnané, hostia využili presilovku zásluhou Hreusa. Sedem minút pred koncom stretnutia zabezpečil víťazstvo pre Nitru Kmeč po ďalšej gólovej prihrávke Čacha. Nitrania tak ušli hrobárovi z lopaty a séria pokračuje šiestym stretnutím v pondelok 3. apríla na žilinskom ľade.
Ján Šterbák: „Nitra predvádzala útočný hokej a my sme sa snažili jej hráčov zachytávať už v strednom pásme. Napriek tomu sme prehrávali o dva góly, ale úspešnými zásahmi Špilára a Hreusa sme sa vrátili do hry. Rozhodujúci gól nás veľmi mrzí, ale nič sa nedeje. V pondelok hráme doma a urobíme všetko pre to, aby sme vyhrali.“